Pokazy szkła artystycznego w Galerii MOYA we Wrocławiu

Magdalena Kucharska - obraz

W 2024 roku UNESCO uznało rzemiosło formowania szkła na gorąco za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Z tej okazji w weekend 10 i 11 lutego odbędą się wyjątkowe pokazy szkła artystycznego w Galerii MOYA we Wrocławiu. To świetna szansa na spotkanie z inspirującymi artystkami: Natalią Komorowską – której prace były pokazywane na całym świecie oraz Magdaleną Kucharską – która w autorskich pracach łączy szkło z rysunkiem. Gorąco zapraszamy wszystkich miłośników i miłośniczki sztuki, którzy chcą zgłębić tajniki pięknego i wymagającego tworzywa, jakim jest szkło.

Pokazy szkła artystycznego w Galerii MOYA we Wrocławiu – spróbuj swoich sił pod okiem rzemieślniczki

Tworzenie w technice formowania szkła na gorąco wymaga nie tylko kreatywności, ale także cierpliwości, myślenia przestrzennego i umiejętności. O tym, jak wyjątkowe jest to rzemiosło, będzie można się przekonać już 10 i 11 lutego, podczas pokazów szkła artystycznego przygotowanych przez prawdziwe pasjonatki tego surowca. Wydarzenie odbędzie się w miejscu, które od 15 lat stanowi istotny punkt na designerskiej mapie Wrocławia. Mowa o Galerii MOYA prowadzonej przez parę artystów – Magdalenę i Andrzeja Kucharskich.

Magdalena Kucharska - obraz
Magdalena Kucharska – obraz

Przez cały weekend od godziny 11:00 do 18:00 na odwiedzających galerię będzie czekać Natalia Komorowska. Artystka zaprezentuje jak za pomocą kolorowych szklanych prętów, lutowanych w powietrzu, można stworzyć unikalną koronkową bryłę. Pod jej czujnym okiem, odważni ochotnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił. Wydarzenie to gratka nie tylko dla miłośników i miłośniczek sztuki. Galeria jest otwarta na wszystkich, którzy są spragnieni ciekawych, inspirujących i poszerzających horyzonty spotkań w przyjaznej atmosferze.

Magdalena Kucharska
Magdalena Kucharska

Spotkanie z Magdaleną Kucharską, założycielką galerii i artystką z bogatym doświadczeniem

Idea zorganizowania wystaw szkła artystycznego w Galerii MOYA we Wrocławiu zrodziła się jako reakcja na postanowienie UNESCO, które uznało szklarskie rzemiosło za część niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Celebrację połączoną z popularyzacją tej techniki zwieńczy spotkanie autorskie z Magdaleną Kucharską, która wraz z mężem Andrzejem Kucharskim współprowadzi Galerię MOYA. Para od 30 lat pracuje w szkle artystycznym, tworząc unikatowe obiekty takie jak rzeźby dekoracyjne, autorska biżuteria, użytkowe naczynia, czy obrazy łączące szkło z malarstwem, rysunkiem i słowem.

Magdalena Kucharska - obraz
Magdalena Kucharska – praca

Znakiem rozpoznawczym Magdaleny Kucharskiej stały się charakterystyczne rysunki „inkrustowane” szkłem. Technika ta jest rozwijana przez artystkę od samych początków jej artystycznych poszukiwań i zapewniła jej przepustkę do wielu prestiżowych wystaw na całym świecie. Wśród szczególnych osiągnięć Kucharskiej warto wyróżnić dwukrotny udział w „Glass Now” w Japonii, nagrodę w konkursie organizowanym przez Corning Museum w Nowym Jorku, czy fakt, że jej prace są częścią stałych ekspozycji min. Museo Municipal de Arte en Vidrio w Hiszpanii i Muzeum Narodowego we Wrocławiu – mieście studenckim artystki.

Patera Kucharscy
Patera Kucharscy

Międzypokoleniowy dialog – Natalia Komorowska jako prowadząca pokazy w Galerii MOYA

Nadchodzące święto szkła artystycznego stało się świetnym pretekstem do nawiązania międzypokoleniowych kontaktów. Założyciele Galerii MOYA powierzyli prowadzenie pokazów Natalii Komorowskiej, młodej artystce, która podobnie jak Kucharscy ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wydział Ceramiki i Szkła), a obecnie prowadzi swoją autorską pracownię przy wrocławskim rynku. Głównym obszarem jej zainteresowań jest rzeźba w szkle i ceramice. Za jej pomocą artystka i aktywistka w nieoczywisty sposób podejmuje tematy postrzegania kobiecości w społeczeństwie.

Natalia Komorowska
Natalia Komorowska

Prace Natalii Komorowskiej były prezentowane na ponad 70 zbiorowych wystawach na całym świecie m.in. we Włoszech, Francji, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Rumunii, Niemczech, Czechach i Słowacji. Mimo młodego wieku rzeźbiarka może się także poszczycić licznymi nagrodami: jest finalistką HUB Under35 organizowanego podczas The Venice Glass Week oraz laureatką The Glass Prize 2019. Pokazy szkła artystycznego w Galerii MOYA we Wrocławiu to niepowtarzalna szansa, by poznać tajniki pracy tej wyjątkowej artystki, a także nasycić się inspirującymi spotkaniami i twórczą atmosferą.

Natalia Komorowska - ceramika
Natalia Komorowska – ceramika

Pokazy szkła artystycznego w Galerii MOYA we Wrocławiu
Kiedy:
10 i 11 lutego 2024 roku
Gdzie: Galerii MOYA, ul, Księcia Witolda 2, Wrocław

Zobacz również: Wystawa „Twierdza Wisłoujście – morska brama Rzeczpospolitej” | Tate Modern w Londynie – wyjątkowa galeria sztuki nowoczesnej