„Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku” – wystawa w Willi Lentza

Port szczeciński - Fritz Modrow

Willa Lentza i Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie zapraszają na wspólnie zrealizowaną wystawę: „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX w. Prezentacja zbiorów kolekcjonerów szczecińskich”, która w przestrzeniach szczecińskiej Willi Lentza. Na wystawie, która potrwa od 26 kwietnia do 27 lipca, będzie można obejrzeć około 30 obrazów.

Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku

Atmosfera portowego miasta przyciągała podróżników i artystów. Dorobek malarzy, pozostających m.in. pod wpływem secesji, późnego impresjonizmu i ekspresjonizmu oraz malarstwa akademickiego, to liczne dzieła, będące wyrazem fascynacji Szczecinem i jego okolicami. Na płótnach utrwalali nadodrzańskie widoki i krajobrazy, staromiejską zabudowę, mosty, monumentalne budowle na Wałach Chrobrego (dawniej Hakenterrasse) oraz port z cumującymi żaglowcami, statkami parowymi i kutrami.

Port szczeciński - Fritz Modrow
Port szczeciński – Fritz Modrow

Nie zabrakło również malowniczych sceny rodzajowych, ilustrujących życie codzienne, toczące się na szczecińskich nabrzeżach, ulicach, placach i targach. Często uwieczniano piękno podmiejskich okolic, rozlewisk Odry i akwenów wodnych jezior Głębokiego i Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego. Obrazy prezentowane na wystawie to głównie dzieła autorstwa Eugena Dekkerta, Hansa Hartiga, Fritza Modrowa, Otto Tarnogrockiego czy Margarete Wosidllo.

Ukazują one miasto zmieniające się w czasie, skupiając uwagę na przeobrażeniach wielkomiejskiej zabudowy oraz oddając charakter i klimat ówczesnego Szczecina. Znaczna część zgromadzonych obrazów nie była dotychczas eksponowana i udostępniana szerszej publiczności, a wystawa stanowi pierwszą tak obszerną odsłonę dzieł gromadzonych w kolekcjach prywatnych, których bohaterem jest Szczecin przełomu XIX i XX w.

Jakie obrazy będzie można podziwiać podczas wystawy?

Na wystawie zobaczymy twórczość niemieckich malarzy z przełomu XIX i XX wieku, ukazujące Szczecin w powiązaniu z Odrą oraz Portem. Wystawa wyeksponuje dorobek artystów związanych z regionem, ukazując mieszkańcom i gościom transgranicznego regionu lokalne dziedzictwo kulturowe. W ekspozycji wezmą udział obrazy takie jak „Port Szczeciński” autorstwa Fritza Modrowa czy „Widok na Stepnicę z Zalewu Szczecińskiego” pędzla Eduarda Krause-Wichmanna.

Port w Szczecinie - Julius Paulsen
Port w Szczecinie – Julius Paulsen

Odwiedzający będą mogli obejrzeć także „Port w Szczecinie” Juliusa Paulsena, „Lato nad Zalewem” Otto Lang-Wollina czy kilka dzieł Hansa Hartiga. Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów polskich kolekcjonerów związanych z Klubem Kolekcjonerów Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie.


SZCZECIN W MALARSTWIE PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU. PREZENTACJA ZBIORÓW KOLEKCJONERÓW SZCZECIŃSKICH
Kiedy: od 26 kwietnia do 27 lipca
Gdzie: Willa Lentza, al. Wojska Polskiego 84, 70-482 Szczecin

Zobacz również: Oliwia Ledzińska na Milan Design Week z projektem „MOD” | JAM KOLEKTYW z nagrodą za sesję wizerunkową marki szyjącej kołdry z alpaki

„Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku” – wystawa w Willi Lentza
Statki na Zalewie Szczecińskim - Robert Parlow
Statki na Zalewie Szczecińskim – Robert Parlow