Winiarnia Gurdau to klimatyczne miejsce, które powstało ponad dziesięć lat temu na zboczach znajdujących się w miejscowości Kurdějov. Wioska ta była historycznie jednym z najważniejszych dostawców wina dla mieszkańców Mikulova i Brna, a także dla dworów szlacheckich na Morawach. Nowoczesny, ale wpisujący się w klimat otoczenia dom winiarski znajduje się w samym centrum Gurdau, to dzieło projektanta Aleša Fiala, który zadbał o to, aby nieruchomość wtopiła się w otoczenie.
„Górzysty” budynek wśród falistego krajobrazu
Fakt, że budynek znajduje się w sercu kompleksu winnic, był inspiracją do stworzenia nieruchomości, która z założenia miała wpisywać się w czarujący klimat ogromnego terenu. W związku z tym koncepcja nieruchomości nawiązuje do otaczających go wzgórz – łagodnie zakrzywiona, łukowata konstrukcja doskonale wkomponowała się w klimat tego miejsca.
Co więcej, otoczenie budynku zostało obsadzone krzewami i dojrzałymi drzewami. Takie rozwiązanie to nie tylko możliwość scalenia nieruchomości z przyrodą, ale również dodatkowy cień, z którego z pewnością ucieszą się użytkownicy tego miejsca. Roślinność, która zdobi zarówno ściany, jak i dach, doskonale maskuje żelbetonową, dwukondygnacyjną konstrukcję.
Funkcjonalność skryta w naturze
Mimo tego, że kluczową kwestią w tym projekcie było dostosowanie budynku do otoczenia, to jednak architekt zadbał o to, aby przestrzeń skryta pomiędzy przyrodą była funkcjonalna. W części podziemnej znalazło się dużo miejsca zarówno do produkcji, jak i przechowywania wina. To królestwo odsłoniętego betonu, szkła i metalu, ale również dębu i drewna akacjowego. Zastosowanie takich materiałów jest kompromisem pomiędzy wyrafinowanym pięknem a funkcjonalnością.
Na parterze można natomiast degustować tutejsze wyroby, odpoczywać, ale także kupić różnorodne odsłony trunku. W projekcie nie mogło zabraknąć również strefy noclegowej – dwa przestronne i klimatyczne apartamenty zachęcają do zatrzymania się w kompleksie winnic na dłużej. Tutaj również na każdym kroku można spotkać duże przeszklenia, ale również obszerne tarasy, z których można podziwiać urokliwy krajobraz.
Architektoniczne wzgórze w praktycznej odsłonie
Sztuczne wzgórze, którym bez wątpienia jest zazieleniony dach, zaprasza zapierającymi dech w piersiach widokami na rozciągające się w oddali równiny. Otoczenie bezsprzecznie sprzyja degustacji wina w odsłonie nie tylko czysto towarzyskiej, ale również romantycznej, a nawet filozoficznej. Koncepcja winiarni Gurdau jest niezwykle praktyczna, ale również przyjazna naturze.
Wszystko za sprawą tego, że całe przedsięwzięcie oscyluje wokół życia w zgodzie z naturą, ale również w myśl ekonomicznego gospodarowania terenem. Roślinność zasadzona w trakcie realizacji tego projektu sprzyja stworzeniu optymalnego mikroklimatu, natomiast lokalizacja budynku bezpośrednio w winnicy przyczynia się do zmniejszenia kosztów związanych z transportem surowców.
Nie da się ukryć, że dom winiarski w sercu kompleksu winnic Gurdau to dowód na to, że nowoczesne, praktyczne budynki wcale nie muszą wyróżniać się innowacyjną konstrukcją. Wręcz przeciwnie – ich wyjątkowość tkwi właśnie w tym, że wtapiają się w otoczenie, będąc jednocześnie funkcjonalnymi i estetycznymi budynkami.
Projekt: Aleš Fiala | alesfiala.com
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Domki A-frame dla miłośników natury w kanadyjskim parku narodowym | Odbudowa 130-letniej chaty w Górach Izerskich