Wiele osób w swoim codziennym życiu do siedzenia wykorzystuje krzesła. A czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji długotrwałego korzystania z tego mebla? Jak zachęcić ludzi do spędzania czasu w pozycji siedzącej? Nad takim problemem postanowił się pochylić w swojej pracy dyplomowej Krzysztof Błachut.
Kultura siedzenia
Krzesło to ważny element każdego wnętrza. Od wielu wieków występuje w kulturze i świadomości ludzi. Dlaczego zatem niektóre cywilizacje preferowały siedzenie na ziemi? Spędzanie czasu w takiej pozycji przynosi wiele korzyści dla organizmu np. pomoc w trawieniu, rozciąganie mięśni oraz redukcję stresu. Alternatywą zachęcającą̨ do tymczasowego oderwania się̨ od krzesła jest stołek BRUNO.
Założenia projektowe
Krzysztof Błachut tworzył swój projekt dyplomowy BRUNO na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod zwierzchnictwem dr Dagmary Latały. W swojej prostocie mieści on aż trzy różne komponenty sprytnie zawarte w jego podstawowej formie: stołek, stolik oraz matę do adaptacji podłogi mieszkania.
Intencją twórcy było skupienie się̨ na nowej jakości spędzania czasu w pozycji siedzącej. Kontakt w podłogą, choć́ nie doceniany w naszej szerokości geograficznej, niesie za sobą̨ wiele korzyści – od kwestii dotyczących korygowania postawy, po sprawy związane z trawieniem.
Wykonanie
Mata z pianki polietylenowej wykonanej w technologii frezowania przez wierszowanie idealnie izoluje od chłodnego podłoża. Konstrukcja nośna mebla powstała podczas obróbki stolarskiej z drewna olchowego. Dobór materiałów, czyli drewna oraz pianki stanowi pomost między tradycyjnym rzemiosłem a nowoczesnością̨.
Inspiracje z dalekiego wschodu
BRUNO swoją estetyką mocno nawiązuje do kraju, w którym kultura siedzenia na ziemi była i jest praktykowana do dzisiejszego dnia, czyli Japonii. Sama idea projektu ściśle koresponduje z tamtym miejscem, stajać się̨ zachodnią odpowiedzią̨ na wschodni sposób życia.
Foto: Aleksandra Dutkiewicz
Modelka: Klaudia Gruszka