Chadwick Dryer Clarke Studio (CDC) zaprojektowało ekologiczny dom na bazie krytej strzechą stodoły w angielskiej wsi Barlow. Zobacz ten wyjątkowy projekt!
Dom Gables House
Gables House to posiadłość zaprojektowana dla klientów, którzy właśnie odchodzą na emeryturę. Założeniem projektu było przygotowanie zrównoważonego ekologicznie domu współgrającego z lokalnym, wiejskim otoczeniem. W rezultacie powstała bardzo nowoczesna i energooszczędna budowla.
Klienci chcieli, żeby dom nie był zbyt duży dla dwójki osób, ale jednocześnie na tyle rozległy, żeby gościć liczną rodzinę i organizować wiejskie przyjęcia. Jednocześnie ważne było utrzymanie stylistyki budynku pasującej do domów okolicznych mieszkańców.
Połączenie nowego i starego
Studio CDC zrewitalizowało starą, krytą strzechą stodołę. Do jej wykończenia użyto materiałów dostępnych u miejscowych rzemieślników. W ten sposób powstał nowoczesny projekt, w którym wykorzystano krzemień i czerwoną cegłę. Do wykończenia drewnianych okiennic i ogrodzeń użyto elementów z cynku – metalu często stosowanego w okolicznym, wiejskim budownictwie.
Większa część nowych budynków została cofnięta. Pozwoliło to odsłonić widok na zrewitalizowaną stodołę, która stała się doskonale widoczna od strony wiejskiej drogi. Nowe zabudowania mają stosunkowo niewielką wysokość, dzięki czemu nie przeszkadzają sąsiadom w podziwianiu szerszej panoramy okolicy. Nowopowstały dom składa się z przeszklonych brył o powierzchni 200 metrów kwadratowych.
Wnętrze domu Gabler House
Teren działki został zagospodarowany w przemyślany sposób. Goście wchodzący przez główną bramę są prowadzeni do frontowej części budynku. Znajdujący się tam wąski, zakrzywiony hall prowadzi do części mieszkalnej. Kuchnia, jadalnia i główne pokoje mają otwarty plan, pozwalający na spotkania we wspólnej przestrzeni. Sama kuchnia znajduje się pod antresolą pozbawioną kolumn i zawieszoną na stalowych prętach. Obszar wytłumiono akustycznie, co zapobiega powstawaniu pogłosów.
Kuchnia dzięki swojemu położeniu sprawia wrażenie pewnego odizolowania, a jednocześnie jest łatwo dostępna podczas imprez towarzyskich. Zygzakowaty dach wykonano z drewna jodły izolowanego filcem tłumiącym dźwięki. Dzięki temu nawet duże, otwarte przestrzenie sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych. Pojedynczy, stalowy słup osadzony w betonowej ścianie podtrzymuje długą belkę dachową widoczną w przekroju całego domu.
Przez przeszklenia na wyższym poziomie domu widać szczegóły linii dachu. Jednocześnie łączą one otwartą przestrzeń z holem i gabinetem znajdującymi się w głębi budynku. We wnętrzu jadalni znajduje się wykonana na zamówienie ława, będąca ciekawym elementem dekoracyjnym.
Przestrzeń idealnie wykorzystana
W krytej strzechą stodole wykorzystano każdy centymetr przestrzeni, aż do samego dachu. Znajdują się w niej skromne, ale wygodne pokoje wykończone malowanymi deskami. Wyposażono je we wbudowane szafy i wieszaki. Mają one służyć członkom rodziny do pracy. Obok znajduje się oddzielny, główny apartament z garderobą, łazienką i prywatnym patio. W czasie kiedy w domu znajdują się goście, może on służyć za miejsce odosobnienia i odpoczynku dla właścicieli.
W domu znajduje się oddzielny balkon, na którym właściciele mogą zażyć chwil relaksu. Antresola tworzy prywatną, kolejną przestrzeń wypoczynkową, na którą można dostać się drewnianymi schodami ukrytymi pomiędzy betonowymi ścianami. Otwierany świetlik dachowy zapewnia piękny widok na zachód i wpuszcza do wnętrza świeże powietrze. Z kolei apartament dla gości wyposażony jest we własną łazienkę z prysznicem, zapewniając spokój i prywatność odwiedzającym rodzinę przyjaciołom.
Zastosowane materiały
Dom zbudowano na szkielecie drewnianym z izolacją z wełny drzewnej i betonowymi ścianami. Wewnątrz znajdują się pompy ciepła zasilane powietrzem. Prąd czerpany jest z ogniw słonecznych, a cały przepływ energii i ciepła jest stale monitorowany. Rozmieszczenie świetlików dachowych zapobiega przegrzaniu budynku.
Automatycznie sterowane elementy przeszklenia i wydłużona linia dachu w naturalny sposób poprawiają zacienienie budynku. Woda przemysłowa kierowana jest z domu do starego koryta i wykorzystywana do podlewania ogrodu. Dodatkowo na działce znajduje się kilka rowów z wodą, przypominających z lotu ptaka wyciągnięte palce. Z czasem ich okolica zostanie obsadzona roślinami ozdobnymi.
Projekt: Chadwick Dryer Clarke Studio | www.chadwickdryerclarke.co.uk
Zdjęcia: Hufton and Crow | www.huftonandcrow.com
Zobacz również: Rezydencja Eisenerz w Szwajcarii | Giorgio Parise i stylowa willa w Vicenzy