Studio CMC architects zamieniło trójkątną działkę w centrum Pragi w prawdziwe dzieło sztuki, nie tylko użytkowej. Efekt? Zobaczcie sami!
Rustonka
Kompleks biurowy znajduje się na terenie dawnych Praskich Zakładów Inżynieryjnych, a wcześniej Przedsiębiorstwa Ruston, nazywanego powszechnie Rustonka. Trójkątna działka mieści się niedaleko centrum Pragi, na prawym brzegu Wełtawy. W pobliżu znajduje się dzielnica mieszkaniowa Invalidovna, stacja metra i Hotel Olympik.
Koncepcja
Proste bryły budynków na pierwszy rzut oka wydają się być rozmieszczone na działce w sposób przypadkowy. W rzeczywistości jednak ich położenie poprzedzone było długą i staranną fazą planowania w czasie której zbadano liczne warianty wielkości, rozmieszczenia i wzajemnych powiązań pomiędzy budynkami. W efekcie powstała dobrze przemyślana geometrycznie koncepcja – trzy równorzędne obiekty ułożone w doskonały sposób i wolna przestrzeń pomiędzy nimi dopełniająca całości obrazu.
Architektura
Całokształt rozwiązania architektonicznego nawiązuje do pierwotnego, przemysłowego charakteru tego terenu, jego genius loci. Wysokie, siedmiokondygnacyjne biurowce wyposażone w najnowsze technologie to współczesny odpowiednik „maszyn” przeznaczonych do wykonywania pracy. Nawiązują do tego wykończenia – industrialne, ceglane elewacje w kolorze czerni i brązu oraz smukłe, wysokie okna z charakterystycznymi okiennicami i zewnętrznymi żaluzjami. Na parterze kompleksu, w jego części handlowej, znajdują się kawiarnie i restauracje, a także obszerne lobby wejściowe z charakterystycznym zadaszeniem.
Przestrzeń publiczna
Bardzo ważną częścią projektu było właściwe zaaranżowanie przestrzeni publicznej pomiędzy budynkami. Za jej projektowanie odpowiedzialny jest architekt krajobrazu Martin Barry, który zajął się opracowaniem ogólnej koncepcji układu terenu utwardzanych powierzchni zewnętrznych. Podstawowe założenia geometrii są podzielone na sekcje składające się z różnych elementów i materiałów. Szerokie chodniki biegnące wzdłuż budynków, przechodzące w rampy i schody, dzielą kompozycję w poziomie i pionie.
Przy centralnym placu umieszczono dwie fontanny. Część zielona terenu oddzielona jest od obszaru utwardzonego ścianami oporowymi. Na trawnikach możemy znaleźć oryginalne, rzeźbione ławeczki. Dziki charakter zieleni, który jest bezpośrednim nawiązaniem do przemysłowej historii terenu, powstał dzięki ścisłej współpracy autorów projektu z architektką krajobrazu Janą Pyškovą.
Sztuka
Na placu pomiędzy budynkami autorzy, przy wsparciu inwestora, postanowili umieścić rzeźbę. Wybór padł na niezwykłe dzieło „Mars Vista” autorstwa rzeźbiarza Jiříego Příhody, laureata nagrody Jindřicha Chalupeckýego z 1997 roku. Rzeźba ma kształt futurystycznej, obrotowej spirali zbudowanej z polerowanej stali nierdzewnej. Jej zwieńczeniem jest wielki ekran wyświetlający nieprzerwanie autentyczne krajobrazy z Marsa. Ekran można oglądać też z wnętrza, do którego można wchodzić przez drzwi na parterze instalacji.
CMC Architects
CMC Architects jest dużym, międzynarodowym studiem z siedzibą w Pradze. W skład zespołu wchodzi 25 projektantów zajmujących się projektowaniem środowiskowym, architekturą i urbanistyką. CMC ma za sobą siedemnastoletnią, pełną sukcesów i wyróżnień historię w czasie której studio zajmowało się wieloma rodzajami projektów o różnej skali i stopniu złożoności. Pracownia przygotowywała projekty w dwunastu różnych miastach w siedmiu krajach, w tym w Czechach, Niemczech, Czarnogórze.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Wyjątkowy dom w Karkonoszach projektu Fránek Architects | RE: VMAX HOUSE – wyjątkowy projekt pracowni REFORM Architekt