Włoska pracownia Network of Architecture ukończyła rozbudowę hotelu w Południowym Tyrolu, w skład którego wchodzi dziesięć dwuspadowych apartamentów gościnnych. Obiekty wzniesiono na palach, dzięki czemu możliwy jest łatwy dostęp do malowniczego, okolicznego terenu.
Projekt pracowni Network of Architecture
Architekci z pracowni Network of Architecture stanęli przed zadaniem rozbudowy Hotelu Parc Florian o dziesięć dodatkowych apartamentów. Obiekt znajduje się w miejscowości Siusi, a jego położenie u podnóża Alpe di Siusi w Dolomitach zapewnia spektakularne widoki na góry. Zaprojektowane budynki łączą się z istniejącym budynkiem. W briefie podkreślono również znaczenie zachowania charakteru okolicznego parku, z jego drzewami, ogrodem różanym, słonecznym tarasem i basenem.
Apartamenty unoszące się nad ziemią
Architekci zaproponowali obiekt różniący się od istniejącego budynku hotelowego i dodatkowo unoszący się nad zmienią. Wszystko po to, aby zminimalizować jego wpływ na środowisko naturalne.
„Nasz pomysł nie polegał jedynie na zaprojektowaniu zwykłego obiektu. Zaprojektowaliśmy kameralne domki na drzewie, które wzniesione są na trzymetrowych podporach, dzięki czemu dostępny jest cały teren pod nimi” – mówi architekt z pracowni Network of Architecture.
Koncepcja projektu opiera się na umożliwieniu gościom poczuć się częścią parku. Doprowadziło to do powstania domków na drzewie, które wydają się być częścią krajobrazu i zapewniają doskonały widok na okolicę. Korytarz z tyłu budynku umożliwia dostęp do apartamentów. Pomieszczenia rozmieszczone na dwóch poziomach z pięcioma pokojami na każdym piętrze.
Budynki mają dwuspadowe dachy, które miejscami nakładają się na siebie – dzięki temu uzyskano efekt spójności. Ten efekt wzmocniony jest poprzez konsekwentne wykorzystanie okładzin z drewna i tynków malowanych na zielono.
„Aby nadać kompleksowi architektonicznemu jeszcze większą dynamikę, poszczególne części budynku znajdują się nad sobą pod lekkim kątem” – dodają architekci z pracowni Network of Architecture.
Wnętrza apartamentów Floris
W każdym z apartamentów znajduje się pokój dzienny, który otwiera się na zadaszony balkon. Przeszklone ściany z przesuwnymi drzwiami łączą przestrzeń wewnętrzną z zewnętrzną, a zasłony zapewniają gościom prywatność. Sypialnia i sauna są również wyłożone szkłem, aby podreślić widok na okoliczny park. Tylko toaleta i bidet zostały zaprojektowane jako osobne pomieszczenia. W każdym z apartamentów znajduje się toaleta z kafelkami, zlewem i lustrem.
Między toaletą a sauną znajduje się prysznic. Patia na wolnym powietrzu pomiędzy sypialnią a sauną posiadają wanny z hydromasażem, w których goście mogą się zrelaksować, podziwiając widoki. Tarasy między apartamentami posiadają otwory, przez które rosną nowo posadzone drzewa, a siatka w kształcie hamaka jest idealnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu.
We wnętrzach zastosowano jednolitą paletę naturalnych materiałów i stonowanych kolorów. Wraz z sadzonkami umieszczonymi na balkonach i tarasach, projekt ma na celu wzmocnienie więzi z otaczającą przyrodą.
Pracownia Network of Architecture
Pracownia Network of Architecture została założona przez Lukasa Runggera i Stefana Riera. Jej główna siedziba znajduje się w Bolzano we Włoszech, a drugie biuro mieści się w Berlinie. Podchodzi ona do architektury w sposób holistyczny, skupiając się na unikalnych wymaganiach każdego projektu i dążąc do spójności w każdym elemencie projektu.
Zdjęcia: Alex Filz
Zobacz również: Rustonka – kompleks biurowy projektu CMC architects | Calvi Ceschia Viganò Architetti i dom na Lazurowym Wybrzeżu