august to pracownia projektowa. Tworzą ceramikę, projektują przedmioty codziennego użytku, zajmują się fotografią, sztuką.
Jak to się zaczęło?
Pierwsze rozmowy o współpracy zaczęłyśmy w sierpniu; spokojnym, leniwym, upalnym. Uważną obserwację człowieka i jego otoczenia, funkcjonalność przedmiotów, ale przede wszystkim codzienne drobne radości wspólnie uznałyśmy podstawę naszej filozofii projektowej. Postawiłyśmy sobie za cel tworzenie pięknych, nowoczesnych przedmiotów. Sięgamy jednak po tradycyjne techniki, współpracując z rzemieślnikami staramy się, by obie strony wzajemnie czegoś się nauczyły.
Sierpniowe dni oraz ważna dla nas postać Augusta Sandera – fotografa przełomu XIX i XX wieku zajmującego się w swojej twórczości człowiekiem i światem materialnym podsunęły nam nazwę, ale także określiły nasze podejście do pracy. August jest cierpliwy, bada otoczenie, dzieli się radością oraz pięknem.
My wybraliśmy dla Was kilka projektów duetu august – jesteśmy ciekawi, czy Wam też się tak spodobają jak nam!
Lampa A
Wydobyć przejrzystość porcelany i jej delikatność – to podstawowe założenia przy projektowaniu lampy A. Prosta forma podsufitki i lampy została przemyślana tak, by pasowała do wielu mieszkań, a przede wszystkim kuchni. Praca z porcelaną nie jest łatwa, szczególnie w małej pracowni ceramicznej: zawsze widać ślad ludzkiej ręki, nieregularność lejnego materiału. To dzięki temu każda lampa jest wyjątkowa a ślady ludzkiej pracy, początkowo niewidoczne, pojawiają się po zapaleniu światła. To ono uwydatnia nieregularności, nadaje każdej lampie niepowtarzalność.
Lampa zaprojektowana została w komplecie z podsufitką, także wykonaną z porcelany. Kabel w bawełnianym oplocie o długości 1m jest dostępny w czterech kolorach, a drobne elementy konstrukcyjne wykonane zostały z miedzi, na zamówienie specjalnie do naszej lampy. Do lampy pasuje standardowa żarówka z gwintem E 27.
Porcelanowa półka
Biała, lekka, pusta w środku jest zaprzeczeniem idei cegły; ciężkiego solidnego materiału budowlanego. Jej wymiary są bardzo zbliżone do pierwowzoru a dwa otwory na tylnej ściance nadają jej funkcję, po zawieszeniu staje się półką. Cegła jest szkliwiona, łatwa w umyciu. W miejscu styku cegły i ściany przyklejony jest płat silikonu o grubości 2 mm, co sprawia, że delikatnie dopasowuje się do ściany. Odpowiednio zamocowana wytrzymuje 2 kg obciążenia. Do porcelanowej półki dodawane są odpowiednie uchwyty. Silikonowy pasek występuje w dwóch wariantach: niebieski i przezroczysty.
Naturalny gliniany nawilżacz powietrza
Projekt powstał przy użyciu gliny pochodzącej z okolic Rzeszowa, a efekt końcowy zawdzięczam jej typowym właściwościom. Tak zwana „ziemista” glina po wypaleniu jest delikatnie porowata, chłonie wodę, ale także ją oddaje delikatnie pachnąc ziemią. Ręcznie ulepione z niej pojemniki w kształcie gór i wulkanów funkcjonują więc jak naturalne nawilżacze powietrza, kiedy, wypełnione wodą, uwalniają ją powoli przez ścianki. Wysychając glina zmienia kolor, nabiera charakterystycznych białych nalotów świadczących o prawidłowym funkcjonowaniu nawilżacza. Pojemniki można dodatkowo skropić olejkami eterycznymi, a wtedy góry zaczną już nie tylko nawilżać, ale także pachnieć. Można je ustawić w domu albo miejscu pracy. Nie wymagają stałej opieki jednak regularnie napełniane wodą pomogą utrzymać właściwą wilgotność powietrza, również w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Nawilżacze dostępne są w trzech wielkościach, w zależności od rozmiaru porcelanowej podstawki, na której się je ustawi: największa mieści trzy pojemniki, średnia dwa, a mała jeden.