NO STRATA to wciągająca instalacja złożona z żywych modułów, światła i dźwięku: podróż przez warstwy tożsamości. Społeczne, ekonomiczne, technologiczne i filozoficzne stratyfikacje to ramy, w których instalowane jest dzieło None Collective. Instalacja znajduje się na 23 piętrze Farol Santander w São Paulo. Jest to wystawa sztuki Luz e Arte – Reflexão e Emissão (Światło i sztuka – odbicie i emisja), dwóch brazylijskich artystów Gisela Motta i Leandro Lima i NONE Collective jako międzynarodowego artysty.
Instalacja NO STRATA
Wewnątrz instalacji, której podłoga jest całkowicie pokryta około 3 kilometrami kabli elektrycznych, zwiedzający zanurzają się w 44 żywych modułach, skomponowanych z różnie wysokich złotych płyt o różnych wysokościach, które wibrują i wytwarzają metalowe dźwięki.
Dzięki złożonemu kierunkowi multimedialnemu, również skomponowanemu przez wzbudnice brzmieniowe i czujniki piezoelektryczne, artyści symbolicznie odtwarzają cyberpunkową scenerię poprzez otaczającą infrastrukturę technologiczną, która chaotycznie ożywia dzięki 176 solenoidom, uderzając w moduły i tworząc ruch ascendentowy.
W miarę jak metropolia rozwija się według poziomów, w ten sam sposób NO STRATA dzieli się na wysokości i materiały: dolna część jest bardzo ciemna, podczas gdy wyższa część charakteryzuje się oświetleniem 20 ruchomych głów, które odbijają się na złotych płytach; jednocześnie skanują środowisko i widownię w taki sposób, jak radar.
Holograficzna projekcja
Przecinając tę grubą sieć płyt i kabli pokrywających podłogę, odwiedzający docierają do końca instalacji i otwiera się okno do miasta. Po chwili krajobraz miejski pokrywa się w synestetycznym crescendo, holograficzną projekcją 2×2 metry przedstawiającą nowy początek i ogłoszenie post-człowieka.
Ponieważ rodzą się ludzkie istoty, doświadczenia rozwarstwione w ich pamięci, percepcji i wiedzy budują swoją tożsamość; w ten sam sposób, zbiorowość NONE buduje doświadczenie, w którym goście podążają ścieżką wzdłuż niewidzialnej linii, która dzieli to, co jest postrzegane, a co jest pod warstwami tworzącymi naszą percepcję, w ciągłej zmianie i wibracją, jak gleba podczas trzęsienia ziemi lub złota płyta na słońcu.
Pracownia NONE Collective
NONE Collective bada relacje między sztuką a technologią, tworząc instalacje, wystawy i muzea. Pracownia prezentowała swoje wystawy w takich miejscach jak Somerset House w Londynie (Wielka Brytania), Farol Santader w San Paolo (Brazylia), Fukuoka Science Museum w Fukuoka (Japonia), Palazzo delle Esposizioni di Roma w Rzymie i Salone del Mobile di Milano w Mediolanie (Włochy). Jedną z nich, czyli „The Dream Factory” można było oglądać w Cannes!
Zobacz również: Museo Italiano dell’Audiovisivo e del Cinema projektu NONE Collective