Czy architektura może być przyjazna środowisku?
Według szacunków w ciągu następnych 40 lat na Ziemi powstanie 230 miliardów metrów kwadratowych terenów zabudowanych – to tak jakby co tydzień pojawiało się kolejne miasto wielkości Paryża. Ponadto na terenie Unii Europejskiej budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2, a aż 97,5% z nich nie spełnia kryteriów efektywności energetycznej. Czy architektura i sposób planowania przestrzennego muszą generować negatywne zmiany klimatyczne?
Ekspozycja bazuje na przykładach zrównoważonego budownictwa w Europie. W każdym projekcie architekci już na etapie projektowania znajdują równowagę między licznymi, często sprzecznymi ze sobą, wytycznymi dotyczącymi architektury przyjaznej środowisku. Tworzą zdrowe, funkcjonalne i zarazem piękne budynki. Ich zadaniem jest projektowanie zabudowy dostosowanej do warunków klimatycznych, odpornej na ekstremalne zjawiska pogodowe, a jednocześnie wprowadzającej nową jakość i wartość w środowiska miejskie oraz wspierającej dobrostan ludzi.
Program towarzyszący
Debata otwierająca wystawę
Moderacja: Łukasz Harat
Goście: Joanna Krukowska (UrbanLab Gdynia), dr inż. arch. Bartosz Macikowski (Politechnika Gdańska), arch. Maciej Gwóźdź (Costa Project).
Kiedy: 17.11.2022 godz. 18:00
Gdzie: PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek II, sala morska
Pokaz filmowy | Po co nam architekci | reż. Giorgio Ferrero (Włochy, 2021)
Kiedy: 1.12.2022 godz. 18:00
Gdzie: PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek III, sala kinowa
Wykład zamykający wystawę | Joanna Elber
Kiedy: 15.12.2022
Gdzie: PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek II, sala morska
Wydarzenie: Wystawa 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu
Gdzie: PPNT Gdynia, budynek II, galeria
Kiedy: 17.11-18.12.2022
Zobacz również: Szukając słów – wystawa Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv | Mural z marchewki i seria rzeźb ukraińskiej ilustratorki