Przemianie gliny w ceramikę nieodłącznie towarzyszy żywioł ognia. Utwardza jej powierzchnię, nadaje jej wytrzymałości i wyjątkowej trwałości. W dzisiejszych czasach ogień zastępowany jest przez piec elektryczny, nagrzewany przepływem prądu. Wciąż jednak można spotkać ceramików, którzy w swoich pracach sięgają po alternatywne techniki wypału z użyciem żywego ognia. Należą do nich również siostry Ewa i Marta Krężelewskie, dla których nieprzewidywalne efekty dymne, na trwałe odciskające się na powierzchni naczyń, często zastępują szkliwa i farby. To właśnie efemeryczność smug dymu, piękno zawarte w elementach spopielonych i nieregularnych zainspirowały je do stworzenia pracowni ceramicznej Smugi Studio.
Smugi Studio – ceramika malowana ogniem
Po latach pracy biurowej w dużych firmach, mieszkania w różnych miastach i krajach, siostry zdecydowały połączyć siły i przekształcić pasję w zawód, otwierając na początku 2023 roku pracownię ceramiczną pod Warszawą. W swoich pracach dziewczyny często sięgają po technikę wypału „raku” – w języku japońskim oznaczającą „cieszyć się”. Jest to unikalna metoda wytwarzania ceramiki, która ma swoje korzenie w XVI-wiecznej Japonii.
– Raku polega na szybkim wypalaniu naczyń w żywym ogniu, w specjalnie przeznaczonym do tego piecu. Glinę, która w swoim składzie ma dużo szamotu, wypala się na stosunkowo niską temperaturę, a następnie poddaje szokowi termicznemu, szybko wyjmując z pieca lub dodatkowo wkładając w trociny, czy do zimnej wody – opisuje Ewa Krężelewska. – Daje to nieprzewidywalne i piękne efekty na powierzchni gliny, które nas zainspirowały przy tworzeniu Studia Smugi. Proces ten wymaga dużo cierpliwości i pokory, ponieważ nie wszystkie naczynia wytrzymują tak surowe traktowanie. Daje on jednak mnóstwo satysfakcji – dodaje jej siostra, Marta Krężelewska.
Surowość i minimalizm ceramiki
Styl Smugi Studio to ascetyczna surowość i minimalizm. Uwagę przykuwają różne tekstury i warstwy, kontrasty w doborze kolorów i wizualne nawiązania do zagadnienia smug. – W DNA marki leży ulotność, zmysłowość i eteryczność. Fascynuje nas efemeryzm smug dymu, który można obserwować godzinami, dlatego chcemy ten efekt przełożyć na nasze prace. Lubimy minimalistyczne dekoracje, naturalne, mgliste i przydymione kolory, a kiedy to tylko możliwe pozostawiamy naczynia nieszkliwione, tak aby podkreślić piękno surowej gliny – wspomina Marta Krężelewska.
Charakter większości prac Smugi Studio inspirowany jest dymem oraz ogniem i nawiązuje do atmosfery paleniska, w którym są one wypalane. Utrzymane w ciemnej kolorystyce naczynia z serii DUST noszą wyraźne ślady naturalnych procesów, które zachodzą podczas wypalania, takich jak odbarwienia i przydymienia. W przypadku kolekcji HAIKU abstrakcyjne wzory tworzone są poprzez przykładanie organicznych składników do rozgrzanej powierzchni przedmiotów, zaś naczynia pokryte specjalnym szkliwem do raku posiadają charakterystyczne spękania i błyski. – Zależy nam, żeby na przedmiotach był widoczny proces ich powstawania. Dodatkowo swoimi pracami chcemy oddziaływać na różne zmysły, tworząc nierówne i przyjemne w dotyku powierzchnie i łącząc je z intrygującymi, nieoczywistymi zapachami w postaci naturalnych świec. Dodanie zapachu pozwala na wzmocnienie charakteru danych kolekcji i odbieranie naszych prac na wielu poziomach – wyjaśniają ceramiczki.
Oprócz naczyń wypalanych alternatywnymi metodami, w pracowni powstają również krótkie serie kamionkowej ceramiki użytkowej, charakteryzujące się surową, ascetyczną estetyką wschodu oraz nawiązaniem do nazwy studia. Produkty Smugi Studio dostępne są w sprzedaży online na stronie www.smugistudio.com, a także w wybranych stacjonarnych concept storach w dużych miastach Polski.
Marka: Smugi Studio | smugistudio.com
Zobacz również: Wolno robić rzeczy wolno? Poznaj fascynującą podróż Oli Bobrowicz-Nadolny i jej marki Wolno Ceramika | Hadaki – ceramika inspirowana naturą