Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura w Manggha. 16 grudnia b.r. w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zainaugurowano wystawę poświęconą najbardziej rozpoznawalnemu japońskiemu architektowi Kengu Kumie. Mecenat nad wydarzeniem objął Geberit.
Kengo Kuma – sylwetka mistrza
Kengo Kuma (ur. 1954) to znany i ceniony na całym świecie japoński architekt i profesor akademicki. Architekturę ukończył na Uniwersytecie Tokijskim. Po odbyciu stypendium naukowego na Columbia University w Nowym Jorku założył biuro Spatial Design Studio w Tokio. Zaprojektował m.in. Suntory Museum of Art w Tokio, Bamboo Wall House w Chinach, Besançon Art Center we Francji, czy Muzemu Dundee w Wielkiej Brytanii. Jednym z jego najsłynniejszych projektów jest Stadion Narodowy w Tokio, zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku.
Filozofia Kengo Kumy opiera się na przywracaniu tradycyjnych, japońskich nurtów w budownictwie i reinterpretowaniu ich, aby odpowiadały wyzwaniom współczesności. Zgodnie z japońską tradycją łączy on nowoczesne technologie z tradycyjnymi surowcami. Stąd projekty mistrza wyróżnia zaskakujący dobór materiałów, który podkreśla relację między otoczeniem i budynkiem. Każdy jego projekt zakłada przy tym poszanowanie przestrzeni, które pozwala na bardziej intymne, głębsze doświadczanie natury.
Wystawa Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura w Manggha
16 grudnia b.r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie otwarto wystawę poświęconą twórczości tego najbardziej rozpoznawalnego japońskiego architekta pod tytułem – Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura. Jednym z jej kuratorów, a zarazem pomysłodawcą jest prof. Krzysztof Ingarden – polski architekt, członek Polskiej Akademii Umiejętności (2015), SARP, MOIA, laureat Honorowej Nagrody SARP. Zaprezentowany zostanie tu wybór ostatnich projektów mistrza, które ukazują rarchitekturę przyjazną dla użytkowników, czerpiącą inspiracje z natury i lokalnego środowiska, tłumiącą tendencje do dominacji nad naturalnym otoczeniem. Wystawę można będzie obejrzeć do 3 maja 2022 roku.
Uzupełnieniem projektów wybitnego japońskiego architekta będzie prezentacja unikatowej drewnianej instalacji Chmura zaprojektowanej przez pracownię Kengo Kumy we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej, Fundacji Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz oraz Krzysztofa Ingardena.
Obiekt Dundee
V&A Dundee to muzuem designu, mieszczące się w szkockim Dundee, niecałe półtorej godziny drogi na północ od Edynburga. Mierzący 8500 metrów kwadratowych szkocki odpowiednik londyńskiego Victoria and Albert Museum to zróżnicowana przestrzeń wystawiennicza zaprojektowana przez samego Kengo Kumę. Słynny architekt stworzył budynek składający się z dwóch odwróconych piramid z ułożonych listwowo warstw betonu.
Każda z nich waży ponad cztery tony. Położone jedna nad drugą nadają całemu budynkowi surowego charakteru. Według architekta to klify nieodległego Morza Północnego zainspirowały go do tego projektu. V&A Dundee umiejscowienie jest bowiem na rzece Tay, przez co zwraca uwagę na połączenie między miejskim a naturalnym otoczeniem.
Wystawa: KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Czas trwania: 16.12.2021 – 3.05.2022
Kuratorzy: Krzysztof Ingarden, KAAFM, Marcin Sapeta
Zobacz również: Znamy wyniki konkursu Mazda Design Experience 2020/21 | Kultowy Orient Express po ponad 150 latach wraca na tory