W sercu „Czeskiego Raju” studio architektoniczne SIAL stworzyło projekt willi zbudowanej z naturalnego kamienia. Efekt? Musisz go zobaczyć!
Willa w sercu „Czeskiego Raju”
Teren, na którym znajduje się willa, opada w kierunku południowo-zachodnim i jest częścią pofałdowanego, kolorowego krajobrazu wchodzącego w skład terytorium „Czeskiego Raju”. Z działki roztacza się niesamowity widok na przeciwległą stronę doliny. Obszar położony jest z daleka od siedzib ludzkich, dzięki czemu możliwe było zaprojektowanie na nim samotnej willi doskonale łączącej przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Klient pragnął domu pełnego czystych i prostych przestrzeni stworzonych z naturalnych materiałów.
Willa z dwoma kondygnacjami
Willa posiada dwie kondygnacje. Na górze znajdują się pokoje gościnne z osobnymi wejściami oraz gabinet. W częściowo schowanej w zboczu części dolnej znajduje się główna przestrzeń mieszkalna. Przylega do niej garaż i wewnętrzny basen. Dom wykonano w głównej mierze z kamienia. Na zewnątrz przybiera on formę szorstkich, naturalnych płytek, którymi wyłożone są ściany budynku i tarasowych murów podtrzymujących. Wnętrza zdobią duże, kamienne płyty licowe.
Bardzo ważną częścią projektu jest składający się z kilku części ogród angielski. Jego, znajdująca się na górze, zielona i płaska część wejściowa ma bardziej formalny charakter. Od strony południowej willa płynnie łączy się z sadem i łąką. Najbardziej pochyła część ogrodu jest podtrzymywana przez system nieregularnych murków i fantazyjnych tarasów doskonale wpisujących się w otaczający teren krajobraz. Przy wyborze roślin do ogrodu kierowano się dbałością o szczegóły i zgodnością gatunków z przyrodniczym otoczeniem.
Pracownia SIAL
SIAL Architects and Engineers Ltd. to znana na całym świecie czeska firma architektoniczna o wieloletnim doświadczeniu. Założona została w 1991 roku jako kontynuacja Studia SIAL – dzieła architekta Karela Hubáčka. Obecnie pracownia zatrudnia 21 osób – architektów, inżynierów budownictwa i inżynierów budowlanych. SIAL zajmuje się projektowaniem architektury, urbanistyki i krajobrazu, planowaniem przestrzennym, inżynierią budowlaną, projektowaniem wnętrz, a także zdobywaniem pozwoleń na działalność w dziedzinie budownictwa.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Hotel Al Faya Lodge projektu pracowni ANARCHITECT | Rodzinny dom w dolinie rzeki