Przed Tobą projekt pracowni noa* w Południowym Tyrolu. Zobacz podwieszaną platformę, która wydaje się przeczyć prawom grawitacji!
Projekt dla Alpin Panorama Hotel Hubertus
Architekci z pracowni noa* zaprojektowali wspornikowy basen dla hotelu Alpin Panorama Hotel Hubertus w 2016 roku. W 2019 roku przed architektami postawiono nowe zadanie – zaprojektowanie rozbudowy strefy wellbeing. Nie był to łatwy projekt z uwagi na fakt, że miejsce posiadało już tak charakterystyczną część, jak wspomniany wcześniej basen. Ostatecznie posłużył on jako inspiracja dla tego projektu.
Z obserwacji otaczającego krajobrazu odbitego w basenie narodziła się koncepcja projektowa: zmaterializować to, co widzimy w odbiciu na powierzchni wody, tak jakby obraz był ulotnym renderingiem gotowym do przekształcenia w rzeczywistość. Jest to koncepcja, która bawi się linią horyzontu, percepcją odwróconego obrazu i punktami widzenia.
„Istotą tego projektu było wywrócenie horyzontów i uzyskanie efektu zdziwienia u obserwatora. Jeśli się nad tym zastanowić, zmiana perspektyw jest częstym zjawiskiem w strefach wellness, gdzie w zależności od tego, czy leżysz w saunie, siedzisz w strefie relaksu, czy nurkujesz z głową w basenie, widoki stale się zmieniają” – podkreśla Lukas Rungger, założyciel noa*.
Odwrócone bieguny
Nowa konstrukcja znajduje się po południowo-wschodniej stronie. Podobnie jak basen, jest ona również oderwana od głównego budynku: platforma unosi się na wysokości 15 metrów nad ziemią i jest podtrzymywana przez dwa filary pokryte modrzewiowymi balami.
Goście docierają do strefy wellness poprzez podwieszane przejście, które jednocześnie otwiera się na nowo wybudowaną strefę relaksu, oferującą miejsce dla 27 osób. Na platformie poszczególne budynki z dwuspadowymi dachami umieszczono na dwóch poziomach. Zaskakującym elementem jest dolny poziom, gdzie horyzont obraca się o 180°, a chaty wydają się zakotwiczone do góry nogami.
Dwa poziomy charakteryzują się różnym podejściem do prywatności. Na górnym piętrze znajdują się dwie wanny z hydromasażem, dwa panoramiczne prysznice i przebieralnia. Dolna kondygnacja jest obszarem, w którym znajduje się foyer. Stąd ma się dostęp do zwykłej sauny, sauny fińskiej, kabiny prysznicowej, prysznica z mgiełką lodową i trzeciego basenu zewnętrznego, z którego wzrok może omiatać okoliczny krajobraz.
„Dolny poziom wywołuje u obserwatora uczucie wyobcowania. W miarę schodzenia w dół temperatura wzrasta, a otoczenie staje się bardziej chronione. Czuje się to jak zejście do środka ziemi, z odwróceniem biegunów” – podsumowuje architekt Gottfried Gruber, który nadzorował projekt.
Konstrukcja i materiały
Decyzja o zastosowaniu odwróconych dachów była podyktowana względami formalnymi i funkcjonalnymi: z jednej strony chęcią odtworzenia architektury górskiej wioski, a z drugiej strony praktyczną potrzebą umieszczenia w dachu odwróconym systemu oczyszczania wody w przypadku basenu i sauny. Ponadto, przesunięcie chatek i zmienna orientacja dachów pozwalają na 360° widok na krajobraz, który jest prawdziwym centrum projektu.
Wybór kolorów i materiałów współgra z górskim krajobrazem: panele aluminiowe w naturalnych odcieniach brązu pokrywają budynki. System brise soleil, który osłania okna, jest również wykonany z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Podłogi to ceramika w kolorze jasnego beżu, natomiast w pokoju relaksacyjnym wykorzystano olejowany biały dąb.
W tym projekcie architekci z noa* zdołali ożywić wyobraźnię, projektując platformę, która wyznacza nowy, unoszący się w powietrzu punkt pomiędzy niebem a ziemią. Obiekt, w którym siła grawitacji zdaje się znikać!
Projekt: noa* | noa.network
Zdjęcia: Alex Filz | alexfilz.com
Zobacz również: MPP Cellularium – wyjątkowe SPA w centrum Pragi | Elysium Spa w Bratysławie