Projekt domu współgrający z karkonoską przyrodą może stanowić nie lada wyzwanie. Szczególnie gdy ma być stworzony z myślą o miłośnikach natury, sztuki i przede wszystkim życia. Niezwykle czysta i bogata duchowo przestrzeń została zagospodarowana przez architektów ze studia Fránek Architects. Dziś chcemy zaprosić Was do tej malowniczej okolicy.
Wyjątkowy projekt pracowni Fránek Architects
Projekt pracowni Fránek Architects jest wyjątkowy pod wieloma względami. Jego wielkość odpowiada rozmiarowi oryginalnego budynku, który stał w tym miejscu od dziesiątek lat. Te okoliczności i powiązane z nimi ścisłe regulacje wpłynęły na archetypową formę domu. Ponadto Inwestor chciał potraktować to miejsce w niezwykle delikatny sposób.
Dom znajduje się na pochyłym terenie. Z dolnej kondygnacji wchodzi się do piwnicy, natomiast główne wejście i podjazd znajdują się na parterze w górnej części budynku. Cała piwnica wykonana jest z betonu zbrojonego, natomiast w reszcie domu dominuje drewno. Zewnętrza część budynku wyłożona jest klejonymi, modrzewiowymi listwami, natomiast wewnątrz króluje biel. Panuje ona wszędzie, również na podłogach.
Ważną cechą projektu jest wielkość domu oraz rozwiązania zastosowane przez architektów. Przykładem jest pompa ciepła, do której niebawem zostanie dobudowana wiata na samochód wyposażona w kolektory słoneczne oraz szklarnia na warzywa.
Dom dla silnej osobowości
Według architektów ze studia Fránek Architects domy w takiej formie często są pożądane przez osoby z silnymi osobowościami. To właśnie one mają własne wyobrażenie o kierunku, w którym chcą iść, swoim miejscu na świecie i wartościach, które reprezentują. Właśnie tacy Inwestorzy stanowią największe wyzwanie, ale jednocześnie ich zadowolenie daje największą satysfakcję. Takie budynki charakteryzują się artystycznym pięknem, umiejętnością starzenia i łączenia z naturą. Wyrażają pewny rodzaj harmonii ze wszechświatem, jednocześnie podkreślając, że nic nie trwa wiecznie.
Pracownia Fránek Architects
Założyciel pracowni, Zdeněk Fránek urodził się w Boskovicach. Po studiach na Wydziale Architektury Politechniki w Brnie pracował w ÚHA w Blansku, a w 1989 roku założył pracownię Fránek Architects. Obecnie zajmuje się projektowaniem, działalnością wydawniczą i pedagogiczną w kraju i za granicą. W latach 2012-2018 był dziekanem Wydziału Artystycznego i Architektury Politechniki Libereckiej.
Zdjęcia: Petr Polák
Zobacz również: Atelier Lina Bellovičová i projekt domu LO | Vin House projektu pracowni Bogdanova Bureau