Mieszczące się w Ołomuńcu studio architektoniczne Atelier-r podjęło się niełatwego zadania przygotowania planów rekonstrukcji i renowacji ogromnego zamku Helfštýn. Efekt? Zobaczcie sami!
Zamek Helfštýn – dziedzictwo kulturowe
Górujący nad doliną Bramy Morawskiej zamek Helfštýn jest drugim co do wielkości (zaraz po Zamku Praskim) kompleksem zamkowym w Republice Czeskiej. Helfštýn zbudowano w XIV wieku, a jego założycielem był Bedřich z Linavy. Stopniowa degradacja budowli i zagrożenie bezpieczeństwa spowodowane spadającymi fragmentami murów doprowadziły do zamknięcia kompleksu w 2014 roku.
Przedstawiciele właściciela zamku zażyczyli sobie odnowienia budowli wraz z budową nowego dachu. Z kolei Instytut Dziedzictwa Narodowego nalegał na zachowanie zamku w stanie ruiny. Według jego wytycznych dach dozwolony był tylko nad częścią obiektu i mógł sięgać jedynie poziomu zewnętrznych murów.
Studio Atelier-r zabrało się do projektowania w nietypowy sposób. Tysiące zdjęć wykonanych z dronów pozwoliły na zbudowanie modelu 3D, które pozwoliły dokładnie odwzorować wszystkie użyte do budowy materiały i detale architektoniczne.
Nowy projekt zamku
Projektanci z Atelier-r nie chcieli przeprowadzać jedynie prostej odbudowy i rekonstrukcji detali zamku. Ich celem było połączenie historycznej tkanki z nowoczesną architekturą. Tak przygotowany projekt odznaczał by się nie tylko prostą funkcjonalnością, ale także dodawał nowe walory estetyczne.
Żeby zapewnić odwiedzającym zamek gościom możliwość głębszego obcowania z historią, opracowano zupełnie nowe trasy zwiedzania obiektu. Łączą one parter z nowo dostępnymi wyższymi poziomami, lawirując pomiędzy ruinami.
Dodane elementy architektury współczesnej są doskonale rozpoznawalne na tle starszych elementów zamku. Do ich wykonania użyto trzech różnych materiałów – po jednym na każdym poziomie zamku. Zadaszenie powstało ze szkła opartego na stalowych belkach, klatki schodowe i kładki dla pieszych zostały wykonane ze stali cortenowskiej, natomiast ścieżki na parterze zbudowano z polerowanego betonu.
Szklany dach
Pomiędzy ściany ruin wstawione zostały płaskie dachy wykonane ze szkła. Widok pełnego nieba był kluczem przy wyborze materiału. Szkło zapewnia doskonałe warunki oświetleniowe przepuszczając do wnętrza dużą ilość światła dziennego. Projektanci użyli piaskowanego szkła w większości zadaszeń z dwóch powodów.
Po pierwsze – jest ono łatwe w utrzymaniu. Po drugie – rozproszone światło doskonale wyodrębnia i podkreśla elementy wnętrza zamku. Jedynym wyjątkiem był dach kaplicy zrobiony z przezroczystego szkła, które w tym przypadku w sposób dosłowny akcentuje kontakt z niebem.
Zadaszenie powstało tylko w pięciu wybranych komnatach. Część pomieszczeń została celowo pozbawiona dachu, aby podkreślić ducha tych imponujących ruin i zachęcić odwiedzających do patrzenia w niebo. W niektórych pomieszczeniach cortenowe kładki służą jako zadaszenie klatek schodowych.
Kładki z cortenu
Tam, gdzie dawniej były dachy, teraz przebiegają nowe trasy zwiedzania. Zwiedzający z bliska mogą podziwiać szczegóły historycznych murów i detali architektonicznych. Znaczna wysokość pozwala na swobodne rozejrzenie się i podziwianie wspaniałych widoków na okolicę.
Kluczowy był wybór materiału do budowy kładek. Corten ma w sobie coś ponadczasowego. Jest specjalnym stopem żelaza, który ulega korozji, dojrzewa i dzięki temu doskonale łączy się z fakturą starych murów. Co więcej, Zamek Helfštýn od zawsze związany był z wyrobem żelaza, więc stal cortenowska pasuje tu idealnie.
Betonowe ścieżki
W niektórych miejscach na parterze zamku zbudowano ścieżki z polerowanych płyt z betonu architektonicznego. Powstała w ten sposób sieć podestów i chodników, których krawędzie wykończono również stalą cortenowską. Szczeliny pomiędzy ścianami i chodnikami wypełnione są żwirem spajającym ze sobą nierówne faktury i linie.
Przeszłość i teraźniejszość
Koncepcja projektu studia Atelier-r oparta jest na szacunku do historycznej budowli i dąży do zachowania autentycznego charakteru zamku. Budynek zyskał nową trasę dla zwiedzających, dzięki której mogą oni lepiej poznać historię obiektu, a przy okazji nacieszyć oczy pięknymi panoramami z górnych poziomów kompleksu. Współczesna architektura nie stara się konkurować z dziedzictwem historycznym, tworzy z nim spójną całość, a elementy stare i nowe łączą się w harmonijną całość.
Pracownia Atelier-r
Atelier-r jest jedną z czołowych pracowni architektonicznych z Ołomuńca. Jej założycielem jest Miroslav Pospisil. Celem zespołu jest dążenie do osiągnięcia najwyższej jakości nowoczesnej architektury i urbanistyki. Główny nacisk kładzie się na przeznaczenie budynku i jego wpływ na otoczenie. Studio znane jest z przeprowadzonych rekonstrukcji, a także projektowania dowolnej wielkości przestrzeni mieszkalnych, użytkowych czy instytucjonalnych. Zgrany zespół zawsze aktywnie angażuje się we wszystkie etapy projektowania – od studium architektonicznego, przez wykonanie całej dokumentacji, po nadzór budowlany.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Chata w dolinie rzeki Kamenice | Dom weselny Lubaszka