„Historia spotyka się z przyszłością” – właśnie takie motto przyświecało projektowi Five. Za rewitalizację budynku, który znajduje się w Pradze w dzielnicy Smíchov, odpowiedzialna była pracownia QARTA ARCHITEKTURA. Przeczytajcie o efektach pracy architektów.
Projekt pracowni QARTA ARCHITEKTURA
Teren inwestycji zajmował budynek zajezdni tramwajowej. Obiekt można było nazwać zabytkiem już w momencie, gdy był budowany. Przez lata zajezdnia była ważnym punktem na mapie transportu miejskiego w Pradze, ale od początku jej wadą był skomplikowany dojazd. W momencie, gdy jego rewitalizacji podjęła się pracownia QARTA ARCHITEKTURA, obiekt wyglądał dokładnie tak samo, jak wtedy, gdy został zamknięty. Wcześniejsze próby jego adaptacji okazały się zbyt trudne, więc obiekt czekał, aż „nadejdzie jego pora” i w końcu się doczekał.
Nowe funkcje dawnej zajezdni tramwajowej
Niemożliwe stało się zachowanie oryginalnej funkcji obiektu. Zajezdnia nie była już częścią miejskiej sieci komunikacyjnej i nie było możliwości, aby ponownie pełniła taką funkcję. Od momentu jej zamknięcia cały obszar wokół uległ transformacji – z przemysłowych obrzeży zmienił się w pełnoprawną dzielnicę miasta.
Pierwszym etapem było określenie nowych ograniczeń, takich jak granica czy wysokość zabudowy obszaru. W kolejnym kroku określono nowe możliwości wykorzystania budynku. Ostatnim krokiem było zbadanie autentyczności istniejących elementów konstrukcyjnych i architektonicznych. Architekci z pracowni QARTA ARCHITEKTURA chcieli, aby odrestaurowany obiekt stał się żywą częścią miasta, dlatego zachowanie i odnawianie historycznych elementów architektonicznych musiało przynieść dodatkowe korzyści.
Proces projektowania
Odnowiona bryła budynku nawiązuje bezpośrednio do ukształtowania terenu. Architekci zdecydowali się na połączenie w obiekcie funkcji handlowo-usługowej i biurowej. Pierwotna konstrukcja nie została całkowicie zmieniona. Jej cenne architektoniczne elementy zostały wkomponowane i wykorzystane w nowym budynku. Oba fronty zajezdni zostały zachowane w całości. W ten sposób zabytek nie przeszkadza w nowym użytkowaniu, lecz odgrywa kluczową rolę w nowym budynku.
Unikalny projekt przemysłowy, z podwójną fasadą z blachy perforowanej, betonu architektonicznego lub odsłoniętymi rurami widocznymi na sufitach, jest ucieleśnieniem zarówno lokalnego genius loci, jak i wszystkich zachowanych elementów historycznych.
Realizacja pracowni QARTA ARCHITEKTURA pokazuje, że zabytkowy obiekt można „przywrócić do życia” o ile weźmie się pod uwagę wszystkie połączenia i cały kontekst, a nowy projekt może kontynuować lokalną tradycję. Nowy projekt budynku i program zapewnia rewitalizację okolicy i daje mieszkańcom Smíchova nowe możliwości.
Mieszkańcy doceniają również taras na najwyższym piętrze, z którego roztacza się widok na najważniejsze praskie zabytki, w tym Zamek Praski, Teatr Narodowy i Vyšehrad. Dla tych, którzy chcą zabrać ze sobą laptopa i pracować na świeżym powietrzu również znajdzie się tutaj miejsce.
Wynajem przestrzeni
Budynek został w całości wynajęty jeszcze przed zakończeniem budowy. 80% zostało wynajęte firmie MSD, wiodącemu światowemu koncernowi biofarmaceutycznemu, który założył tu swój IT Global Innovation Hub. Inni kluczowi najemcy to EBM Group, firma deweloperska i budowlana, U1, studio projektowe oraz firma farmaceutyczna Roche Diagnostics. Sodexo otworzyło tutaj swoją nową restaurację Dave B – Taste Five na parterze, dostosowując się do przemysłowego charakteru budynku i oferując najwyższej jakości doznania kulinarne.
Pracownia QARTA ARCHITEKTURA
QARTA ARCHITEKTURA to kreatywne studio z siedzibą w Pradze. Filozofia firmy polega na dążeniu do różnorodności i projektowaniu z podejściem think-out-of-the-box. Liczne nagrody, takie jak The Architecture Grand Prix, Best of Realty czy Building of the Year, są według właścicieli pracowni Jiří Řezák i Davida Wittasska dowodem bardzo przemyślanych rozwiązań w ich projektach. Jednym z projektów pracowni jest sala wykładowa Politechniki w Igławie.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Willa Ca’ Gioia – hołd dla architektury w stylu palladiańskim | Kościół błogosławionej Marii Restytuty