Projektanci znani ze swoich nieszablonowych rozwiązań, a także konsekwencji w projektowaniu, tym razem podjęli się pracy nad projektem Centrum Badawczo – Rozwojowego dla High Technology Machines w Gliwicach. Klucz do czytania tej realizacji to precyzja zainspirowana działalnością firmy i jej dalekowschodnie korzenie.
Obiekt CBR firmy High Technology Machines w Gliwicach obejmuje zespół 2. kondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni ok. 2000 m2 oraz hali wystawienniczo-laboratoryjnej o powierzchni ok. 1000 m2.
Centrum High Technology Machines i funkcjonalność przedzielona atriami
Firma High Technology Machines jest dostawcą specjalistycznych rozwiązań numerycznych centrów obróbczych japońskiego producenta. Obiekt biurowy podzielony jest na trzy segmenty funkcjonalne rozdzielone atriami. Obejmują one kolejno – część szkoleniową, biurową oraz biura Zarządu.
Atria poza funkcją doświetlającą i rekreacyjną stanowią przestrzenie komunikacyjne budynku. Pozostała część mieści funkcje związane z prezentacją i konfiguracją maszyn dla potrzeb klienta końcowego. W części laboratoryjnej prowadzone są specjalistyczne badania z zakresu obróbki precyzyjnej – z tego względu dostosowano ją także do wysokich wymagań klimatycznych i wibromechanicznych.
Zainspirowani dokładnością
Zarówno precyzja, z jaką kojarzy się działalność Inwestora, jak i dalekowschodnie pochodzenie rozwiązań, zostały potraktowane jako baza projektu obiektu, który jest także formą opowieści o firmie, rdzeniu jej działalności oraz postrzeganiu biznesu – zrealizowaną poprzez rozwiązania przestrzenne i plastyczne.
Elementy narracji obejmują inspiracje dokładnością – widz może dopatrzyć się licznych kontynuacji formalnych w rozwiązaniach budowlanych i materiałowych, ale także odniesienia do wątków tradycji architektury japońskiej.
Nawiązania niedosłowne
Choć daleko tu do odniesień „wprost” do Japonii – wykorzystano koncepcje i związaną z nimi kreację nastrojów – są tu więc – przenikanie przestrzeni wnętrza i zewnętrza, które podkreśla zieleń wnikająca do wnętrza budynku oraz elementy budynku i wyposażenia potraktowane jako fragmenty abstrakcyjnych kompozycji, wielowidokowość, przezierność, czy długie perspektywy. Wszystko to zrealizowano z logiką i starannością użycia elementarnych geometrycznych form, monochromatycznych barw i elementów natury.
Obiekt łączy intelektualną dyscyplinę oraz artystyczną wrażliwość – znaki szczególne Zalewski Architecture Group. Staje się sprawnie działającą „maszyną” służącą celom firmy, przestrzenią szanującą potrzeby użytkowników i jednocześnie inspirującym wydarzeniem estetycznym.
Pracownia Zalewski Architecture Group
Zalewski Architecture Group to autorska pracownia, założona przez Krzysztofa Zalewskiego w 2005. Jej niewątpliwym atutem jest nieszablonowe podejście do tematu projektowania, doświadczenie oparte na wiedzy i faktycznych realizacjach oraz wyjątkowa jakość przygotowanych rozwiązań.
Zalewski Architecture Group projektuje obiekty o dużym stopniu złożoności i wysokich wymaganiach technicznych. Ich spektrum obejmuje obiekty użyteczności publicznej (centra handlowe, banki, projekty biur), architekturę mieszkaniową, (zarówno wielorodzinną zabudowę mieszkaniową jak i domy luksusowe), zakłady przemysłowe, projektowanie wnętrz oraz przestrzeni urbanistycznych (w tym projekty hoteli). Pracownia ma na swoim koncie m.in. przebudowę domu z lat 70-tych czy projekt siedziby IT The Software House.
Zobacz również: RE: BRRRDA HOUSE – dom w mazurskim klimacie | Projekt szkoły specjalnej na osiedlu Pawlikowskiego