Za nami 9 dni festiwalowych emocji. Jak wyglądała 16 edycja Gdynia Design Days? O czym rozmawiano? Jakie poruszano tematy? Co wzbudzało najwięcej emocji? Czas na krótkie podsumowanie.
Wystawy Gdynia Design Days 2023
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie wystawy. Już w weekend otwarcia sale ekspozycyjne były pełne odwiedzających. To dowód na to, że poruszane tematy są niesamowicie aktualne. Nieodłącznym elementem każdej edycji są wykłady i dyskusje. To w nich rezonują najbardziej aktualne tematy z obszaru projektowania, ale jak okazało się w tym roku – nie tylko projektowania. Różnorodność tematów i ekspertów to dowód na to, że fundamentem współczesnego designu musi być interdyscyplinarność.
W tym roku festiwalu nie dało się nie zauważyć w przestrzeni miasta. I to bardziej niż dotychczas. Dużą rolę odegrała w tym instalacja zlokalizowana na plaży w centrum Gdyni, zaprojektowana przez multidyscyplinarnego artystę – zulu kuki we współpracy z Porsche Centrum Sopot. Wydrukowany w 3D model Porsche w całości powstał z pozostałości plastikowych butelek. Oglądać można go do końca lipca.
Drugim takim punktem była instalacja na schodach przed wejściem do Muzeum Miasta Gdyni – Deszcz-o-bieg – która zabiera nas w podróż, podczas której dowiemy się, dlaczego woda w mieście i jej oszczędzanie są tak ważne. Instalacja zbiera deszczówkę, która, meandrując, popłynie przez metalowe kształty, tworząc wodne krajobrazy, zakręty i wodospady, kończąc swój w bieg w pojemniku z recyklingu. Interaktywna instalacja będzie czekać na przechodniów przez całe lato.
Jeżeli już tęsknicie za festiwalem, mamy dobrą wiadomość. Do końca lipca poprzez stronę internetową można zakupić tegoroczną kolekcję MANUBA. Na temat kolekcji zostało wybrane pojemne znaczeniowo słowo rest. RE:ST to kolekcja stwarzająca okazję do odpoczynku, złapania równowagi między skrajnymi postawami, a przede wszystkim – inspirująca do refleksji nad kondycją mody, designu i współczesności. Pamiętajcie, produkty możecie zakupić tylko do końca miesiąca, a ich liczba jest mocno ograniczona!
Festiwal zrównoważony
Jak każdego roku, ponownie podczas Gdynia Design Days próbowano podjąć kolejne kroki w kierunku bycia bardziej zrównoważonym festiwalem. Zapewne nigdy nie uda się nie produkować zupełnie niczego, ale w tym roku organizatorzy mogą pochwalić się wieloma działaniami na rzecz planety.
Wymieniać można je bardzo długo, ale podamy tutaj tylko kilka przykładów. Po pierwsze na wielu wystawach organizatorzy korzystają od lat z wyprodukowanego już systemu ekspozycyjnego. Z kolei elementy, które muszą zostać wyprodukowane, zawsze są analizowane, gdyż zespół festiwalowy prosi kuratorki i kuratorów o podanie ścieżki życia wystawy. To dokument, który mówi o tym, z jakich materiałów produkowane są poszczególne elementy i co się z nimi potem stanie.
W tym roku ponownie udało się nie produkować zbędnych gadżetów. Zamiast tego dano uczestnikom coś wyjątkowego – możliwość samodzielnego wykonania printu za pomocą sitodruku na przyniesionych przez siebie ubraniach i dodatkach. Wzory zostały przygotowane przez Adę Zielińską i Patryka Hardzieja.
Ponadto co roku organizatorzy starają się również, aby druk festiwalowych materiałów był jak najbardziej zrównoważony. Dlatego programy oraz mapki drukowano pojedynczo i na bieżąco, na papierze recyklingowym od Papierowego Dizajnu. Na takim samym materiale wydrukowano także plakaty, również na papierze od Papierowego Dizajnu. Druk wykonał Drukomat, który posiada fabrykę zasilaną w ponad 99% energią odnawialną.
Chciałoby się rzecz, do zobaczenia za rok. Ale z pewnością zespół Gdynia Design Days, zaskoczy nas jeszcze działaniami w ciągu najbliższych miesięcy.
Zobacz również: „Wiklina. Piękne rzeczy, które wypleciesz sam(a)” – wyjątkowy podręcznik wyplatania | Wystawa „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku” w MA we Wrocławiu