Jeśli coś jest określeniem najwyższej klasy i jakości w świecie designu to właśnie Red Dot. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród, o których marzą projektanci tak jak restauratorzy o gwiazdce Michelin. Te “Oskary designu” przyznawane są do 1955 roku przez Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen, w Niemczech.
Red Dot 2021 – sukces polskich projektantów
Konkurs dzieli się na trzy główne kategorie: product design, communication design i design concept. Wyróżnione projekty prezentowane są w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen. Rozdanie Red Dot 2021 było niezwykle łaskawe dla polskich marek. Aż 10 z nich stanęło obok takich gigantów jak Google, Philips, Maserati czy Sony, zdobywając łącznie 13 nagród!
Innowacja, ekologia, walka z pandemią
Jury konkursu Red Dot 2021 zwróciło uwagę przede wszystkim na aspekty ekologiczne oraz innowacje wspierające walkę z pandemią. Być może właśnie dlatego najwyżej wyróżnione zostały aż dwie mobilne stacje zabiegowe. Kompletna lista laureatów zostanie udostępniona 21 czerwca. Dziś chcemy przedstawić Wam tych, z których jesteśmy szczególnie dumni. Poznajcie polskich zwycięzców.
Zieta Studio
To już kolejny RedDot dla Oskara Zięty. Tym razem nagroda powędrowała do projektanta za projekt Ultraleggera 1660 – najlżejszego krzesła świata. Krzesło powstało w 2019 roku w odpowiedzi na wyzwanie wagi piórkowej rzucone przez ikoniczny już projekt Gio Pontiego z 1957 roku, Superleggera. Mebel skonstruowano z ultra lekkiej, wytrzymałej ramy wykonanej za pomocą technologii FiDU, z laserowo wycinanym siedziskiem i oparciem. To najwyższej jakości aluminium ważące nieco ponad 1660 g.
Hule
Najważniejszą filozofią Bartka Hulewicza jest tworzenie wyjątkowych produktów, nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu. Nieprzerwanie towarzyszy mu atrakcyjne wzornictwo i funkcjonalność. Tym razem doceniony został regał Lovebo, wykonany z giętej stali węglowej, lakierowanej proszkowo.
Regał wyróżnia się lekkością, połączoną z pojemnością i trwałością. Wyjątkowo mobliny mebel, określony jest jako praktycznie niezniszczalny. Jego możliwości zostały tu szczególnie docenione, bo ustawienie i ilość modułów regału ogranicza tylko wyobraźnia.
FLEXX design
Red Dot 2021 powędrowało również do FLEXX design za lampę Boya i oprawy oświetleniowe Wire Medusa. Boya to dekoracyjna oprawa wisząca dająca możliwość funkcji zarówno pojedynczego, jak i powielonego elementu. To połączenie najnowocześniejszej technologii z tradycyjnym rękodziełem – szklany klosz wykonany jest ręcznie przez wyszkolonych rzemieślników.
Oprawy oświetleniowe Wire natomiast, nawiązują kształtem do żyrandola. Poprzez multiplikację elementów z giętego drutu uzyskano efekt ich uprzestrzennienia a oprawa, choć przypomina jednolitą bryłę, jest lekka i ażurowa. Gięcia podkreślają kierunki pionowe i poziome występujące w oprawie, które wyróżniają się sposobem prowadzenia drutu. Dzięki temu powstała nowa jakość wśród tego typu lamp.
Projekty stworzyło studio Kabo Pydo (Tomasz Pydo, Katarzyna Borkowska).
Bellamy
Bellamy stworzyło prawdziwą gratkę dla rodziców. Jury doceniło projekt UP! składający się z łóżeczka z szafeczką, przewijakiem, szufladą, która jest opcjonalna oraz półkami. To idealnie rozwiązanie do każdego pokoju dziecięcego, zmieniające się wraz z rosnącą pociechą. Mebel można bowiem przekształcić w późniejszym czasie w większe łóżko, dołączając do kompletu biurko z regulowanym blatem, a także dodatkową szafkę.
4kraft
W przypadku 4kraft nagrodzone zostały dwa projekty – Goswift i Everyday. Everyday to wielofunkcyjny wózek dziecięcy 3w1. Znajdziemy tu gondolę, głębokie siedzisko spacerowe oraz Travel System zawierający uniwersalne adaptery i fotelik Mink. Przednie koła obracają się o 360 stopni i mają możliwość blokady.
Goswift Black Volt to rowerek biegowy wyposażony w pompowane 12-calowe koła. Konstrukcja wykonana jest z magnesium, co sprawia, że rowerek waży tylko 3,8 kg. Wspomaga koordynację ruchową i uczy manewrowania. Kierownica ma ograniczony skręt, dzięki czemu zabezpiecza przed upadkiem. Wszystkie krawędzie rowerka zostały zaokrąglone.
Vitrintec
Nagroda w konkursie Red Dot 2021 została przyznana marce Vitrintec za trzy spektakularne projekty: Pure Firestop, Silence Firestop, Ultrasilence Firestop.
Pure to bezszprosowy system ścianek działowych umożliwiający innowacyjny oraz transparentny sposób zagospodarowania przestrzeni biurowej. Użyto tu minimalną ilość aluminium, która wprowadza światło i odzwierciedla ultranowoczesne trendy. Przesuwane drzwi w połączeniu ze ściankami działowymi nadają miękkości liniom i maksymalnie doświetlają przestrzeń biurową.
Prosty i nowoczesny design Silence z pewnością zwraca uwagę. Dzięki łatwemu montażowi i modułowości zoptymalizujesz przestrzeń biurową. Stosując system Silence można osiągnąć wysokie parametry izolacyjności akustycznej, dochodzącej do Rw 47 dB.
Ultra Silence to system oferujący nowoczesną funkcjonalność, a jego zastosowanie pozwala osiągnąć bardzo wysokie parametry izolacyjności akustycznej dochodzące do Rw 48 dB. Ultra Silence ułatwi proces dostosowania powierzchni open space do potrzeb środowiska biurowego. Dzięki funkcji dekoracyjnej ożywi i urozmaici każdą przestrzeń.
Electrotile
Blachodachówki Etile to wyjątkowe połączenie modułu fotowoltaicznego i pokrycia dachowego. Dzięki nim unikniesz dodatkowych, wysokich kosztów zakupu i montażu paneli. Lekkość wizualna jest tu dodatkowym atutem, szczególnie jeśli porównamy je z tradycyjnymi panelami.
Opoczno
Marka Opoczno zdobyła Red Dot 2021 za projekty Color Crush i Grand Concept. Płytki Color Crush to odwzorowanie piękna labradorytu cenionego za piękne, metaliczne refleksy. Modny odcień ultramaryny poprzetykano lazurowymi żyłkami, dzięki czemu całość zyskała oryginalny charakter. To niebanalne rozwiązanie oparte o piękno natury.
Cztery grupy kolekcji Grand Concept są podkreśleniem dominujących materiałów wykorzystywanych w najnowocześniejszych projektach i tym samym oddających hołd myśli eko. Mamy tu szlachetny kamień (Grand Stone), surowy beton (Grand Concrete) i ciepłe drewno (Grand Wood). Więcej o marce Opoczno i tym spektakularnym sukcesie przeczytasz TUTAJ.
AioCare
System AioCare to mobilny system spirometryczny umożliwiający monitorowanie i leczenie chorób płuc. Nie trzeba podkreślać wagi tego projektu w dobie pandemii i dlaczego to właśnie on został doceniony.
System pozwala zdalnie konsultować się z lekarzem i unikać przykrych zaostrzeń chorobowych dzięki indywidualnemu leczeniu, opartemu o rzeczywiste wyniki. Na system AioCare składa się przenośny spirometr, połączony bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją dla lekarza i aplikacją dla pacjenta. Całość uzupełniają zaawansowane algorytmy i panel analityczny.
Vasco Electronics
Wyposażony w dwa, pracujące równolegle mikrofony Vasco Translator M3 sprawia, że tłumaczenie mowy jest prostsze niż kiedykolwiek. Translator posiada również możliwość tłumaczenia zdjęć. Autorska aplikacja umożliwia rozmowę z obcokrajowcami i uczy nowych języków dzięki doskonale znanej i wypróbowanej metodzie fiszek. Urządzenie obsługuje aż 70 języków, pozwalając na swobodną rozmowę z aż 90% populacji Ziemi.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że to dopiero początek sukcesów polskich projektantów i marek w “Oskarach designu”!