STEINHAUS czyli KAMIENNA REZYDENCJA W KONSTANCINIE to kolejny projekt RAFAŁA BARYCZA i PAWŁA SARAMOWICZA! Ta wygodna willa o nowoczesnym i reprezentacyjnym charakterze łączy w sobie dwie podstawowe funkcje – typowo mieszkalną, pozwalającą właścicielom komfortowo i bezpiecznie mieszkać oraz recepcyjno-pensjonatową, co oznacza, że może służyć również do organizowania spotkań i konferencji dla niewielkiego grona gości.
STEINHAUS – willa wpisana w krajobraz
Architektura willi STEINHAUS została zaprojektowana w taki sposób, by idealnie wkomponować się w sąsiadujący krajobraz naturalny i kulturowy Konstancina. Architekci dokonali tu świadomego wyboru, uważając, że skoro w podwarszawskim kurorcie znajduje się wiele wspaniałych budynków z XIX i XX wieku, to i obecnie nowo wznoszone budowle powinny stanowić szczytowy wyraz możliwości twórczych współczesnej generacji. W ten sposób powstał budynek o ściśle autorskim charakterze, który uwzględnia specyfikę Konstancina oraz krajobrazu Mazowsza.
STEINHAUS mieści się w uzdrowiskowej części miasteczka, na urzekającej działce porośniętej starodrzewem, stąd budynek rozplanowano w taki sposób, aby nie naruszyć istniejącego drzewostanu, a jednocześnie tak, by dom i jego naturalne otoczenie stanowiły integralną i uzupełniającą się nawzajem całość. Oszczędna w formie bryła domu, z licznymi horyzontalnymi liniami, harmonijnie nawiązuje do krajobrazu piaszczystych mazowieckich równin, a obszerne przeszklenia wysokości podwójnej kondygnacji, zaprojektowane wokół ogrodu, powodują, że krajobraz w naturalny sposób wnika w głąb budynku.
Układ funkcjonalny – wnętrze willi
Strefę pobytu dziennego zlokalizowano w centralnej części budynku i nadano jej wysokość dwóch kondygnacji. Przestrzeń podzielona została w niej umownie: obniżeniem podłogi w wydzielonych miejscach, układem słupów lub przestrzennymi parawanami. Znajduje się tu wypełniony światłem i przestrzenią pokój dzienny, jadalnia z kuchnią koktajlową, której znaczne rozmiary pozwalają na urządzanie dużych przyjęć towarzyskich, zasadnicza wydzielona kuchnia oraz hall. Wyodrębniono strefę kominkową oraz lapidarium. Architekci zaprojektowali także gabinet oraz strefę rekreacyjną z pokojem bilardowym.
„Uniwersalne przeznaczenie willi uwidocznione jest w planie piętra, które ma w jednej części charakter prywatny, o rozbudowanym programie użytkowym; a w drugiej recepcyjny. Funkcję komunikacyjną pełni otwarta galeria, która okala z trzech stron znajdującą się poniżej strefę dzienną. Aby duży budynek, otoczony pięknym starym lasem, nie dominował przesadnie w przestrzeni, jego najniższą kondygnację zagłębiono częściowo w podłożu, lokując tam m. in. salonik myśliwski” – mówi dr arch. Rafał Barycz.
Fasada budynku cechuje się rzeźbiarskim obliczem i dużą siłą emocji. Elewacje powstały z surowych płyt żarnowieckiego piaskowca, szlifowanych szlifem wstępnym. „Stonowany, płowy kolor naturalnego kamienia pochłania światło i tworzy miękkie światłocienie, ale równocześnie podkreśla ascetyczną prostotę monolitycznej bryły budynku” – dodaje dr arch. Rafał Barycz. Dzięki temu STEINHAUS w przepiękny sposób wpisał się w malowniczy pejzaż, wyznaczany przez sosnową korę drzew porastających nieruchomość inwestycyjną.
BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ
Dr Rafał Barycz i Dr Paweł Saramowicz to wybitni polscy architekci specjalizujący się w ambitnych i innowacyjnych budynkach architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej. Ich zdaniem prawdziwym podmiotem projektowania jest człowiek i jego psychofizyczne potrzeby.
Od 1991 roku BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ tworzy projekty, którym przyświeca misja by „piękno było kształtem celowości”. Biuro ma na swoim koncie wiele spektakularnych dzieł architektonicznych. Niektóre z nich to REZYDENCJA NAD JEZIOREM GENEWSKIM, LEŚNA WILLA, THE CONCRETE , WILLA Z GONTU I BETONU czy WYJĄTKOWA WILLA, o których pisaliśmy na naszym portalu.
Zobacz również: Projekt nowoczesnego targowiska w Ciechanowie | XS Wigury Office – rewitalizacja starej stróżówki w Łodzi