Wierzymy, że tak, o ile niosą za sobą przesłanie, dlatego na portalu Wspieram.to. uruchamiamy zbiórkę na produkcję stu sztuk każdego z pierwszych przedmiotów powstałych w ramach kampanii ,,Dbamy o lepszą codzienność”. To też pierwsza okazja, by kupić czajniczek zaprojektowany przez Jana Kochańskiego, szklanki Agnieszki Bar oraz lustro Studia Szpunar.
Projektanci, tworząc te piękne, choć z założenia niedoskonałe przedmioty, inspirowali się działalnością watchdogów – osób, które chcą zmieniać na lepsze swoje otoczenie. Wyruszyli do różnych części Polski, by poznać Monikę Bienias, Piotra Kodzisa, Wojciecha Paszkowskiego i zrozumieć, czym zajmują się te osoby.
Teraz chcemy, by szklanka, czajniczek i lustro wraz z historią, którą wokół nich opowiadamy, trafiły do domów, sklepów i kawiarni w całej Polsce, zatrzymywały w codziennym biegu i przypominały, że nie warto pozostawiać rzeczy swojemu biegowi i zawsze można coś zmienić na lepsze.
Do akcji można dołączyć za pośrednictwem portalu Wspieram.to. Potrzebujemy 39800 zł, by sfinansować koszty produkcji, wysyłki i akcji (przygotowanie, promocja, rozliczanie oraz koszty operatora akcji). Jeżeli uda nam się zebrać kwotę 45000 zł, będziemy mogli sfinansować zaprojektowanie kolejnego przedmiotu. W kolejce czekają już następne osoby – projektanci i watchdogi, którzy spotykają się i rozmawiają o tym, co mogą wspólnie zaprojektować.
Wsparcie tego projektu to też wsparcie bohaterów kampanii “Dbamy o lepszą codzienność” – watchdogów , którzy na co dzień dbają o to, aby nasze najbliższe otoczenie (np. lokalna społeczność) działało jak najlepiej. Chcielibyśmy móc dalej promować ich działania, wspierać ich szkoleniami i konsultacjami.
Kim jest watchdog/strażnik?
To osoba, która dostrzega, że coś w otaczającej rzeczywistości można poprawić i zależy to od władzy. Zaczyna zdobywać informacje, pyta innych i szuka odpowiedzi, jak być powinno, stara się, aby władza zmieniła swój sposób działania.
Organizatorem kampanii jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która dba by ludzie wiedzieli, co robi władza. Uczy mieszkańców, że mogą pytać urzędy o to, dlaczego zlikwidowano szkołę, kto odpowiada za wycinkę drzew w dzielnicy. Udziela porad i chodzi do sądu w obronie prawa do informacji. Dzięki temu coraz więcej osób wie, że ma prawo pytać urzędy, te zaś wiedzą, że muszą odpowiadać.