Praskie studio OV-architekti zaprojektowało położoną w Borkach kameralną halę sportową. Na widowni zawody może oglądać ponad 100 osób.
Hala Sportowa w Borkach
Przedmiotem projektu było wybudowanie niewielkiej hali sportowej wraz z trybuną i zapleczem. Obiekt miał być położony w dzielnicy Lesopark Borky, niedaleko rzeki Łaby. W ogłoszonym konkursie architektonicznym zwyciężyła propozycja studia OV-architekti.
Otaczający działkę teren miał duży wpływ na rozwój koncepcji hali. Płaska przestrzeń, na której można łatwo i przyjemnie jeździć na rowerze. Przyjazna atmosfera pobliskiego miasteczka. Działka położona w środku lasu, niedaleko leniwie płynącej Łaby. Wszystko to złożyło się na stonowany projekt, który unikał krzykliwości i ekstrawagancji.
Prosty i funkcjonalny plan pomieszczeń
Budynek składa się z niskiej, jednopiętrowej części użytkowej, do której przylega podwyższona, drewniana bryła samej hali sportowej. Wysokie okna wpuszczają do wnętrza dużo światła słonecznego. To rozwiązanie nawiązuje do projektów przedwojennych hal Towarzystwa Sportowego „Sokół” budowanych w Czechach w okresie międzywojennym.
Plan pomieszczeń jest prosty i funkcjonalny. Opiera się na założeniu umieszczenia wszystkich ważnych pomieszczeń na jednym piętrze. Wszędzie można się łatwo dostać, a znajdująca się przy wejściu recepcja jest łatwo dostępna i można z niej mieć oko na całe wnętrze.
Hol wejściowy płynnie przechodzi w bufet. W razie potrzeby te dwie przestrzenie mogą być połączone, lub stanowić oddzielne pomieszczenia. W dolnej części budynku znajdują się oprócz tego garderoby, toalety i pomieszczenia techniczne. Na boisko prowadzą oddzielne wejścia dla sportowców i gości.
Konstrukcja budynku
Konstrukcja budynku oparta jest na jednolitej płycie żelbetowej. Pionowe, prefabrykowane słupy z tego samego materiału tworzą konstrukcję nośną. Więźba dachu wykonana jest z drewna klejonego warstwowo i ma rozpiętość 32 metrów. Konstrukcję ścian uzupełniają wypełnienia z prefabrykowanych paneli betonowych. Konstrukcję ociepla system ETICS, który we wnętrzu uzupełnia uszczelniana izolacja akustyczna.
Budynek jest pasywny energetycznie. Ogrzewanie i częściowe chłodzenie realizowane jest za pomocą pomp ciepła. Na dachu niższej części zainstalowano zespół ogniw fotowoltaicznych. Wnętrze obiektu można wentylować w sposób naturalny. W sezonie zimowym wentylacją steruje zautomatyzowany system.
Pracownia OV-architekti
Pracownię OV-architekti założyli w 2007 roku dwaj absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Praskiej – Jiří Opočenský i Štěpán Valouch. Początkowo studio zajmowało się projektowaniem domów jednorodzinnych. W późniejszym okresie firma rozrosła się, zatrudniła trzynastu pracowników i przesunęła swoje zainteresowania ku większym projektom. Biuro oferuje swoim klientom kompleksową obsługę. Od analizy działki i jej otoczenia, przez sam projekt, aż do obsługi i konsultacji działań budowlanych. W swojej pracy twórcy wykorzystują najnowsze technologie wizualizacji cyfrowej, starając się przedstawić klientowi jak najpełniejszy obraz podczas każdego etapu prac.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: House Cinsc – dom w starej stajni we włoskich Alpach | Sinuous House – trochę matematyki nad morzem