Aleksandra Morawiak to niezwykła artystka, która zajmuje się tworzeniem oryginalnych kolaży, które podbijają serca wielu miłośników designu. Ma na swoim koncie współprace z wieloma czasopismami, takimi jak “Wysokie Obcasy”, “Kukbuk” czy “Design Alive”. Jednak oprócz tego zajmuje się także fotografią, ma własny sklep ze swoimi produktami, a także planuje nowy projekt. Poznaj bliżej tę wyjątkową artystkę.
Ukończyłaś fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi. Czy już wtedy wiedziałaś, że będziesz tworzyć kolaże? Czy fotografia była dla ciebie inspiracją do działania z grafiką?
Aleksandra Morawiak: Szkoła Filmowa ubogaciła moją wrażliwość na sztukę oraz otaczający świat. Była ważnym etapem w moim rozwoju i jestem przekonana, że bez tych pięciu lat byłabym teraz w innym miejscu. Umiejętności oraz doświadczenie, które tam zdobyłam, bardzo przydają mi się w tym momencie. Począwszy od obsługi programu graficznego, w którym powstają moje prace aż do samego fotografowania, ustawiania światła – fotografuję swoje prace, publikacje, pracownię, kulisy mojej pracy. Fotografia jest blisko mnie każdego dnia, a kolaż był jej konsekwencją i jest nierozerwalnie z nią połączony.
Niejednokrotnie jednak łapałam się na tym, że czuję się ograniczona przez fotografię, że moje pomysły są trudne do zrealizowania, wymagają dużych nakładów finansowych lub zaangażowania wielu osób. Nie miałam w sobie tej siły, aby iść w tym kierunku i szukałam innego środka wyrazu.
Kolaż pojawił się przypadkiem – podczas sesji na studiach nie przygotowałam zdjęć na jeden z przedmiotów i postanowiłam stworzyć coś już z gotowych elementów. Nie interesowałam się wcześniej kolażem, nie znałam twórców, nie miałam się na kim wzorować. Te dwie pierwsze prace, które wtedy powstały, były wynikiem otwarcia się na coś nowego, poszukiwań w sobie samym, były autentycznym działaniem twórczym.
Przyświeca Ci hasło “Every collage is a different story”. Jak wygląda historia stojąca za każdym kolażem? Kiedy powstaje pomysł? Jak wygląda praca nad nim do finalnego efektu?
Uwielbiam myśleć o obrazie poprzez skojarzenia. Zawsze zaczyna się od jakiejś myśli, od ogólnego wrażenia, które ma nieść ze sobą kolaż. Zatem ta wspomniana “historia” nie zawsze jest fabularyzowana czy dosłowna, nie jest czymś prostym do opowiedzenia. Opowieść niesie się przez ładunek wizualny. Lubię oddawać klimat i tworzyć w obrazie reprezentację jakiegoś mojego wspomnienia. Kolaż pozwala mi utrwalić to wspomnienie, które od tej chwili może dla mnie żyć o wiele dłużej, a dla moich odbiorców stać się ich unikalnym doświadczeniem.
Początkowy pomysł podlega w trakcie procesu licznym metamorfozom, ale zawsze powracam w myślach do tej pierwszej, ulotnej wizji tego, jak całościowo to ma wyglądać. Widzę to w swojej wyobraźni w lekkim rozmyciu, ale nastrój, kolory, kompozycja jest nakreślona. Kiedy w trakcie tworzenia czuję, że błądzę, wracam myślami do tej wizji i jest to bardzo pomocne.
W swoich pracach łączysz rozmaite elementy, skupiasz się jednak przede wszystkim na ludzkich sylwetkach. Skąd czerpiesz inspiracje do swoich często abstrakcyjnych kolaży?
Moim wzorem procesu twórczego jest to pierwsze wspomnienie, czyli mało inspiracji, więcej prawdziwego działania. Nie lubię pytania o pomysły, bo pierwsze, co mi przychodzi do głowy, gdy sobie takie pytanie zadaję to – po prostu siadam i robię. Wypadkową tego, co wtedy dzieje się we mnie i co powstaje, jest wszystko, czego doświadczam na co dzień. Szara codzienność, obserwacja światła, wrażliwość na kolor, albumy z realizacjami projektów wnętrz, które oglądam, przeczytane książki i artykuły, obejrzane filmy. Kształtuje nas każda mała rzecz, a najważniejsze jest to, by się umieć na to otworzyć i zobaczyć, że z tego można łatwo czerpać, a nie przesiadywać na Pintereście w poszukiwaniu inspiracji, co jest moim zdaniem drogą donikąd.
W twoim sklepie znaleźć możemy rozmaite produkty – puzzle, plakaty, kalendarze, notesy. Czy planujesz rozwijać swoją markę w tym kierunku i poszerzać ofertę?
O, tak! Jest to moje wielkie marzenie, aby tych produktów z kolażami było coraz więcej. Po wielu latach pracy jako ilustratorka wciąż zachwyca mnie możliwość przeniesienia swoich pomysłów z ekranu komputera do rzeczywistości. Taką możliwość dają mi przede wszystkim liczne współprace z markami, które podejmuję. Dzięki temu można spać w pościeli w kolażowy wzór, spędzić poranek w szlafroku z moim wzorem czy zapalić świecę z grafiką zaprojektowaną przeze mnie.
Aby tworzyć przedmioty, które są produkowane w Polsce, potrzeba naprawdę wiele cierpliwości, dobrego researchu i szczegółowego podejścia do tematu. Jest to ta część mojej pracy, którą chętnie bym komuś oddała, bo generuje dużo stresu i z tego powodu tych produktów własnych powstaje stosunkowo mało. Ten, kto kiedykolwiek stworzył swój produkt od zera, z pewnością wie, o czym mówię.
Masz na swoim koncie liczne współprace. Z której jesteś najbardziej zadowolona?
To bardzo trudne pytanie, bo są współprace, w których zachwyca mnie efekt, albo takie, które dobrze wspominam jako cały proces działania z klientem i też jako wyzwanie, którego się bałam, a finalnie mu sprostałam.
Projektem, który łączy w sobie wszystkie te cechy, jest z pewnością seria kolaży dla Igi Sarzyńskiej, która zrewolucjonizowała podejście do piernikowych słodkości i stworzyła markę o nazwie „Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń”. Na samym początku był tylko piernik i niezwykle udana identyfikacja wizualna, za którą odpowiada świetna pracownia projektowa Parastudio. Ich trafny dobór kolorów, form oraz ogólnego klimatu dla marki bardzo mnie zainspirował. Kolaż, który powstał, jest połączeniem nowoczesnych form z klasycznymi elementami takimi jak skany starych pocztówek z Torunia czy ryciny botaniczne. Te dwa światy tak pięknie się przeniknęły, że na ich styku powstał zupełnie nowy – pachnący piernikiem, zapraszający swoim ciepłem i pokazujący kreatywne podejście do tego, co już znane.
Ta współpraca trwa już w zasadzie od kilku sezonów. Projektuję dla Igi nowe kolaże na jej pudełka, często związane z konkretną tematyką czy świętem i za każdym razem świetnie się rozumiemy i dostaję ogromne zaufanie do mojego procesu twórczego.
Na swoim Instastory wspominałaś o pomyśle na drugą markę. Czy możesz powiedzieć nam coś więcej? Będziesz działać w tym kierunku?
Bardzo o tym marzę! Pomysł na drugą markę mam już od dwóch lat i wciąż nie przechodzę do konkretnych działań. Chyba dzieje się tak z powodu dużych oczekiwań, jakie sobie samej postawiłam oraz tego, że jest to projekt wielowymiarowy, potrzebujący naprawdę sporego nakładu czasu i środków. Jest to niejako powrót do korzeni, ponieważ dotyczy ściśle fotografii i… nic więcej nie mogę zdradzić!
Fotografia jest wciąż blisko mnie, teraz już bardziej jako widz ją odbieram i to pozwala mi zagłębić się w nią z otwartym umysłem. Mam też dużą potrzebę realizowania się jako kuratorka, kreatorka pomysłów i prowadząca projekty artystyczne, a ta marka zdecydowanie da mi taką możliwość, ponieważ będę zapraszać do współpracy innych artystów. Czekam teraz na nieco spokojniejszy czas w mojej pracy i… ruszam w kolejne twórcze wyzwanie w moim życiu!
Aleksandra Morawiak – kilka słów o artystce
Aleksandra Morawiak / Liquid memory collages to ilustratorka specjalizująca się w technice kolażu, którą uważa za idealne medium do powoływania nowych światów oraz pokazania swojej wrażliwości na formę i kolor. Szczęśliwie uczyniła ze swojej pasji pracę i od ponad siedmiu lat tworzy ilustracje dla prasy, między innymi takich wydawnictw, jak „Zwierciadło”, „Kukbuk”, „Pani”, „Wysokie Obcasy Extra” czy „Design Alive”.
Współpracuje również z polskimi markami takimi jak Ministerstwo Dobrego Mydła, Miss Liberte, Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, Looks by Luks, Biotika, Psyjaciele i wiele innych. Jej kolaże zostały wyróżnione znakiem jakości Must Have, przyznawanym przez Łódź Design Festival oraz Złotą Nagrodą KTR Klubu Twórców Reklamy w kategorii Ilustracja i upiększają wnętrza mieszkań i domów na całym świecie.
Artystka: Aleksandra Morawiak | aleksandramorawiak.com
Zobacz również:
- Edyta Draus – minimalistyczne plakaty od polskiej ilustratorki
- Joasia Fidler-Wieruszewska – designerka multidyscyplinarna