Ostatnio trafiliśmy na projekt parterowego domu atrialnego. Został on zaprojektowany przez Perscripta. Dom przecięt(n)y powstał dla starszego małżeństwa. Najważniejsze dla inwestorów było to, aby zachować jak najwięcej prywatności i jednocześnie mieć możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu.
Ze względu na wiek inwestorów istotą było również to, żeby dom nie stwarzał barier i był maksymalnie dostępny. Tutaj oczywistym wydawał się pomysł zaprojektowania domu parterowego, jednak niewielka działka zaczynała stwarzać problem z pierwszymi założeniami projektu czyli prywatnością i wypoczynkiem na ogrodzie. Wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz sąsiedztwo, narzucały nachylenie dachu 30’. Tak zrodził się pomysł sięgnięcia do sprawdzonej koncepcji domu atrialnego.
Przeciętną bryłę domu z dachem dwuspadowym rozcięliśmy na dwie części i rozsunęliśmy do granic działki. Dzięki temu uzyskaliśmy miejsce na atrium oraz podział budynku na część dzienną i nocną. W odsuniętych od siebie częściach domu wydzielono strefę dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, oraz strefę nocną z sypialnią mówi architekt Jeremiasz Złotecki
Pomiędzy nimi powstało zasłonięte przed wzrokiem sąsiadów atrium – miejsce odpoczynku domowników oraz przeszklone korytarze tworzące system komunikacyjny wewnątrz budynku. Przecięcie domu pozwoliło zrealizować wszystkie założenia projektu ale jednocześnie sprawiło, że przeciętna bryła budynku stała się nieprzeciętna i wyjątkowa.