Winiarnia Přátelé Pavlova, znajdująca się w winnicy na zboczu wzgórz Pálava, zachwyca nie tylko przepięknym widokiem na dolinę rzeki Dyje i zbiorniki Novomlýnské, ale również pomysłem architektonicznym, wtapiającym się w ten wyjątkowy krajobraz. Projekt stworzony przez Atelier Štěpán jest spokojny i niezwykle płynny, dlatego też doskonale wpisuje się w otaczające go winnice. Jego subtelność idzie w parze z funkcjonalnością i nowoczesnością.
Doskonała korelacja nowoczesnej technologii i tradycyjnej architektury
Winnica ma formę ponadczasowej, prostej stodoły, dzięki której możliwe było zarówno wykorzystanie minimum materiałów budowlanych, jak i wzniesienie konstrukcji z lokalnych zasobów. Co ciekawe, architekt Marek Jan Štěpán zainspirował się swoim pobytem w basenie Morza Śródziemnego, dlatego też cała koncepcja odzwierciedla tamtejszą kulturę.
Kluczową kwestią było również zaprojektowanie budynku z wykorzystaniem naturalnych wpływów, takich jak zacienienie, nawisy dachowe, przewaga naturalnej wentylacji, artykulacja materiałów czy też osadzenie w terenie i retencja wody. Dzięki temu konieczne było jedynie uzupełnienie nieruchomości o źródła ciepła oraz chłodzenia. To rustykalno-ekologiczne podejście pozwoliło stworzyć przestrzeń funkcjonalną, w której nowoczesne technologie mieszają się z architektoniczną tradycją.
Architektoniczne wyzwanie na obszarze chronionym
Urokliwość tego miejsca należy jednak docenić podwójnie, a wszystko za sprawą tego, że budynek znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu. W związku z tym jego wzniesienie wymagało przestrzegania wielu warunków obowiązujących na tego typu terenach. Konstrukcja jest częściowo osadzona w ziemi, natomiast dach naturalnie dostosowuje się do nachylenia terenu. Co ciekawe, została ona podzielona na dwie części – nośną, a więc betonową, oraz nienośną, składającą się z drewna. Widoczny jest także klarowny podział pionowy i poziomy.
Projektowi nie można jednak odmówić mocnej inspiracji antycznej, na którą wskazują między innymi belkowanie, a także filary wykonane z lanego betonu z domieszką wapienia, wspierające drewniany dach, który został wykonany z prostopadle ułożonych elementów. Im jednak wyżej, tym bardziej budynek wpisuje się w otoczenie – dach jest porośnięty roślinnością, dzięki czemu konstrukcja nie zaburza piękna terenów górzystych.
Na terenie winiarni znajduje się sala degustacyjna z widokiem i zamkiem na wodę, a także ogromna przestrzeń do produkcji i przechowywania wina. Jak podkreśla architekt, w tej okolicy prym wiedzie zachwycająca, tradycyjna architektura. W związku z tym Markowi Janowi Štěpánowi zależało na kultywowaniu tego nurtu i trzeba przyznać, że doskonale połączył go z nowoczesnymi trendami.
Projekt: Atelier Štěpán | atelier-stepan.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Winiarnia Reinsten – projekt czeskiego studia ORA | Winiarnia Nešetřil – spełnione marzenia pewnego winiarza