Znajdujemy się dziś w małej wiosce na czeskich Morawach. To tutaj powstał projekt domu jednorodzinnego Pracowni SENAA. Domu zdecydowanie różniącego się od reszty – wprowadzającego współczesne życie w wiejskiej okolicy. Po kupieniu niewielkiej, pochyłej działki Inwestorzy postanowili, że właśnie tu będzie ich miejsce na ziemi. Przekazując swoją wizję architektom, chcieli jedynie, aby mała działka pomieściła ich marzenia. Ciekawi Cię rezultat ich pracy? Oto projekt domu z widokiem na wzgórza Palava.
SENAA i dom na skraju wioski
Dom projektu SENAA architekti jest częścią nowo wybudowanej ulicy na skraju małej morawskiej wioski. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie uwzględnia tradycyjnego układu rzędowego okolicznych budynków. Projekt architektoniczny nawiązuje zaś do ukształtowania terenu. Półzamknięte atrium umożliwia wygodne wyjście z parteru i strychu do ogrodu.
Projekt wykorzystuje potencjał działki. Ogród to przemyślane przedłużenie przestrzeni wewnętrznej – z własną przestrzenią mieszkalną, zewnętrzną – kuchnią i jadalnią. Połączenie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych zapewnia komfortowe mieszkanie i dodatkowe miejsce do zagospodarowania.
Projekt i układ pomieszczeń
Układ domu jest symetryczny. Główne wejście do domu znajduje się na samym środku budynku. Z sieni wchodzimy do przestronnego holu. Układ przestrzeni podkreśla widok na wewnętrzne atrium. Na parterze została wydzielona część na pokój dziecięcy, pokój gościnny, sypialnię wychodzącą na atrium oraz łazienkę, garderobę, saunę, a także pomieszczenie mechaniczne.
Centralnym elementem domu są rzeźbione schody prowadzące z holu do górnej części domu. Na piętrze znajduje się pokój biurowy, biblioteka, toaleta, spiżarnia i kominek. Stworzono tu również salon, jadalnię i kuchnię. Z jadalni i pokoju dziennego jest bezpośrednie wyjście na taras i ogród.
Wyjątkowy ogród
Uzupełnieniem domu jest altana zaprojektowana jako drewniany pawilon z zewnętrzną kuchnią i pomieszczeniem na sprzęt ogrodowy. W piwnicy znajduje się piwniczka na wino. Ogród ze względu na swoją wielkość staje się przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni.
Ze względu na swoje niewielkie rozmiary maksymalizuje dostępną przestrzeń. Co jeszcze w nim znajdziemy? Projektanci z pracowni SENAA architekti stworzyli tu basen z prysznicem, strefę relaksu, klomby ziołowe oraz miejsce na kompost. Niezwykle dokładnie zagospodarowali małą przestrzeń, wykorzystując ją najlepiej, jak to było możliwe.
Materiały w projekcie domu
Dom zbudowany jest z cegły, a konstrukcja oparta na listwach betonowych. Ściany nośne są uszczelnione bloczkami ceramicznymi o grubości 500 mm. Stropy wykonane są z monolitycznego żelbetu. Dach jest połączonym systemem drewnianych krokwi, umieszczonych między podciągami wykonanymi z ram stalowych.
Pracownia SENAA architekti
SENAA architekti to pracownia architektoniczna założona przez Jana Sedláčka i Václava Navrátila. Bogate doświadczenie zawodowe zdobyli w studiach w Brnie, Pradze, Rotterdamie, Los Angeles i Nowym Jorku. Ich rozwój nadal trwa. Do każdego projektu podchodzą indywidualnie. Poszukują nowatorskich rozwiązań i kładą duży nacisk na ekonomiczne projekty i niedrogie wykonanie konstrukcji. Zajmują się wszystkimi dziedzinami architektury, począwszy od nowego budownictwa po remonty i aranżację wnętrz.
Zdjęcia: Alex Shoots Buildings
Zobacz również: Niezwykły domek letniskowy na skraju lasu | Chata w dolinie rzeki Kamenice