Mimo, że festiwal dopiero się zaczął – my już na nim byliśmy, nie mogliśmy się doczekać tym bardziej, że PLN Design jest partnerem tegorocznej edycji Gdynia Design Days!
To o czym na wstępie warto napisać to lokalizacje festiwalu, w tym roku większość wydarzeń odbywa się w budynku III i IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jeśli macie w planach zwiedzić Gdynię to festiwal GDD faktycznie może w tym pomóc ponieważ w „Strefie Miasto” jest aż 9 lokalizacji m.in. z wystawami.
Najważniejsze wykłady i wystawy, w tym główną „Odzyskane” mogliśmy zobaczyć w PPNT Gdynia i faktycznie tam spędziliśmy najwięcej czasu. Zaczęliśmy nasze zwiedzanie od wystawy „90-lecie powstania Spółdzielni Ład”. W tym roku Gdynia obchodzi swoje 90-lecie. W tym samym roku 1926 powstała Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD — instytucja powołana przez wybitnych artystów po ogromnym sukcesie wystawy paryskiej w 1925 roku. Na wystawie „ŁAD odzyskany” zaprezentowane zostały przykładowe realizacje na przestrzeni jej działalności do końca 1996 roku. Niektóre projekty faktycznie zrobiły na nas ogromne wrażenie i czekamy kiedy ktoś zajmie się procesem wznawiania produkcji 🙂
Hasłem tegorocznej edycji jest „Odzyskane”, gdzie wystawy stanowią autorską interpretację motywu i pokazują, że projektowanie odnajdujemy nie tylko w pięknych przedmiotach, ale coraz częściej w projektach rozwiązujących problemy natury ekologicznej i społecznej. Wystawa Odzyskane przedstawia przegląd projektów związanych z tematyką morza traktowanego zarówno jako inspiracja, jak i wyzwanie. Prezentowany zbiór prac międzynarodowych studiów projektowych, pracowni architektonicznych, firm i organizacji pokazuje różnorodność możliwości ujęcia tematu. Rozwiązaniem jest nie tylko design, ale także architektura, która dzięki współistnieniu z morzem pozwala na obcowanie z wodą. Dodatkowo projekty udostępniane są przez autorów na zasadzie open-source, dzięki czemu pozwalają widzom na samodzielne tworzenie urządzeń do badań, a co za tym idzie – lepszego poznania problematyki morskiej.
Lubimy tematy, które poruszają dwa dla nas istotne obszary: miasto i przyroda dlatego byliśmy ciekawi wystawy „Miast i Las” – jest to cykl wystaw i warsztatów propagujących ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Po raz pierwszy projekt został zaprezentowany podczas Festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki. Wybrani projektanci stworzyli budki lęgowe dla zwierząt. Wybór poparty był ich własnymi doświadczeniami, a także obawami związanymi ze zmianami zachodzącymi w otaczającym ich środowisku. Mogliśmy zobaczyć projekty m.in. Agnieszki Bar, Beza Projekt, Grynasz Studio oraz Malafora.
Najmłodsi jak zawsze mogli znaleźć coś dla siebie – wystawa „Kids Design Space” – mimo, że widzieliśmy ją m.in. na Wroclove Design Festival to nadal robi na nas wrażenie. Na interaktywną ekspozycję składa się 14 prototypów, które powstały dzięki współpracy dzieci z cenionymi polskimi projektantami m.in. Oskar Zięta, Fam Fara, HABE Kinga Kosińska, Chors.
I na koniec miejsce w którym spędziliśmy najwięcej czasu i mamy przeczucia, że o tych projektach oraz ich twórcach jeszcze usłyszymy czyli wystawa „Młodzi na start”. Już po raz piąty Elle Decoration we współpracy z Centrum Designu Gdynia w roli mecenasa organizuje konkurs Młodzi na Start skierowany do początkujących projektantów, studentów i absolwentów szkół artystycznych. Tematem jubileuszowej edycji jest MINIMALIZM. Było tam kilka projektów, które totalnie nas zachwyciły i postaramy się już wkrótce napisać o nich więcej!
Gdynia Design Days trwa do 10 lipca więc macie jeszcze szansę odwiedzić nadmorski festiwal, dla nas to był cały dzień wrażeń i skupiliśmy się tak naprawdę tylko na niewielkim skrawku tego co widzieliśmy, zachęcamy Was, żebyście zobaczyli jeszcze wystawę w Muzeum Miasta Gdyni gdzie można zobaczyć ekspozycję „Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci”.
Dajcie znać jak Wam się podobała tegoroczna edycja Gdynia Design Days – jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń!