Dom pod linią to projekt willi, której najbardziej charakterystycznym elementem jest biała krawędź dachu. Architekci z pracowni 81.WAW.PL stanęli przed wyzwaniem ukrycia domu od strony ulicy i otworzenia całej przestrzeni na ogród, tak by można było cieszyć się prywatnością, a zarazem intrygować przechodniów.
Magiczny dach
Od strony ulicy dom jest trudno dostrzec. Jedynie magiczna krawędź dachu rzuca się w oczy. Dach „unosi się” nad całym domem, ponieważ został podniesiony względem budynku o 50cm. Jest to celowy zabieg, by przestrzeń wewnątrz zyskała jeszcze więcej światła. Dodatkowo dało to możliwość stworzenia ciągłego przeszklenia od strony ogrodu.
Dom pod linią od frontu
Charakterystycznymi elementami od strony ulicy są nasypy ziemne, które zostały umiejscowione po obu stronach budynku, dzięki czemu podkreślają główne wejście do domu oraz wjazd do garażu. Od frontu budynek nie kojarzy się z typowym domem. To za sprawą białej „lewitującej” linii dachu i parterowej części domu, która została przesłonięta od ulicy murami oporowymi wypełnionymi zielenią. Założenie inwestora było takie, aby jak najbardziej wygrodzić się od strony ulicy i zyskać jak najwięcej prywatności dla domowników.
Naturalny mur akustyczny w projekcie 81.waw.pl
Zarówno z prawej jak i z lewej strony od strony wyjazdu zaczyna się wysoka ściana murów oporowych, która miękko opada wzdłuż całego budynku, dzięki czemu wpisuje się w otoczenie. Mur oporowy spełnia również funkcję bariery akustycznej dla budynku od strony ulicy.
Dom pod linią i elewacyjne kontrasty
Elewacja ogrodowa, to zaprzeczenie elewacji frontowej. Od strony ogrodu i lasu dom jest w pełni otwarty na otoczenie i przyrodę za sprawą całościennych przeszkleń. Natomiast od ulicy dom pozostaje szczelnie zamknięty. Od ogrodu, za murami oporowymi, dom ma charakter całkowicie przeszklonego pawilonu. Budynek wygląda bardziej jak wakacyjna lekka konstrukcja, niż jak klasyczny dom, ale doskonale sprawdzi się dla klasycznego modelu rodziny 2+2.
Wygodne wnętrze
Wnętrze zostało logicznie podzielone na strefy. W centralnej części budynku zlokalizowano garaż, który jest jedynym widocznym elementem domu od strony ulicy. Z garażu mamy bezpośredni dostęp do holu. Część dzienna domu to salon/jadalnia oraz kuchnia, które zlokalizowano w narożniku budynku. Charakterystycznym elementem tej części jest też taras z długim zadaszeniem, z miejscem na stół i strefę relaksu, który idealnie nada się do spotkań towarzyskich.
W zadaszenie wmontowano ażurowy dach z ruchomymi lamelami, które mogą zamknąć się w czasie deszczu, dzięki czemu strefa ta może służyć cały rok. Z części dziennej mamy bezpośredni dostęp do części prywatnej, w której ulokowano główną sypialnię wraz z garderobą i łazienką oraz dwa pokoje dziecięce z garderobami i wspólną łazienką.
Pracownia 81.waw.pl
Warszawska pracownia 81.waw.pl ma na swoim koncie wiele nagród oraz wyjątkowych inwestycji. Zaprojektowali oni m.in. Dom po przekątnej czy minimalistyczny projekt Dom Pień.
Wizualizacje: b1design
Zobacz również: Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II w Warszawie | 340-metrowy Dom dopasowany projektu TRZY.BE Architekci