Czeskie studio ORA stworzyło projekt winiarni, łączącej w sobie klasykę z nowoczesnością, a wszystko to wśród pięknych, wiejskich plenerów. Winiarnia Reinsten to wyjątkowo harmonijny projekt. Przeczytaj i przekonaj się!
Projekt Winiarnia Reinsten
Winiarnia Reinsten znajduje się na terenie dawnej winnicy. Przez duże otwory w murach otwierają sie szerokie widoki na okolicę. Przy wielkim, przeszklonym wykuszu goście mogą odpocząć z kieliszkiem wina w dłoni. Wyczyszczone, stare powierzchnie kontrastują surowością z delikatnymi meblami wykonanymi na zamówienie. W budynku króluje jednak wielki, dębowy taras zacieniony płóciennym żaglem. Z tarasu roztacza się widok na pobliską winnicę i zachody słońca nad Děvínem.
Budynek
Budynek winiarni został zaprojektowany w 2010 roku przez pracownię architektoniczną Burian-Křivinka. Wybudowano tylko jedną jego część, która niestety znacznie odbiega od założeń projektowych. Nowy właściciel chciał przywrócić dawny blask winiarni i udostępnić ją odwiedzającym. Pierwszym krokiem rewitalizacji było stworzenie na terenie dawnego magazynu nowej winiarni.
Wnętrze budynku wymagało rozjaśnienia i otwarcia. W ścianach wycięte zostały duże otwory położone naprzeciwko siebie. Goście mogą obserwować przez nie wnętrze. Z kolei z wnętrza roztacza się widok na pobliską winnicę, a w dalszej perspektywie na zaporę Nové Mlýny. Na taras prowadzą wahadłowe drzwi, a po przeciwnej stronie znajduje się przeszklony wykusz.
Wszystkie powierzchnie we wnętrzu budynku zostały zeszlifowane do gołego betonu. Ubytki uzupełniono zaprawą cementową. Podłogę pokryła wykładzina poliuretanowa w kolorze czerwonego wina. Goście mogą skupić się na degustacji, nie martwiąc się o rozlanie czegokolwiek.
Meble we wnętrzu winiarni
Wszystkie meble wykonano na wymiar ze stali i drewna dębowego o różnych odcieniach. Nad barem wisi ogromny żyrandol w kształcie elipsy, który od razu stał się znakiem rozpoznawczym winiarni.
Długa ława zaprasza gości do odpoczynku. Nad nią znajdują się lampy z kloszami przypominającymi balony na fermentujący trunek. Panel za ławą poprawia akustykę pomieszczenia. Na przeciwległej ścianie zbudowano solidny stojak na wino. Jego konstrukcja składa się ze stalowych prętów i skórzanych pasów.
W oddzielnym salonie dominuje duży stół stojący pod okrągłym sufitem, z którym zintegrowane są panele akustyczne i oświetlenie. Na ścianach ciekawostka – próbki gleby z okolicznych winnic.
Dodatkowym „smaczkiem” tego projektu jest duży, zbudowany z drewna dębowego taras. Jest to zdecydowanie ulubione miejsce gości, którzy odwiedzają winiarnię Reinsten. Zacienia go płócienny żagiel, a widoki zapierają dech w piersiach.
Miejce: Winiarnia Reinsten | reisten.cz
Projekt: ORA | o-r-a.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Winiarnia Dvojka – biel, prostota i minimalizm | Winiarnia Nešetřil