Jeszcze przez niespełna dwa tygodnie, w industrialnym holu łódzkiej Starej Drukarni można zobaczyć wystawę Agnieszki Pestki zatytułowaną Carmen. Prezentowany projekt oraz związana z nim historia zostały zainaugurowane tego roku w Dzień Kobiet. Artystka opowiada o kobiecej sile oraz sytuacji migrantek pragnących dostać się do USA i ubiegających się o azyl.
Wystawa Carmen w Starej Drukarni
Warto wspomnieć, że w kontekście ekspozycji w Starej Drukarni Pestka ,,dodała” od siebie do industrialnej przestrzeni Starej Drukarni świetlne bliki, które uzyskała za pomocą nigdzie nie eksponowanej jeszcze instalacji świetlnej, stworzonej specjalnie na poczet wystawy. Dzięki niej, wystawa Carmen miała szansę zaistnieć w nowej odsłonie. Pojawiający się na płótnach ogień – symbol wolności – został jeszcze bardziej podkreślony i ugruntowany w technikach, które wykorzystuje na co dzień.
Choć artystka nie mówi o tym wprost, to warto podkreślić, że poblaski, odbłyski i lśnienia leżą mocno w jej artystycznej naturze. Swoistymi dla niej technikami, z którymi szczególnie się identyfikuje jest akwaforta wykorzystująca metalowe matryce, z których Pestka wydobywa upragnione refleksy.
Historia tytułowej Carmen
Jak można przeczytać w tekście na temat wystawy, na pustyni, w pobliżu granicy z Meksykiem, Agnieszka Pestka wraz z koleżanką – tytułową Carmen – zostały zatrzymane i oddelegowane do najbliższego aresztu przez tamtejszą straż graniczną z powodu braku dokumentów. Głównymi współosadzonymi były więźniarki nie posiadające amerykańskiego obywatelstwa.
Większość z nich przeskoczyła mur dzielący Stany a Meksyk, często kończąc z połamanymi nogami, kręgosłupem. Ucieczka była dla nich jedyną szansą by móc ubiegać się o azyl i rozpocząć tę procedurę. – To silne doświadczenie stało się dla Agnieszki Pestki punktem wyjścia do stworzenia wystawy bogatej w znaczenia i symbole (kobieta, ogień, światło i nadzieja), które można interpretować na wiele sposobów.
Zapraszamy do zobaczenia wystawy Carmen w holu Starej Drukarni w Łodzi. Wystawa czynna jest do 6 maja 2021 roku codziennie od 10:00 do 20:00, w weekendy od 10:00 do 18:00.
Tutaj możecie przeczytać o wystawie Carmen w Warszawie.