Projekt Muzeum Haro, położonego w historycznym centrum Les w Val d’Aran w Pirenejach w Hiszpanii, to dzieło pracowni OLA, czyli Oficina Local de Arquitectura. To przestrzeń stworzona w celu zachowania bogatego dziedzictwa festiwalu przesilenia letniego, od 2015 roku uznanego za dziedzictwo ludzkości.
Renowacja z zachowaniem oryginalnej struktury
Renowacja budynku to projekt głęboko zakorzeniony w historii i symbolice. Praca pracowni OLA jest uhonorowaniem oryginalnej konstrukcji, zbudowanej pod koniec lat dwudziestych XX wieku, która służyła jako szkoła wiejska i od tego czasu stała się cenionym symbolem społeczności. Co ciekawe, zewnętrzna fasada została zachowana w całości.
Wewnętrzne ściany zostały natomiast skrupulatnie rozebrane, odsłaniając rozległą przestrzeń na otwartym planie, która sprawia, że wnętrze muzeum jest funkcjonalne, a goście mogą cieszyć się komfortem zwiedzania. Synonimem komfortu jest także fakt, że zespół projektowy zmienił wygląd wejścia, przenosząc je ze schodkowego placu na poziom budynku.
Projekt pracowni Oficina Local de Arquitectura
Taki zabieg aranżacyjny zapewnia wygodny dostęp dla wszystkich odwiedzających. Warto w tym miejscu wspomnieć, że projektanci z pracowni OLA zadbali o to, aby koncepcja budynku przypominała metaforyczny kociołek, utrwalający płomień, który zapala się w pniu drzewa Haro 23 czerwca każdego roku.
Architektom udało się zachować oryginalną strukturę budynku szkoły wiejskiej, a jednocześnie zmienić ją na tyle, aby jego nowe przeznaczenie było synonimem funkcjonalności i wygody zwiedzania. Dziś Muzeum Haro, które umożliwia zapoznanie się z dziedzictwem festiwalu przesilenia letniego, to wyjątkowe miejsce, które jest obowiązkowym punktem do zobaczenia w Pirenejach.
Projekt: Oficina Local de Arquitectura | ola.archi
Zdjęcia: Iñigo Bujedo Aguirre | inigobujedo.com
Zobacz również: Dom winiarski w samym sercu kompleksu winnic Gurdau | Odbudowa 130-letniej chaty w Górach Izerskich