Aleksandra Kujawska to doktorantka Katedry Szkła ASP we Wrocławiu. Jej prace powstają z inspiracji i potrzeby kontynuowania pracy wielkich mistrzów, realizowane są w tych samych hutach, ale o nowoczesnym designie np. obiekty Egoist! czy Glass Garden. Żyje zgodnie z filozofią Eko, a jej elementy zawiera w swojej twórczości. Chce, aby jej projekty niosły ze sobą przesłanie i spełniały funkcje społeczne jak np. Glass Garden, zgodne z współczesnymi trendami Urban Farming.
Glass Garden Aleksandry Kujawskiej, czyli mini szklarnia w domu
We wrześniu 2015 Glass Garden zostały zaprezentowane na wystawie polskiego designu Polski Stół na EXPO w Mediolanie. Przedmioty, który zaprojektowała Aleksandra Kujawska to odpowiedź na tęsknotę miejskiego człowieka za kontaktem z naturą. To zjawisko wykorzystywania przestrzeni miejskiej i domowej w mieście do uprawiania kwiatów, ziół, warzyw. Szklarenki oprócz korzyści estetycznych dostarczają wiele satysfakcji z uprawy. Ogród: jego poszczególne elementy, ilość i wielkość szklarenek dostosowana indywidualnie do potrzeb miejskiego farmera. Wykonane w hucie na gorąco, z piszczeli, bez konieczności użycia formy. Proste w wykonaniu i użyciu. Glass Garden został doceniony przez środowisko artystyczne w Polsce i przyjęty do kolekcji polskiego szkła Muzeum Karkonoskiego.
Aleksandra Kujawska
Od zawsze fascynowało ją szkło. Już jako dziecko zbierała szkiełka z ulicy. Fascynowana ją ich barwa i materia. Dziś, kiedy w hucie spogląda w żar szklanej lawy, ma za każdym razem metafizyczne wręcz odczucie, że obcuje z żywą materią. Szkło w płynnej postaci promieniuje, świeci, żyje. Jego uroda i magia zmienności stanu skupienia są niebywałe. Od drobiny kwarcowego piasku, poprzez fazę płynną do dowolnej formy stałej nadanej ludzką ręką. W stałym stanie skupienia przezroczyste lub opakowe, odbijające swoje wewnętrzne światy w nieskończoność. Kruche i delikatne. Mocne i wytrzymałe. Pełne kontrastów i sprzeczności. Fascynujące.
Zdjęcia: Olek Iwaszkiewicz