W ostatni weekend września w Łodzi rozpocznie się dziewiąta edycja Light Move Festival. Przed nami ponad 40 punktów na festiwalowej mapie!
Początki Light Move Festival w Łodzi
Łódź – miasto poprzemysłowe – ma w śródmieściu bardzo zróżnicowaną architekturę. Od fabryk, przez domy mieszkalne, kamienice wielkomiejskie, po przepiękne wille i pałace. Miasto bardzo szybko rozwijało się w 19. wieku. Ale początek 21. wieku nie była dla Łodzi łaskawy. Nie było pomysłu i pieniędzy na rewitalizację, a Łódź sprawiała wrażenie szarej. Jakby brakowało jej światła i radości.
– Stąd pomysł na Festiwal, który pokazuje, jak różnorodna jest łódzka architektura, i jak potrafi zadziwi i zaskakiwać. A światło podkreśla charakter architektonicznego bogactwa. Ornamenty, detale, maszkarony, sówki, smoki, złocenia, boniowania – to wszystko w tym poprzemysłowym mieście jest – mówi Beata Konieczniak. – Na festiwalu chcę pokazać, jak wiele można zobaczyć unosząc głowę i patrząc powyżej pierwszego piętra.
Light Move Festival – design i architektura
„Ekranem” Festiwalu będzie architektura, która zaciekawi widza – nie tylko mieszkańców, ale również gości. Pierwszoplanową postacią będzie ulica Piotrowska, która jest dla Łodzi swoistym rynkiem. Jednocześnie to tu jest najwięcej eklektycznej architektury – secesyjnej, nawiązującej do stylu włoskiego czy francuskiego.
„Ożyje” na przykład zabytkowa Kamienica pod Gutenbergiem (Piotrkowska 86), należąca pierwotnie do Jana Petersilge, a dziś siedziba m.in. Fundacji Lux Pro Monumentis, organizatora Light Move Festival. Budynek ma niesamowitą ornamentykę. Jest na nim rzeźbiona postać Gutenberga, są smoki ze złotymi brzuchami i halabardami, które wychodzą ponad Piotrkowską i górują nad głowami przechodniów.
Keys of Light oraz mapping 3D
Jako ekrany pod projekcje Fundacja wybiera budynki, które są ważne – historycznie (wpisane do rejestru zabytków), społecznie czy architektonicznie. Np. cerkiew św. Aleksandra Newskiego – jeden z najpiękniejszych łódzkich zabytków – wzorowana na architekturze bizantyjskiej, mocno zdobiona, precyzyjna. Cerkiew będzie miejscem Keys of Light – artystycznego działania łączącego muzykę i światło oraz mapping 3D.
Interaktywną instalację przygotował uznany na świecie holenderski kolektyw Mr.Beam. Obrazy na cerkwi zmieniać się będą pod wpływem… gry na fortepianie. Każde muśnięcie czy dotyk klawiszy przez artystów, zmieni wzór animacji na budynku. Co ważne, polscy muzycy mogą wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu! Do 20 wrześnie trwa otwarty nabór pianistów.
Mapping „Symfonia Koloru” na Teatrze Wielkim w Łodzi
Ekranem pod niesamowite projekcje stanie się też Teatr Wielki, który przyjmie mapping „Symfonia Koloru” (Pedro Narvaez). Światło, natura i dźwięk… Widzowie rozpoznają motywy z oper Carmen, Madame Butterfly, Faust czy Jezioro Łabędzie – dzieł, które odtwarzane były na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Co więcej, widowisko uświetnią soliści, chór oraz tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi, którzy wyjdą w przestrzeń miasta, w przestrzeń dostępną dla każdego. Dzięki temu stworzą niezwykłe widowisko na Placu Dąbrowskiego, a stworzone przez kanadyjski zespół animacje na budynku teatru będą niesamowitym tłem do występów na żywo.
Instalacja Bifröst – świetlny tunel
Wybrane do projekcji przestrzenie mocno „wchodzą” w miasto, ale mają też dobre odejście –czyli możemy podziwiać je z dogodnej odległości, by widzieć dzieło w całości. Tak będzie na przykład na ul. Traugutta, gdzie stanie imponująca instalacja Bifröst – świetlny tunel (dzieło francuskiego studia PITAYA). Bifröst w mitologii nordyckiej oznacza pomost między światem żywych, a królestwem bogów. Podróż pod jasnymi arkadami będzie wciągającym doświadczeniem, w którym akcja przechodzenia przez most staje się introspektywną wyprawą, rytuałem przejścia. Dla mieszkańców miasta będzie to także symboliczne przejście z postindustrialnej Łodzi w jej powstające nowe centrum.
Na Festiwalu Światła architektura jest i będzie pierwszoplanowym aktorem. A rzucone na nią światło czyni cuda – przez feerię barw daje olbrzymie możliwości do tworzenia obrazów.
– Zawsze staram się, by działania artystyczne tworzyły obrazy „pod pocztówkę”. By można sfotografować nie tylko jeden budynek , ale również przestrzeń wokół niego. Magia rzeźby, światła, czyli po prostu miasto nocą – zaprasza Beata Konieczniak
Interaktywna mapa i program festiwalu Light Move Festival w Łodzi
Interaktywna mapa i program festiwalu znajdziecie na stronie Light Move Festival. Opisane są tam dzieła oraz sylwetki artystów, których w tym roku będziemy gościć rekordową liczbę – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Festiwal odbędzie się w dniach 27–29 września w godzinach 19.00 –24.00. To największa impreza plenerowa w naszym kraju!