5 pytań do… Aleksandry Kujawskiej

Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy Glass Garden od razu wiedzieliśmy, że to jest to! Te miniszklarnie wykonane są ręcznie ze szkła kryształowego. Idealnie nadają się do uprawiania kwiatów, ziół oraz warzyw. Niedawno zaskoczyła nas nowością – „Baby” to mini wersja Glass Garden. Poznajcie Aleksandrę Kujawską!

Skąd ta fascynacja szkłem?

Fascynacja zaczęła się w dzieciństwie kiedy mieszkałam w domu moich dziadków na Wielkopolsce w Kłodawie.  Moi dziadkowie mieli piękne przedmioty ze szkła i ceramiki, kryształy, zestawy kawowe Chodzieży, Włocławek. Kiedy przeprowadziłam się jako kilkulatka do rodziców na Dolny Śląsk – zanim wybudowano gigantyczne blokowiska w Lubinie, wynajmowaliśmy piętro w poniemieckim domu na wsi. Ten stary dom miał ganek, a w ganku kolorowe szybki z witrażowego szkła – były dla mnie magiczne. Potem w Lubinie nie było już nic pięknego, szare blokowiska z widokiem na radary rosyjskiej bazy wojskowej w lesie, doły pod supermarkety, szare szkoły.  Jedynie szkliwione mini kafelki zatopione w płytach bloków i znalezione szkiełka na ulicy były czymś co dla 5-6 letniej dziewczynki było piękne. Wytrwałam w Lubinie czas szkoły podstawowej i zdałam do Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach na kierunek Szkło Artystyczne – byłam uratowana! Moim profesorem z projektowania szkła był zmarły pół roku temu artysta szkła Władysław Czyszczoń.

Co cię inspiruje?

Nieustająco natura.

Jak doszło do współpracy z marką Finlandia? 

Na dyplom w Pracowni Szkła Użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka obecnego Dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła, mieliśmy zaprojektować zestaw użytkowy. Postanowiłam zaprojektować zestaw do kulturalnego picia wódki, wybrałam markę Finlandia, która była mecenasem mojego dyplomu. Powstałe zestawy karafki, kieliszki, szklanki, nawiązywały formą do lodowca, lodu z którego produkowana jest wódka Finlandia.

Skąd pomysł na stworzenie Glass Garden „Baby”?

Glass Garden powstał jako odpowiedź na tęsknotę miejskiego człowieka za naturą. Natomiast pomysł powstania „Baby” to efekt rozmów z osobami odwiedzającymi moje wystawy. Klasyczne Glass Garden to duża forma ok. 45- 60 cm, “Baby” mierzy ok. 25 cm i jest wielkości męskiej dłoni. Szklany ogródek tego rozmiaru zmieści się w każdym wnętrzu, ozdobi stół czy nocną szafkę lub będzie koił nerwy wspomnieniem lasu na biurku w pracy

Zdradzisz nam swoje plany na przyszłość?

Obecnie jestem doktorantką w pracowni Szkła Użytkowego prof. Beaty Mak – Soboty w Katedrze Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Chcę się skupić na doktoracie, ale mam w planach oczywiście kolejne realizacje szkieł. W kwietniu w Paryżu będzie można obejrzeć Glass Garden na wystawie doktorantów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.