Mława House to projekt domu jednorodzinnego autorstwa międzynarodowej pracowni architektonicznej JAMES & MAU Arquitectura specjalizującej się w modułowym i zrównoważonym budownictwie. Surowa, nowoczesna i minimalistyczna bryła w spójny sposób przenika się z otaczającym dom ogrodem i skrywa 289-metrowe wnętrza. Realizacja otrzymała między innymi Nagrodę Roku SARP Edycja 2022 w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny. Dom zlokalizowany na Mazowszu sfotografował Jakub Certowicz.
Mława House – minimalistyczny dom z ponadczasowych surowców
Marzeniem inwestora był jednopiętrowy dom – prosty w budowie, łatwy i wygodny w użytkowaniu oraz ekonomiczny. Całość zlokalizowana jest w niewielkim mieście w Polsce, na Mazowszu. Właścicielowi zależało także na tym, by materiały zastosowane w budowie pochodziły z lokalnych źródeł. Elewacja domu została wykończona cegłą i betonem, co przyczyniło się do uzyskania surowego i minimalistycznego charakteru. Geometryczna bryła współgra z tym założeniem.
Budynek został w całości zaprojektowany i zbudowany przez pracownię architektoniczną JAMES & MAU Arquitectura. Pracownia została założona przez Jaime Gaztelu oraz Mauricio Galeano w Hiszpanii, a obecnie ma również drugą siedzibę w Polsce. Międzynarodowe studio posiada bogate doświadczenie w zakresie pracy projektowej i budowy, często realizuje budynki przemysłowe. Specjalizuje się w zakresie architektury modułowej z zastosowaniem bioklimatycznych i zrównoważonych koncepcji.
W relacji z naturą – symbiotyczny związek geometrycznej bryły domu z otaczającym go ogrodem
Nowo powstały budynek został zlokalizowany na froncie niespełna 1000-metrowej działki, w zachodniej części, co pozwoliło maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię w celu stworzenia ogrodu. Obie strefy – wewnętrzna i zewnętrzna – wzajemnie się dopełniają. Sekwencja murowanych ścian pełni funkcję ogrodzenia, które spaja się z główną bryłą domu dzięki płynnemu przejściu w ściany konstrukcyjne podtrzymujące betonową powłokę. W ten sposób powstały m.in. ogrody i tarasy.
Płynne przenikanie się wnętrza z ogrodem wzmacnia dodatkowo wprowadzenie dwóch półzewnętrznych pomieszczeń w formie kubików o imponującej wysokości ponad pięciu metrów. Wspomagają one naturalną wentylację domu i stanowią bufor termiczny, a jednocześnie pomagają maksymalnie doświetlić wnętrza. Relacja bryły domu z otoczeniem wyznaczyła również układ funkcjonalny wnętrz. Wiele pomieszczeń pozostaje otwarta na ogród – tak jak kuchnia z miejscem do grillowania, czy główna sypialnia z przestrzenią do opalania się.
Układ funkcjonalny podyktowany naturalną wędrówką słońca
Bryła domu wyróżnia się długimi fasadami od stron północnej i południowej. W tym nietypowym układzie maksymalna dostępna szerokość wynosi 9 metrów, co musiało przełożyć się na organizację wnętrz. Wspólne przestrzenie ulokowane zostały w strefie skierowanej na południe – z największą ilością dziennego światła – natomiast sypialnie wychodzą na nieco ciemniejszą północ. Wszystkie pomieszczenia łączy korytarz, który w niektórych miejscach wizualnie zanika na rzecz rozszerzenia otwartych stref dedykowanych wszystkim domownikom.
Mława House to projekt, który w odważny sposób przełamuje podziały między tym, co wewnętrzne, a zewnętrzne. Dzięki otwartej, minimalistycznej bryle ogród i wpisany w niego dom pozostają w symbiotycznym związku, wzajemnie się przenikając. Geometryczne rozwiązania łączą w sobie funkcje estetyczne z funkcjonalnością, a całość dopełnia prostota i surowość wykończenia w cegle i betonie. Wyjątkowość projektu Mława House została doceniona na licznych konkursach – realizacja zwyciężyła w konkursie na międzynarodową wystawę “V4 Family Houses 2021” oraz głosowaniu internautów w Plebiscycie “Polska Architektura XXL 2021”, a także znalazła się w TOP 10 najlepszych projektów z użyciem cegły według portalu archello.com w roku 2022.
Projekt: JAMES & MAU Arquitectura | jamesandmau.com
Zdjęcia: Jakub Certowicz | jakubcertowicz.pl
Zobacz również: Budynek przy ul. Stalmacha – industrialna perła Zabrza | Domy prefabrykowane – alternatywa dla domów z katalogów