Kukułowo w województwie zachodniopomorskim. To właśnie tam stanie 270-metrowy dom przy bagnach, zaprojektowany przez pracownię ArchiBot. Architekt Marcin Szymański zadbał o to, aby inwestycja złożona z domu jednorodzinnego i budynku warsztatowego, w którym będą odbywać się zajęcia rzemieślnicze, harmonijnie wpisywała się w lokalny pejzaż – zarówno przyrodniczy, jak i architektoniczny. W projekcie nie zabrakło również ekologicznych rozwiązań.
Dom jednorodzinny oraz pracownia rzemieślnicza – przystań ludzi z pasją
270-metrowy dom przy bagnach został zaprojektowany z myślą o ludziach z pasją i nietuzinkowym pomysłem na życie. Inwestorzy na swoją przystań wybrali Kukułowo – malowniczą miejscowość w województwie zachodniopomorskim. To właśnie tam pragną nie tylko mieszkać, ciesząc się bliskością przyrody, ale także prowadzić działalność dydaktyczno-warsztatową. W związku z tym projekt pracowni ArchiBot objął dwa obiekty – dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy, przeznaczony do prowadzenia zajęć rzemieślniczych dla kilkunasto- lub nawet dwudziestoosobowych grup.
Jednym z głównych założeń było stworzenie projektu, w którym oba obiekty, wraz z planowaną małą architekturą, będą stanowić spójną i funkcjonalną kompozycję. Inwestorom zależało również na zachowaniu balansu. Na ich prośbę teren podzielono na dwie strefy: półprywatną – otwartą na gości i uczestników warsztatów oraz prywatną, będącą enklawą domowników. W tworzeniu stref pomogło odpowiednie rozplanowanie zabudowy, uzupełnione o pasma ogrodzeń pełnych i ażurowych. Dzięki takim rozwiązaniom właściciele będą mogli cieszyć się upragnionym spokojem i intymnością.
Dom przy bagnach w Kukułowie – inwestycja dialogująca z lokalnym krajobrazem
Tym, co wyróżnia dom w Kukułowie od innych projektów, jest lokalizacja w bliskim sąsiedztwie terenów bagiennych. Działkę otaczają bujne lasy iglasto-liściaste, a bezpośrednio na terenie należącym do inwestorów znajduje się kilka zgrupowań wysokiej roślinności i zjawiskowe drzewo o potrójnym konarze. Właściciele i architekt od początku byli zgodni co do tego, że chcą uniknąć wycinki. Mimo rozbudowanej funkcji planowanych obiektów Marcin Szymański dołożył wszelkich starań, aby zminimalizować ingerencję w zastany krajobraz i uczynić z niego naturalne tło wnętrz, otwierając budynki.
Wśród czynników, które miały znaczący wpływ na główne założenia oraz finalny kształt inwestycji, nie można również pominąć budowlanej tradycji regionu. Zakorzeniony w niej głęboko siedliskowo-zagrodowy charakter okolicznej zabudowy stał się jedną z głównych inspiracji architekta. Ważną rolę odegrała także zastana na działce zabudowa gospodarcza z okresu PRL-u. Ponieważ nie nadawała się ona do adaptacji, podjęto decyzję o rozbiórce, jednak pamięć o obiekcie udało się zachować poprzez ponowne wykorzystanie niektórych materiałów. Mury z naturalnego kamienia wkomponowano w nowy kompleks, a elewację pokryto białą cegłą.
Tradycyjne formy w nowoczesnym wydaniu – przykład zrównoważonego budownictwa
Finalny projekt, którego realizacja rozpocznie się w 2025 roku, obejmuje niejednolity kompleks budynków o różnej wielkości. Na bryłę 270-metrowego domu składają się trzy główne części – stodoły, zwieńczone stromymi dachami – które spaja płaski łącznik, skrywający komunikację. Czwarta stodoła, pełniąca funkcję budynku warsztatowo-gospodarczego, została ulokowana w niewielkiej odległości od części mieszkalnej. Kompozycję dopełniły pasma ogrodzeń, które nie tylko wyznaczają granice między strefami prywatną i półprywatną, ale także stanowią rodzaj wizualnego spójnika.
Struktura architektoniczna obiektów została zaprojektowana tak, by zminimalizować konieczność używania energochłonnych rozwiązań technologicznych. Aby zwiększyć oszczędność, cały kompleks wyposażono w inteligentne systemy wykorzystywania wody deszczowej, ogrzewanie i chłodzenie podłogowe, pompy ciepła, panele solarne i naturalną wentylację. Ponadto do budowy zostaną wykorzystane współczesne materiały, takie jak ekologiczne bloczki z betonu komórkowego. Wszystko to sprawia, że dom przy bagnach stanowi przykład, jak budować w duchu troski o przyrodę – tę lokalną i globalną.
Projekt: Archibot | archibot.pl
Zobacz również:
- Park Hill na Mokotowie projektu Z3Z ARCHITEKCI
- Widoki, które zapierają dech! Dom Loop – mieszkać w harmonii z naturą