Rozwój technologiczny przynosi wiele możliwości, o których jeszcze niedawno nam się nie śniło. Jednym z rozwiązań, które ma ułatwiać życie ludziom jest druk 3D. W Meksyku powstaje osiedle domów wydrukowane właśnie na drukarce 3D.
Domy z drukarki 3D
Organizacja New Story, firma technologiczna ICON i studio projektowe fuseproject współpracują, aby zmniejszyć problem bezdomności na świecie. W mieście Tabasco w południowym Meksyku projektują właśnie pierwszą na świecie dzielnicę domów, wydrukowanych na drukarce 3D.
Projekt pracowni fuseproject
Yves Béhar wraz ze swoim studiem projektowym fuseproject zaprojektowali domy, współpracując z rodzinami, dla których były budowane. Podczas prac projektanci zdali sobie sprawę, że jeden projekt domu nie jest w stanie spełnić potrzeb i oczekiwań wszystkich rodzin. Dlatego opracowali system, który pozwala dostosować budynek pod względem czynników klimatycznych czy wielkości rodzin i potrzebnej im przestrzeni.
Członkowie lokalnej społeczności, dla której tworzone były domy, zostali włączeni w proces wyboru terenu oraz planowania inwestycji. Dzięki temu projektanci mają pewność, że ich wymagania mieszkaniowe zostaną spełnione.
Końcowym efektem będą domy z drukarki 3D, które stworzą tętniącą życiem dzielnicę jednopiętrowych domów dla najbiedniejszej społeczności, która zawsze jako ostatnia korzysta z innowacji i technologii.
Drukarka Vulcan II od ICON
Domy powstają na drukarce Vulcan II stworzonej przez markę ICON. W ciągu 24 godzin tworzone są ściany domu, które poźniej wykańczane są dachem, drzwiami i oknami. Drukarka Vulcan II zabezpieczona jest przed opadami deszczu, brakiem prądu i większością trudności, które dotykają obszary wiejskie.
Wnętrza domów z drukarki 3D
Domy z drukarki 3D składają się z dwóch sypialni, salonu, kuchni i łazienki. Ściany o nieregularnej fakturze, subtelne kolory i skośne dachy to elementy, które wyróżniają tworzone budynki. Skośny dach zapewnia ochronę przed intensywnymi opadami deszczu, a mocny fundament i ściany będą podtrzymywać strukturę w przypadku aktywności sejsmicznej. Materiały użyte to produkcji tych domów gwarantują dużą stabilność i wytrzymałość.
Małe patio oraz osłonięty ganek zapewniają przestrzeń do interakcji pomiędzy mieszkańcami domu a resztą lokalnej społeczności. Wnętrza budynku projektowane są w sposób, aby ułatwić otwartą wentylację. Każdy dom został wyposażony w instalację elektryczną i wodociągową.
Do przyszłego roku wszystkie pięćdziesiąt domów powinny być gotowe, tworząc bezpieczną przestrzeń dla biedniejszych społeczności.
Zobacz również: Sagrada Familia – wyjątkowa katedra w Barcelonie | Domek nad jeziorem Völser Weiher projektu noa