Nowoczesny, minimalistyczny i spójny – szary dom w Świerczyńcu to całościowy projekt obejmujący bryłę budynku i jego wnętrze. Jego autorem jest architekt Robert Skitek, który współpracował z osobami specjalizującymi się w konkretnych obszarach, takich jak projektowanie wnętrz czy ogrodów. W ten sposób powstał wyjątkowy projekt monochromatycznego budynku o łącznej powierzchni 293 m2. Za zdjęcia tej oryginalnej realizacji odpowiada Tomasz Zakrzewski.
Budynek w nowoczesnej formie
Monochromatyczny dom powstał na płaskiej działce zlokalizowanej w urbanizującej się części Świerczyńca. Wjazd na działkę znajduje się od strony południowej. Układ budynku w kształcie litery “L” pozwolił osłonić prywatną część ogrodu i ukryć ją w głębi. Bryła nie została umieszczona prostopadle do ulicy. Lekkie obrócenie sprawiło, że tylna część ogrodu z tarasem może być wcześniej nasłoneczniona.
Szary dom w Świerczyńcu składa się z dwóch skrzydeł o różnych wysokościach. Obydwie części są przykryte dwuspadowymi dachami. W niższej, lecz dłuższej części, zlokalizowano garaż, część wejściową oraz fragment strefy dziennej. Na poddaszu mieści się także jednoprzestrzenna strefa mogąca pełnić różnorodne funkcje w zależności od potrzeb. W drugim – wyższym – skrzydle znalazły się pomieszczenia mieszkalne z sypialnią i pokojami dzieci na piętrze.
Szary dom w Świerczyńcu – monochromatyczność w minimalistycznym wydaniu
Elewacja budynku utrzymana jest w jednolitym szarym odcieniu. Jedynie zachodnia ściana niższej części wyróżnia się za sprawą drewnianej ażurowej konstrukcji, za którą ukryte jest wejście na poddasze. Drewno jest wykorzystane także w tarasowej wnęce. Wnętrza również zostały utrzymane w podobnej tonacji opartej na szarości i bieli z akcentami w postaci drewna oraz czerni. Kolorystyczny wyjątek stanowią jedynie prywatne pokoje dzieci.
We wnętrzach panuje styl minimalistyczny, który doskonale komponuje się z klasyczną paletą jasnych, prostych barw. Za sprawą dużych okien całość dopełnia także zieleń ogrodu, a duże przeszklenia oddzielające strefy wewnątrz domu, sprawiają, że światło słoneczne swobodnie przepływa przez wszystkie pomieszczenia. Wnętrza są przestronne, nowoczesne i funkcjonalne, tak aby każdy z domowników czuł się w nich naprawdę komfortowo.
Surowa bryła otulona zielenią – projekt wyjątkowego ogrodu
Miejscem, w którym cała rodzina może spędzać wspólnie czas, jest także duży ogród podzielony na dwie części – reprezentacyjną i prywatną. Ogród stanowi przedłużenie wnętrza domu, a zastosowane w nim elementy małej architektury oraz materiały nawierzchni korespondują z tymi, które znalazły się w budynku. Gatunki roślin zasadzonych w ogrodzie są przyjazne zapylaczom i lokalnemu ptactwu jako źródło schronienia i pożywienia, dzięki czemu ogród ma pozytywny wpływ na bioróżnorodność okolicy.
Projekt: RS+ Robert Skitek | rsplus.pl
Zieleń: Kurtek Landscape Design Studio: Tomasz Kurtek
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski | archifolio.pl
Zobacz również: Campo Resort – miejsce dla miłośników gór w dolnośląskim Zieleńcu | The Office – przestrzeń sprzyjająca pracy w projekcie James & Mau Arquitectura