Dobry Widok we Wrocławiu – pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Coraz więcej lokali użytkowych w mieście zyskuje nowy, odświeżony wygląd. Dobry Widok we Wrocławiu zdążyli poznać lokalni przedsiębiorcy, a teraz jego zespół daje szansę na rozwój wrocławskim projektantom.

Dobry Widok we Wrocławiu

Zespół Fundacji Dom Pokoju odświeża witryny na Nadodrzu i od niedawna także w centrum. Teraz pod wspólną marką Dobry Widok we Wrocławiu wspiera lokalnych przedsiębiorców w tworzeniu estetycznych i zapraszających witryn. Wrocławscy projektanci też powinni czuć się zaopiekowani – zespół Dobrego Widoku zadba o integrację lokalnych środowisk twórczych i działania warsztatowe.

Rozmowy z widokiem na…

Na przełom sierpnia i września Dobry Widok przygotowuje cztery spotkania online skierowane do projektantów, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców zainteresowanych estetyką i projektowaniem miejskim.

Podczas webinarów razem z gośćmi będziemy zastanawiać się co to jest miejski dizajn, jak można przyczynić się do poprawy estetyki miasta, po co nam projektowanie w mieście oraz jak wygląd witryny wpływa na wizerunek biznesu. – mówi Zuzanna Wollny, koordynatorka projektu.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Witryna o witrynach – czyli rusza strona internetowa Dobrego Widoku

Strona Dobrego Widoku będzie miejscem informacji o aktualnych projektach i przede wszystkim platformą dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o projektowaniu w mieście. Na stronie znajdą się  zdjęcia i opisy realizacji, materiały edukacyjne i wspierające środowisko lokalnych projektantów, informacje dla przedsiębiorców, m.in. o tym, jak zgłosić się do projektu, a także eksperckie artykuły i przykłady dobrych praktyk z Wrocławia.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Podkasty i książeczka aktywnościowa dla dzieci

Dobry Widok przygotowuje także serię rozmów z ekspertami i miłośnikami miejskiego projektowania na temat przestrzeni publicznej centrum, które będzie można posłuchać m.in na naszej stronie.

Natomiast książeczka aktywnościowa dla dzieci, to skierowany do najmłodszego odbiorcy zbiór zadań i zabaw, które w przystępny i ciekawy sposób wprowadzają dzieci w temat projektowania w mieście i nie tylko.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Czym jest Dobry Widok?

Dobry Widok to inicjatywa zrzeszająca wrocławskie biznesy, lokalne środowiska twórcze oraz miejskich aktywistów. Od kilku lat działa na Nadodrzu pod nazwą Witryny Nadodrza, od połowy roku 2019 rozszerza swoje działania na obszar Centrum Staromiejskiego i resztę miasta pod wspólną marką.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Zapewnia kompleksowe wsparcie: od koncepcji, przez zdobywanie pozwoleń i proces kreatywny, po realizację. Organizatorzy zbierają potrzeby, rozmawiają i razem sprawiają, że lokalny biznes jest dobrze widoczny. Dodatkowo integrują, edukują i wspierają lokalnych projektantów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat świadomego projektowania w mieście. Przygotowują cykle warsztatów i webinary, doradzają i stwarzają przestrzeń do dyskusji.


Realizacja Bar Smak – Maciej Kułakowski z MNMS studio

Popularne podejście do “identyfikacji” takich miejsc, jak bary mleczne, czy miejskie jadłodajnie bardzo często bazuje na nadmiarze i przypadkowości. Dobry Widok nie poprzestaje jednak na wartościowaniu – wskazuje za to drogę, która może pogodzić oczekiwania właścicieli z przyjazną dla miasta estetyką.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

W swoim projekcie witryny baru Smak, Maciej Kułakowski postanowił odnieść się do aranżacji wnętrza lokalu. Zdecydował się na geometryczne grafiki nie wpływające jednak na dobrą czytelność umieszczonych na szybie treści. Mowa o retro-stylizowanym logo i typograficznie nieskomplikowanych napisach z ofertą astronomii. Bar reklamuje teraz także nowy szyld, umieszczony w miejscu starego semafora na nowo pomalowanej elewacji, dopasowanej do bliskiego otoczenia architektonicznego.

Realizacja Zakład Szewski  – Patryk Stolarz

Rewitalizacja zakładu szewskiego pana Grzegorza Szymczaka można zaliczyć do bardziej kompleksowych. Zakładał bowiem odmianę nie tylko z zewnątrz, poprzez szyldy (płaski i semaforowy wykonany w charakterystycznym kształcie młotka i pantofla przez kowala), ale i od wewnątrz. Tak, by poprzez bardzo czystą witrynę przechodzący mieszkańcy mogli zobaczyć całe wnętrze, odmienione charakterystyczną fototapetą inspirowaną figurką należącą do p. Szymczaka, odsłoniętą cegłą na ścianie lokalu, malowanymi napisami oraz dopasowanymi, ciemnymi meblami.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Niestety, otwarty w 1998 roku lokal, od 2016 roku pozostaje zamknięty. Wszystko z powodu śmierci właściciela, którego, podobnie jak jego klienci, zapamiętaliśmy jako pogodnego i pełnego wigoru człowieka. Jego charakter był zresztą największą inspiracją dla Patryka Stolarza, który poprzez swój dizajn chciał oddać humor i dystans pana Grzegorza.

Realizacja Panato – Natalia Polakowska

Miejsca z charakterem często wymagają odważniejszych projektów. Panato nie jest w tym kontekście wyjątkiem. Połączenie pracowni drukarskiej, pracowni sitodruku, pracowni krawieckiej, przestrzeni warsztatowej oraz kawiarni trudno przedstawić za pomocą minimalistycznego widoku, dlatego projektantka Natalia Polakowska zdecydowała się zadziałać kolorem, deseniem i sprytnym dizajnem.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Schowany za bramą lokal Panato łatwo dziś znaleźć dzięki szyldowi semaforowemu, który zawisł przed przejściem. Jest on nie tylko wskazówką, co znajdziemy w podwórku, lecz także, jak tam dotrzeć. Kierując się w odpowiednią stronę trudno będzie przeoczyć kolorową, odnowioną elewację, bogato zdobioną geometrycznymi kształtami, wzorami i liternictwem wskazującym szeroki zakres pracy zespołu Panato. Warto wspomnieć, że wykonanie elewacji to wspólna praca twórców tej wyjątkowej przestrzeni.

Realizacja Naprawa Maszyn – Bartosz Ukarma, Marta Wolak, Cezary Ołowski, Konrad Mierzwa

Zakładu Naprawy Maszyn pana Tadeusza Zdęby był oryginalnie jednym z najbardziej ambitnych w historii działań Dobrego Widoku. Widać to choćby po liczbie projektantów zaangażowanych w jego przygotowanie. Wspólnie mieli oni przygotować nie tylko szyld, ale przede wszystkim całkiem nowy wystrój witryny (z użyciem podwieszanych kubików do prezentacji maszyn) oraz rewitalizację elewacji wraz z odtworzeniem oryginalnych boniowań.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Niestety, projekt zatrzymał się na instalacji szyldu, utrzymanego w bardzo tradycyjnym stylu dzięki drewnianej, ciemno impregnowanej ramie. Sama treść pozostaje jednak bardzo czytelna, nie tylko dzięki liternictwu, ale również umieszczonych na szyldzie piktogramach.


Fundacja Dom Pokoju

Fundacja Dom Pokoju od lat działa z mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia, w tym także z rzemieślnikami i lokalnymi przedsiębiorcami. Współpracę z tą wyjątkową grupą zainaugurował projekt edukacyjny Mistrzowie Nadodrza, w ramach którego mali uczestnicy zbierali historie opowiadane przez nadodrzańskich mistrzów rzemiosła.

Dowodem na to, jak inspirujące mogą okazać się międzypokoleniowe spotkania mistrzów rzemiosła i młodych twórców, był również projekt Witryny Nadodrza. Jego sercem byli młodzi graficy i projektanci, przygotowujący swoisty “rebranding” tradycyjnych zakładów. Stało przed nimi nie lada zadanie: w swoich działaniach nawiązywać do historii dzielnicy i godnie prezentować samych właścicieli.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!

Dziś akcja redizajnu nadodrzańskich witryn zakłada odświeżenie frontów należących do sklepów, punktów usługowych i zakładów rzemieślniczych na Nadodrzu oraz uporządkowanie przestrzeni nadodrzańskich ulic.

„Naturalnym rozwinięciem nadodrzańskich rewolucji witrynowych jest Dobry Widok, realizowany przy projekcie Inne Centrum. Na początku skierowany do właścicieli przybytków komercyjnych ulokowanych między Dworcem Głównym a Dworcem Świebodzkim, w okolicy Rynku, pl. Kościuszki i przylegających uliczek, dziś jednak projekt o wiele szerszy. Kolejne realizacje tylko utwierdzały nas w przekonaniu, że dotychczasowe działania z zakresu projektowania przestrzeni publicznej mają niezwykłą wartość. Dlatego jako centrum połączyliśmy siły z Nadodrzem i nie mamy zamiaru się zatrzymywać” – mówią organizatorzy wydarzenia.

Dziś ich działania obejmują właściwie cały Wrocław, a oni zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych przedsiębiorców oraz rozwijających się dizajnerów.

Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!
Dobry Widok we Wrocławiu - pozytywne zmiany z widokiem na miasto!