Antropocen – wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Antropocen - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na otwarcie wrocławskiej odsłony wystawy „Antropocen” – jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych ubiegłego roku!

Wystawa „Antropocen”

– Architektura staje dziś przed koniecznością odpowiedzi na fundamentalne pytania o swoją istotę – pisze Filip Springer w podsumowaniu roku 2022 w architekturze, opublikowanym w styczniowym numerze miesięcznika „Architektura&Biznes”. – (…) to właśnie w rękach architektek i architektów są projektowe narzędzia, które mogą pomóc nam zbudować mniej szkodliwą dla planety przyszłość. Wystawa (…) konstruktywnie podjęła te wszystkie wątki, a jej kuratorom i zaproszonym przez nich twórcom udało się zdefiniować istotne kierunki myślenia o architekturze przyszłości. To ważny głos w niemrawej do tej pory w Polsce dyskusji o wpływie architektury na planetę.

Park na zrewitalizowanym obszarze poprzemysłowym, Internationale Bauausstellung Emscher Park
Park na zrewitalizowanym obszarze poprzemysłowym, Internationale Bauausstellung Emscher Park

Podporządkowanie Ziemi potrzebom człowieka możemy obserwować codziennie i wszędzie. Tylko 3% ziemskich ekosystemów nie zostało zmienione przez człowieka. Kolejne przemiany związane z postępem w nauce i rewolucjami przemysłowymi wzmacniają wpływ człowieka na środowisko. Pozytywny i negatywny. Równocześnie gatunek ludzki staje się odporniejszy na choroby i żyje dłużej, a co za tym idzie, konsumuje więcej. Szuka komfortu i bezpieczeństwa, najczęściej nie analizuje kosztów swoich decyzji ani ich skutków w przyszłości. Przyroda ze współgospodarza Ziemi stała się środowiskiem, w którego środku stoi człowiek.

Wyzwania wobec katastrofy środowiskowej

Wystawa „Antropocen” prezentuje współczesne realizacje architektoniczne, innowacje i projekty na przyszłość, które rysują kontekst aktualnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej. Pokazujemy dzisiejsze problemy i szukamy możliwości ich rozwiązywania. Osadzamy architekturę w kontekście ekologicznym i społecznym, patrząc na nią jako efekt, lecz też jako narzędzie globalnych i lokalnych zmian w postrzeganiu relacji człowieka z przyrodą. Prezentujemy pozytywne przykłady współczesnych i historycznych projektów, realizacji i technologii, które są w stanie tworzyć bezpieczne i sprawiedliwe środowisko życia zarówno dla człowieka, zwierząt jak i roślin.

Nowopowstałe kąpieliska na terenie Zalewu Zakrzówek w Krakowie - foto Jan Garczyński - East News
Nowopowstałe kąpieliska na terenie Zalewu Zakrzówek w Krakowie – foto Jan Garczyński – East News

Wystawa przygotowana przez zespół Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki miała swoją premierę jesienią 2022 roku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Od 23 marca wrocławską odsłonę ekspozycji będzie można zobaczyć w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury we Wrocławiu. Towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń – spotkań, warsztatów i debat – oraz działań edukacyjnych.

Obszary przetwarzania odpadów hutniczych w Nowej Hucie w Krakowie - foto Krzysztof Kalisz
Obszary przetwarzania odpadów hutniczych w Nowej Hucie w Krakowie – foto Krzysztof Kalisz

Wystawa „Antropocen”
Gdzie:
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Kiedy: Wystawa czynna od 23 marca do 21 maja 2023 roku
Otwarcie: czwartek, 23 marca 2023 roku o godzinie 18.00

Zobacz również: Wystawa „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023” | Łódź Design Festival 2023 – nadchodzi „Future Perfect”!

Przebudowa Rynku – odsłonięte koryto rzeki Rawy w centrum Katowic - foto Dominik Gajda
Przebudowa Rynku – odsłonięte koryto rzeki Rawy w centrum Katowic – foto Dominik Gajda
Widok na miasto Kiruna w Szwecji
Widok na miasto Kiruna w Szwecji
Zielone Dachy w Zurychu
Zielone Dachy w Zurychu