Tokijskie studio Florian Busch Architects zaprojektowało obłożony cedrową wykładziną dom letniskowy położony na planie rozwidlonej gałęzi. Położony na palach budynek doskonale wtapia się w otaczający go las!
Projekt pracowni Florian Busch Architects
Zbudowany z drewna budynek projektu Florian Busch Architects zyskał słuszną nazwę „Dom w lesie”, a położony jest na trzech hektarach leśnego terenu niedaleko ośrodka narciarskiego na wyspie Hokkaido. Jego właściciele szukali odludnego miejsca, w którym mogli by uciec od zgiełku cywilizacji i zakosztować na łonie rodziny pełnego kontaktu z naturą, ciszy i spokoju.
Projektanci z Florian Busch Architects podeszli do tematu bardzo kreatywni i zamiast karczować teren budowy, stworzyli projekt domu współgrającego z otoczeniem i wtapiającego się w las. Mający 230 metrów kwadratowych budynek rozgałęzia się pomiędzy rosnącymi drzewami, dzięki czemu mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego kontaktu z leśnym otoczeniem.
Jak wyjaśniają architekci z pracowni – „Budynek rozgałęzia się horyzontalnie. Poruszanie się w nim staje się poruszaniem po samym lesie. Ponieważ plany zmieniają się wciąż z odległych na bliskie, drzewa stanowią raz oddalone tło, a innym razem są na wyciągnięcie ręki”.
Dom w kształcie gałęzi
W każdym z końców „gałęzi” umieszczono okno zajmujące powierzchnię od podłogi do sufitu. Wzrok mieszkańców kieruje się w stronę lasu, prezentując jego raz bliższy, a raz dalszy wycinek.
„Kiedy zbliżamy się do okien, odnosimy wrażenie, że jesteśmy coraz bardziej wchłaniani przez sam las” – mówią architekci Florian Busch.
„Dom w lesie” powstał na solidnej, betonowej płycie. Z jednej strony sięga ona szczytu pochyłego terenu, z drugiej jest wyniesiona ponad dno lasu na stalowych palach. Do betonowych stopni głównego wejścia prowadzi wiejska, żwirowa ścieżka.
Jedna z „gałęzi” domu zakończona jest balkonem, z którego można zejść na dno lasu po drewnianych schodach. Centralna część budynku ma formę zygzaka rozciągniętego poziomo w poprzek działki. Znajdują się w niej trzy sypialnie, pokój dzienny i gabinet. Szkielet domu zbudowany został z drewna. Pokrycie wykonano z cedru z pobliskich tartaków. Przylegające do środkowego zygzaka budynki rozciągają się w głąb zalesionych terenów, omijając rosnące po drodze drzewa.
„Otaczający budynek las nie jest tłem, ale raczej głównym bohaterem projektu. Architektura stanowi płynną odpowiedź na leśne otoczenie. Samo zbudowanie domu nie oznacza zakończenia projektu – będzie on stale ewoluował wraz ze zmianami zachodzącymi w otaczającej go roślinności” – podkreślają architekci z pracowni Florian Busch Architects.
Dom wtapiający się w otoczenie
Aby wtopić dom w otoczenie w jeszcze większym stopniu, okna wzdłuż jego boków pokryte zostały drewnianymi żaluzjami. Regulują one ilość wpuszczanego światła, jednocześnie współgrając z całością fasady. Na spójny wystrój wnętrza wakacyjnego domu składają się elementy wykończeniowe z naturalnego drewna, polerowanego betonu i zmywanych wapnem ścian. Wspólna przestrzeń mieszkańców usytuowana jest w centralnej części budynku. Z kolei sypialnie i łazienki położone są bliżej końców rozgałęzień.
„Przestrzeń domu wypełniona jest nieustannie zmieniającymi się widokami lasu. Dzięki temu mieszkańcy mają uczucie, jakby stale znajdowali się wewnątrz niego” – podkreślają projektanci z pracowni Florian Busch Architects.
Zobacz również: RE: VMAX HOUSE – wyjątkowy projekt pracowni REFORM Architekt | Casa Malalcahuello projektu GAAA – dom z czerwonym dachem