Interesujesz się designem i chcesz poznać historię polskiego wzornictwa? Koniecznie przeczytaj o wystawie „Dizajn w formie”!
Wystawa „Dizajn w formie”
Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają w podróż po świecie polskiego dizajnu!
„Dizajn w formie” to wystawa Narodowego Centrum Kultury, która opowiada o historii polskiego wzornictwa poprzez dwanaście wyjątkowych obiektów. Każdemu z nich poświęcony jest oddzielny podcast w Audycjach Kulturalnych cyklu NCK. Ta wystawa to nie tylko źródło wiedzy o konkretnych obiektach i ich projektantach, lecz także autorskie spojrzenie współczesnego grafika – Adama Kosika – na historię wzornictwa. Wyboru obiektów dokonała historyczka sztuki – dr Krystyna Łuczak-Surówka.
Krystyna Łuczak-Surówka
Dr Krystyna Łuczak-Surówka to historyczka i krytyczka designu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jako pierwsza obroniła pracę magisterską, a następnie doktorską z historii wzornictwa polskiego. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doktorka nauk humanistycznych. Designem nie leczy, a zaraża. Bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach oraz emocjach. Autorka wielu publikacji, kuratorka wystaw, jurorka w konkursach designu 3D. Kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Adam Kosik
Adam Kosik mówi o sobie: „Z wykształcenia architekt, chociaż coraz częściej mówię o sobie grafik. Mam wyjątkową słabość do powojennego modernizmu, do architektury, której jest wokół nas coraz mniej, dlatego staram się oddać klimat lat, które znam wyłącznie ze zdjęć i opowieści. Charakter rysunków wydobywam za pomocą zdecydowanej kolorystyki, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów, a raczej jest próbą znalezienia kompromisu między dosłownością architektury a ilustracyjną fantazją”.
Wystawa „Dizajn w formie”
Kiedy: od 14 kwietnia do 26 maja 2023 r., pon. – pt. w godz. 09.00–17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz
Wstęp wolny
Zobacz również: Targi Jedyne w Swoim Rodzaju – już 22-23 kwietnia we wrocławskiej Czasoprzestrzeni | Architektura nurtu art déco na terenie województwa kujawsko-pomorskiego