Dom Pień – minimalistyczny projekt od 81.waw.pl

Dom Pień to kolejny projekt warszawskich architektów z pracowni 81.waw.pl. Jego głównym założeniem i podstawowym wymogiem inwestora było wkomponowanie budynku w otoczenie leśne, przy jednoczesnym zachowaniu minimalistycznej formy budynku.

Dom Pień – nieskomplikowana konstrukcja

Budynek zaprojektowany został tak, aby przez nieskomplikowany wygląd „kostki” stanowił swojego rodzaju tło dla przyrody. Jego nazwa – „Dom Pień” – ma podkreślić ścisły związek z lasem. Całość ma łączyć tradycyjną formę budynku z nowoczesną formą elewacji, co stało się możliwe dzięki połączeniu drewna ze szkłem. Punktem wyjściowym dla całej konstrukcji był prostopadłościan, a rozrzeźbienie domu polegało na rozsunięciu względem siebie drewnianych narożników budynku. Ściany, które powstały po przesunięciu, zaznaczone zostały ciemnoszarym tynkiem.

Dom Pień - minimalistyczny projekt ukryty w lesie projektu 81.waw.pl

Dom Pień i minimalistyczna elewacja

Wykorzystanie drewna w elewacji ma bezpośrednie odniesienie do otaczającego dom lasu i pełni funkcję nie tyko warstwy ochronnej budynku, ale także ozdobnej kory. Wybór tego typu materiału wiązał się z ideą inwestora o tym, by budynek stał się częścią krajobrazu i doskonale do niego pasował. Od frontu główna elewacja to nic innego, jak ukryta brama garażowa i dwa pasy okien. Całość jest zamknięta i minimalistyczna, dzięki czemu poszczególne elementy nie wysuwają się na pierwszy plan.

Dwie boczne elewacje są równie surowe, a horyzontalne szare pasy ułatwiają zlokalizowanie okien. Zupełnym przeciwieństwem frontowej elewacji jest część budynku od strony ogrodu. Znajdująca się tam szklana ściana z wejściem na taras, jest jego głównym elementem. Takie rozwiązanie to nie tylko ukłon i poszanowanie otaczającej dom natury, ale również wprowadza do jego środka niesamowitą grę świateł i barw o każdej porze roku.

Dom Pień - minimalistyczny projekt ukryty w lesie projektu 81.waw.pl

Jasne wnętrze domu projektu 81.waw.pl

Główne wejście znajduje się pośrodku budynku. Po wejściu do domu trafiamy bezpośrednio do holu, gdzie znajdują się między innymi dwubiegunowe schody prowadzące na piętro. Z holu mamy również bezpośredni dostęp do części dziennej, znajdującej się po prawej stronie oraz części technicznej, która ulokowana jest po lewej stronie od wejścia. Składa się na nią garaż, kotłownia, garderoba oraz toaleta gościnna. Część dzienna wyposażona jest w długie nadwieszane zadaszenie, które pełni także funkcję balkonu dla pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Ciekawym rozwiązaniem są długie horyzontalne okna po obu stronach części dziennej. Dzięki temu pomieszczenie jest lepiej doświetlone.

Intymnie i przestrzennie

Część przeznaczona dla właścicieli domu jest oddzielona od tej gościnnej, co znaczne zwiększa komfort. Na piętrze znajduje się główna sypialnia z niezależną garderobą i łazienką oraz dwa pomieszczenia ze wspólną łazienką, które przeznaczone są na pokoje dla dzieci. Dom wyposażony jest również w oddzielny gabinet oraz pralnię. Wszystko to sprawia, że domownicy mają doskonale oddzieloną strefę prywatną, w której mogą swobodnie odpocząć i się zrelaksować. Pokoje mają duże szklane okna a jeden wyposażony jest dodatkowo w balkon, na którym można zaczerpnąć świeżego powietrza.

Dom Pień - minimalistyczny projekt ukryty w lesie projektu 81.waw.pl

Pracownia 81.waw.pl

81.waw.pl specjalizuje się w pięnych projektach architektonicznych i oferuje swoim odbiorcom bardzo dobrej jakości obsługę wraz z wieloma unikalnymi pomysłami w cenie. Pracownia 81.waw.pl zajmuje się świadczeniem usług takich jak: dekoracja domów i mieszkań, projektowanie budynków – domów, obiektów użyteczności publicznej, a także innych zabudowań. Obsługa pracowni obejmuje kompleksowe rozwiązania: konsultacje z pracownikami, przygotowanie projektu i nadzór inwestorski. Pracownia ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów. Jednym z nich jest projekt willi Dom pod linią.

Zobacz również: RE: NERO HOUSE – głęboka czerń w projekcie REFORM Architekt | Rubedo house – domek letniskowy w Strachowie

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter