Elektrownię Powiśle, a właściwie jej nową odsłonę doskonale kojarzą wszyscy Warszawiacy. Z historią kompleksu składającego się z przestrzeni handlowo gastronomicznej, luksusowych apartamentów, hotelu i biurowców powinni jednak zapoznać się wszyscy odwiedzający stolicę Polski. Dobra 42 zaprasza połączeniem funkcjonalności z historycznymi elementami, o które zadbali specjaliści z pracowni APA Wojciechowski Architekci.
Elektrownia Powiśle – połączenie nowoczesności i architektonicznej historii w Warszawie
Elektrownia Powiśle w Warszawie rozpoczęła swoja działalność w 1904 roku i zaopatrywała w energię całą stolicę. Po wojnie, w procesie odbudowy miasta po zniszczeniach, część tego obiektu została wyburzona, a elektrownia ostatecznie zakończyła swoją działalność związaną z dostawą prądu w 2001 roku. Piętnaście lat później, w 2016 roku specjaliści ze studia APA Wojciechowski Architekci przygotowali projekt rewitalizacji budynku.
Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało jednak wielokierunkowego działania, dlatego też przedstawiciele pracowni nawiązali współpracę z projektantem wnętrz Beauty Hall, firmą Belotto Design, a także vsf-creative – specjalistami w zakresie aranżacji przestrzeni handlowych, którzy zadbali o stworzenie Food Hall oraz przestrzeni eventowej The Market.
Restauracje, kawiarnie, bary, apartamenty, biura i hotel – Elektrownia Powiśle zaprasza multifunkcjonalnością
Ponad stuletni obiekt, zlokalizowany w centrum miasta, a dokładniej niedaleko Centrum Nauki Kopernik, wymagał nie tylko dostosowania go do współczesnych realiów, ale również zadbania o funkcjonalny aspekt tej przestrzeni. Jednocześnie architektom zależało na zachowaniu charakteru Elektrowni Powiśle. Dzięki współpracy z konserwatorami zabytków specjalistom udało się dobrać odpowiednie materiały wykończeniowe. To właśnie one z jednej strony tchnęły w projekt powiew nowoczesnej świeżości, z drugiej zaś pozwoliły zachować pierwotny temperament architektoniczny obiektu.
Wcześniej ogrodzony teren elektrowni stał się integralną częścią Powiśla. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy i turyści mogą w pełni korzystać z jego potencjału, a jednocześnie podziwiać, jak historyczna architektura rozkwita w nowej odsłonie. Na terenie obiektu znajdują się restauracje serwujące dania kuchni hiszpańskiej, azjatyckiej czy tajskiej.
Nie zabrakło tu także kawiarni, w których można skosztować wyśmienitej kawy i naturalnych lodów. Architekci zadbali również o przestrzeń dla urody, a także liczne sklepy, dzięki którym można oddać się zakupowemu szaleństwu. Na terenie Elektrowni Powiśle znajdują się luksusowe apartamenty, w tym również na wynajem, a także hotel, w którym mogą zatrzymać się turyści z różnych stron świata, pragnący zobaczyć od kuchni, jak rozwija się Warszawa.
Świadomie zaprojektowana przestrzeń z wykorzystaniem produktów Geberit
Rewitalizacja historycznej przestrzeni wymaga wykorzystania świadomych rozwiązań oraz zachowania odpowiedniej estetyki. Stelaże podtynkowe Geberit Duofix mają uniwersalne zastosowanie, dzięki czemu umożliwiły one montaż pisuarów.
W łazienkach swoje zastosowanie znalazły produkty z serii Geberit Modo, wyróżniające się nowoczesnym i eleganckim designem. Ich prosta, pozbawiona ozdobników forma, ułatwia sprzątanie, co jest niezwykle ważne w miejscach takich, jak Elektrownia Powiśle, które tętnią życiem, ale też niepowtarzalnym stylem.
Projekt Elektrowni Powiśle z prestiżową nagrodą
Warto wspomnieć także o tym, że Elektrownia Powiśle otrzymała główną w nagrodę w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2021. Tak wielkie wyróżnienie na tle najlepszych nieruchomości z całego świata to z pewnością zasługa wyjątkowego projektu, nad którym pracowali doświadczeni specjaliści.
Jak widać, Elektrownia Powiśle to wyjątkowe miejsce w Polsce, które zostało docenione również na arenie międzynarodowej. Projektantom zależało na pielęgnacji piękna dawnej architektury, ale również na wykrzesaniu z niej funkcjonalnego potencjału, który dziś służy miejscem do odpoczynku, spotkań ze znajomymi, a także sprzyja poznawaniu różnych smaków i zakupowemu relaksowi.
Zobacz również: Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi | Dom Słowiański – życie w bliskim otoczeniu przyrody