GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER

GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER - foto Arkadiusz Szwed

Po sukcesie manifestu GLITCH. FUCK THE PORCELAIN na Targach Rzeczy Ładnych przed nami druga odsłona prac kolektywu Glitch Lab. Wystawa, to odważna parafraza powiedzenia TRUE LOVE LASTS FOREVER, w którym słowo LOVE manifestacyjnie zastąpiono słowem PORCELAIN.

Długowieczność porcelany

Posługując się atencję, jaką niosą Walentynki i coraz częściej anty-walentynki, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na fakt, że choć o trwałości miłości w dzisiejszych czasach można dyskutować, to długowieczność porcelany jest faktem!

GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER

Porcelana, to jedno z najbardziej szlachetnych tworzyw. Niestety poprzez swoje zalety, takie jak niepodatność na niskie i wysokie temperatury (w tym niepalność), odporność chemiczną na kwasy i zasady, nieprzepuszczalność wody oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną – porcelana jest prawie niezniszczalna, a przez to nieprzetwarzalna. Powoduje to, że rokrocznie poprzez produkcję tracimy w nieodwracalny sposób (o poniesionych kosztach energetycznych i wodnych niezbędnych w procesie nie wspominając) cenne zasoby naturalne, których po wypale nie możemy odzyskać.

W 2020 roku światowy rynek ceramicznych zastaw stołowych do użytku komercyjnego został wyceniony na 32,5 miliarda USD i oczekuje się, że sięgnie on 51,5 miliarda USD z końcem 2027 r., podczas gdy sprzedaż ceramicznych zastaw stołowych w tym samym czasie powiększy się z 26,6 miliarda do 38,2 miliarda sztuk.

GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER

Jako użytkownicy nieustannie bombardowani jesteśmy kampaniami reklamowymi, a Walentynki stały się jednym z silnych narzędzi marketingowych na komercjalizację naszych uczuć i relacji, ale również na kwestionowanie swojej wartości. Dlatego zainspirowani podejściem body & mind positive organizatorzy postanowili pokazać materiał porcelanowy w nowym świetle. 

Przemysł od lat wywiera presję na idealną formę produktu. Traktując wszystko co odstaje od wyznaczonej normy jako wadę. Konsekwencją tego podejścia jest min. dewaluowanie trzeciego gatunku naczyń porcelanowych, mimo ich pełnej zdatności do użytkowania. W ten sposób co roku jedynie w Japonii, z fabryk wyrzuca się około 40 000 ton wypalonej porcelany.

TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER

Kolektyw Glitch Lab pod kuratorskim okiem Doroty Stępniak, po raz kolejny przywraca porcelanę trzeciego gatunku nadając jej nowy, pełnowartościowy charakter poprzez interwencje artystyczną. 

GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER

Widoczne prowokacyjne hasła jak: taste me, lick me, touch me czy born broken albo nope odnoszą się zarówno do natury materiału porcelanowego, jak i walentynkowo – anty-walentynkowych relacji. Ukoronowaniem projektu jest totem BĘC.

Produkty będzie można kupić w księgarni Bęc Zmiana w Warszawie.

GLITCH LAB

GLITCH LAB to trzyosobowy kolektyw twórczych osobowości, którym przeszkadza obojętność na ważkie dziś tematy. Zespół wybierając tworzywo porcelanowe pochodzące z trzeciego gatunku jako melodie pod swoje protest songi, chce pokazać siłę materiału, skomplikowaną strukturę procesu oraz podważyć znaczenie tworzenia nowych produktów. Nazwa zespołu wywodzi się od angielskiego słowa Glitch, które oznacza błąd systemu.

Wydarzenie GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER

KIEDY: 10-27 lutego 2022
GDZIE: księgarnia Bęc Zmiana, Warszawa
KTO: Projektanci: Glitch Lab (Marta Łempicka, Joanna Rymaszewska, Arkadiusz Szwed) Kuratorka: Dorota Stępniak, Content Story


Zobacz również: Dom jak Las zwycięzcą The International Design Awards 2021 | Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA

GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER - foto Arkadiusz Szwed
GLITCH.TRUE LOVE PORCELAIN LASTS FOREVER - foto Arkadiusz Szwed