Na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej otwiera się w weekend 22–24 października NOMUS – nowe miejsce dla sztuki współczesnej. Nowa placówka będzie częścią Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
NOMUS – nowa przestrzeń dla sztuki współczesnej w Gdańsku
Budynek został udostępniony Muzeum Narodowemu w Gdańsku przez Gminę Miasta Gdańska w 2015 roku. Ratusz jest też fundatorem kompleksowej modernizacji postindustrialnej architektury na cele nowoczesnego obiektu muzealnego – z salami ekspozycyjnymi, edukacyjnymi i kinowo-konferencyjną oraz kawiarnią, czytelnią i studiami przeznaczonymi na rezydencje artystyczne czy badawcze. NOMUS znajduje się na terenach Młodego Miasta – nowej dzielnicy, która rozwija się prężnie na terenach postoczniowych.
W ramach otwarcia NOMUS zobaczymy dwie wystawy i performensy, będzie można wziąć udział w oprowadzaniach, dyskusjach i warsztatach czy koncercie gdańskiego zespołu Trupa Trupa. W ramach głównej wystawy pt. „Kolekcja w działaniu” zaprezentowane zostaną dzieła ponad 40 artystów, w dużej mierze pochodzących z Gdańska, które opowiedzą o różnych sposobach tytułowego „działania” sztuki – jej związków z życiem społecznym czy politycznym.
Dzieła wybitnych polskich twórców
Szczególnym przypadkiem takiego działania są performensy, których dokumentacje będzie można zobaczyć na wystawie. Większość dzieł pochodzi z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, którą tworzy od 2017 roku Gmina Miasta Gdańska, we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku i która jest sukcesywnie przekazywana pod opiekę muzeum jako depozyt.
W jej skład wchodzą przede wszystkim dzieła wybitnych twórców polskich, z dużą reprezentacją artystów i artystek z Trójmiasta. Na wystawie znajdziemy m.in. prace Teresy Tyszkiewicz, Joanny Rajkowskiej, Bogny Burskiej, Karola Radziszewskiego, Piotra Wyrzykowskiego, Michała Szlagi, Anny Witkowskiej, Agnieszki Kalinowskiej, Doroty Nieznalskiej czy legendarnej gdańskiej grupy lat 80. i 90. – Totart.
Ponadto, będzie można zobaczyć również wystawę współczesnej sztuki irackich Kurdów. Główne wątki wystawy będą rozwijać się wokół kwestii upamiętniania, transformacji emocjonalnej związanej z przeżywaniem traumatycznej historii oraz zmian obyczajowych i społecznych po drugiej wojnie w Zatoce Perskiej.
Program otwarcia NOMUS zwiastuje charakter i profil programowy działu, w ramach którego najistotniejsze wyzwania współczesności, odzwierciedlone w sztuce, będą się spotykać z gdańską lokalnością, naznaczoną kontekstem społecznym, ekonomicznym i politycznym.
Historia siedziby
Budynek, w którym mieści się NOMUS, powstał w czasie II wojny światowej, jako szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców. W 1940 roku stocznię przejęła Rzesza, wykorzystując ją dla potrzeb Kriegsmarine – głównie do produkcji okrętów podwodnych. Po wojnie, w Stoczni Gdańskiej, budynek nadal pełnił funkcję szkoły zawodowej oraz warsztatów szkolnych – aż do lat 90.
Po prywatyzacji stoczni, budynek stał przez kilka lat pusty, by następnie w latach 2004–2014 stać się siedzibą Instytutu Sztuki Wyspa, któremu szefowała Aneta Szyłak. W 2015 roku, w wyniku wspólnej inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska oraz organizatorów muzeum: Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapadła decyzja o utworzeniu NOMUS jako działu Muzeum Narodowego w Gdańsku.
NOMUS
Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Stefana Jaracza 14
Zobacz również: „Kobiety w designie” – wystawa marki Agnella na ŁDF 2021 | Wystawa opowiadająca o Osiedlu im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi