Pracownia RAMA estudio przekształciła dom letniskowy położony wśród dzikiej przyrody w miejsce stałego pobytu dla czteroosobowej rodziny. Przed Tobą projekt Casa Mirador.
Projekt Casa Mirador
Architekci z RAMA estudio zajęli się modernizacją letniego domu o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych. Realizację zleciła czteroosobowa rodzina, która w czasie pandemii chciała przeprowadzić się na przedmieścia Quito. Należało wprowadzić poważne zmiany konstrukcyjne, aby dom spełnił nowe wymagania. Najlepszym rozwiązaniem okazało się dobudowanie do obecnej konstrukcji prefabrykowanego stelażu ze stali i szkła.
„Rodzina zatrzymywała się w Ekwadorze na krótki czas” – tłumaczy współzałożycielka RAMA estudio, Carla Chávez. „W domu letniskowym znajdował się tylko jeden pokój z łazienką oraz wielofunkcyjna przestrzeń, w której urządzono tymczasową sypialnię dla dwóch córek. Po ogłoszeniu lockdownu rodzice zdecydowali się na dłuższy pobyt w Quito, co pociągnęło za sobą konieczność dostosowania budynku do normalnego, codziennego życia”.
Powiększenie części wspólnych
Plan rozbudowy zakładał powiększenie wspólnej przestrzeni, stworzenie dwóch normalnych sypialni dla córek właścicieli oraz wykorzystanie w większym stopniu wspaniałego, przyrodniczego otoczenia nieruchomości.
„Działka położona jest w zacisznym miejscu w pobliżu małego, rolniczego miasteczka na wyżynie przy Quito” – opowiada Chávez. „Dom znajduje się na wzgórzu, za nim rozciąga się las sosnowy, a z przodu widać szeroką, zieloną dolinę. Popołudniami mgły przesłaniają jej obraz, a w pogodne noce pięknie widać gwiaździste niebo powyżej”.
Największym wyzwaniem dla projektantów był czas realizacji. Rodzina zażyczyła sobie natychmiastowego rozpoczęcia prac i zakończenia ich w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące. Aby podołać wyzwaniu, pracownia RAMA postanowiła wykorzystać w budowie elementy prefabrykowane. Architekci zaprojektowali elementy pasujące do istniejącej konstrukcji, a jednocześnie łatwe do szybkiego montażu.
W ten sposób powstała dobudówka oparta na prefabrykowanej ramie z metalu przywiezionej na plac budowy w postaci elementów gotowych do złożenia. Konstrukcja wystaje ponad zalesione zbocze i wyposażona jest z trzech stron w szyby z hartowanego szkła, sięgające od podłogi do sufitu, oferując zapierającą dech w piersiach panoramę. Wewnątrz powstała otwarta przestrzeń z kuchnią, salonem i jadalnią. Kuchnia znajduje się po jednej stronie, natomiast po drugiej salon z wbudowanym kominkiem i szafami wykonanymi na zamówienie z drewna.
Trawnik na dachu
Dobudówka łączy się z dotychczasowymi pomieszczeniami w ciekawy sposób. Powstał pomiędzy nimi drewniany regał, który jednocześnie rozdziela przestrzeń i zapewnia dużo dodatkowej przestrzeni magazynowej. Wzdłuż ścian umieszczono pięć przesuwanych, drewnianych paneli. W zależności od potrzeb można zmieniać ich położenie, modyfikując wizualnie przestrzeń wewnątrz domu.
Dach nowego budynku pokrywa trawnik pozwalając konstrukcji doskonale wtopić się w otoczenie. Z kolei przeszklone ściany zapraszają otaczającą dom przyrodę do wnętrza. Przytulną przestrzeń udało się stworzyć dzięki wykorzystaniu dużej ilości drewna, którym wykończono podłogi. Z drewna powstała też większość mebli, w tym wspaniały, robiony na zamówienie blat stołu w jadalni i duża ława.
Projekt: RAMA estudio | ramaestudioec.com
Zdjęcia: JAG Studio | jagstudio.ec
Zobacz również: Meksykański Organic House | Rewitalizacja starego spichlerzu