Jak to się stało, że moda na dywany wróciła? Jak wiele wspólnego mają dziś designerskie dywany ze swoimi poprzednikami z PRL-u? Jeśli dywan kojarzy Ci się głównie z domem na wsi i tureckimi klasykami z dzieciństwa, przeczytaj, dlaczego jesteś w błędzie!
Absolutny must have
Dywany to dziś must have w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Kochają je najlepsi architekci wnętrz w Polsce i za granicą. Projektują je wielkie gwiazdy światowego designu. A coraz więcej Polaków nie wyobraża sobie swojego salonu czy sypialni bez pięknego, przytulnego dywanu. Na szczęście nie brakuje marek, które wiedzą, jak powinien wyglądać dobry dywan. Jedną z nich jest polski sklep z dywanami Dywanopol.
Dywany coraz rzadziej kojarzą się z PRL-em
Pierwsze domowe wspomnienia z czasów PRL? Meblościanka Puszcza, upiorny wynalazek z lat 80., czyli półkotapczan, słomiane makatki z przyszpilonymi pocztówkami i pyszniący się w „dużym pokoju” turecki dywan.
Jeśli też go pamiętasz, zgadujemy, że tak jak my, jesteś dzieckiem lat 80. Bardzo prawdopodobne, że podobnie jak nasza redakcja, szczerze nie znosiłeś tych totalnie niedobranych do wystroju, krzykliwych dywanów niczym ze wschodnioeuropejskiej wersji „Dynastii”. Zwłaszcza że w polskich domach można je było często podziwiać nie tylko na podłodze, ale i na ścianach.
Jeśli Cię to pocieszy, nie byłaś w tym uczuciu osamotniona. Dlatego dzieci lat 80. w swoich „dorosłych” domach często rezygnowały z dywanów w ogóle. Kojarzyły im się z przaśnym PRL-em i epoką niedoboru, bo rodzice po dywan z eksportu stali często w wielodniowych kolejkach. A gdy już nastąpił szczęśliwy moment zakupu, dostawało się pierwszy dywan z brzegu. Ot i cała tajemnica „nietrafionych” wzorów. W PRL-u kupowało się to, co było. Po prostu.
Nie chcesz dywanu w swoim domu? A może jednak?
Mamy też dwie dobre informacje. Po pierwsze – dywany zdecydowanie wróciły do łask w naszych domach, ale w niczym nie przypominają już, na szczęście, poprzedników z minionej epoki. Tym razem możesz wybrać dokładnie taki dywan, jaki Ci się podoba, a nie liczyć na dobry humor ekspedientki z pobliskiego domu towarowego.
Po drugie – niespodziewanie wróciła także moda na meble, dekoracje i dodatki z PRL-u. Jeśli więc nadal masz na rodzinnym strychu zapomnianego i zakurzonego gościa z Turcji, po lekkiej renowacji z powodzeniem sprzedasz go miłośnikom designu rodem z minionej epoki.
A kto wie, może jednak spodoba Ci się na nowo ten styl? Podobnie jak podobają się teraz (i biją rekordy cenowe na aukcjach) wyrzucane jeszcze niedawno na śmietnik fotele 366 projektu Józefa Chierowskiego, krzesła 200-190 Teofila Hałasa czy meblościanka Czesławy i Bogusława Kowalskich, która gościła kiedyś w prawie każdym domu.
Czym nowoczesne dywany różnią się od tych z „dawnych lat”
Jeszcze kilka lat temu w polskich domach królował minimalizm i styl scandi, a na podłogach w nowoczesnych mieszkaniach układało się panele czy płytki (nawet w salonie). Dywany zarezerwowane były raczej dla wnętrz w stylu rustykalnym. Teraz w modzie jest przytulność i przyjazne użytkownikom, ciepłe wnętrza – niezależnie od ich stylistyki.
Co to znaczy? Że projektujemy mieszkania tak, aby były funkcjonalne, wygodne, ponadczasowe, a przede wszystkim – aby dobrze się w nich żyło. Ocieplamy je i wprowadzamy do nich naturę oraz miękkie i przytulne materiały i tkaniny, w tym dywany.
Czy modne dywany mocno się różnią od modeli sprzed lat? Główna różnica to wybór, którego kiedyś brakowało i wysoka jakość współczesnych dywanów. Jeśli chcesz poczuć tę różnicę w praktyce, zobacz np. jaką ofertę dywanów proponuje marka Dywanopol.
Jeśli kochasz styl retro czy vintage, śmiało możesz wybierać spośród klasycznych dywanów ze wzorami, których nie powstydziłby się najlepszy orientalny mistrz sztuki tkania dywanów. Czy wiesz, swoją drogą, że ta starożytna sztuka ma prawdopodobnie ponad 4 tysiące lat? Najstarszy zachowany dywan pochodzi z Mongolii i powstał ok. 1000 lat p.n.e. Samo słowo „dywan” jest pochodzenia perskiego i oznacza „miejsce spotkań” albo „radę”.
Nawet jeśli nie odpowiadają Ci wzory, które kochali turkmeńscy czy perscy królowie, spośród propozycji marki Dywanopol bez problemu wybierzesz designerski dywan nowoczesny. W ofercie dobrych producentów dywanów nie brakuje pięknych i ponadczasowych jednocześnie pomysłów na dywan do każdego stylu wnętrza, od modern classic po tak modny dziś styl boho czy loft.
Dywany dopełniają aranżację nowoczesnych wnętrz. Jak je wybrać?
Jak wybrać odpowiedni dywan? Zakładamy, że wiesz już, o jakie pomieszczenie Ci chodzi. Najtrudniej dobrać dywan do salonu. Pokój dzienny to centrum domowego życia, miejsce, w którym spędzasz zdecydowanie najwięcej czasu.
Co więcej, jeśli masz nowe mieszkanie, bardzo prawdopodobne, że w Twoim salonie mieści się też aneks kuchenny i stół z krzesłami (to najpopularniejsze teraz rozwiązanie w nowym budownictwie). A to znaczy, że musisz dobrać dywan, który będzie pasował do całej części dziennej.
Może Cię zawiedziemy, ale nie ma jednej, prostej zasady, jaki dywan będzie pasował do Twojego salonu. Nowoczesne dywany w sklepach mają różne kształty – prostokątny (najpopularniejszy), ale także kwadratowy, owalny czy okrągły.
Mają też różne wymiary, a wybór rozmiaru zależy od tego, gdzie chcesz dywan położyć. Jeśli pod kanapą – powinien wystawać poza jej obrys. Jeśli pod stołem i krzesłami – musi wystawać poza obrys stołu, a krzesła powinny na nim stać, nawet jeśli je odsuwasz. A może dwa dywany, jeden do strefy wypoczynku i jeden do jadalni? Opcji jest naprawdę dużo!
Nowoczesne dywany bez problemu staną się dopełnieniem każdego wnętrza. Podoba Ci się szalenie modny teraz styl modern classic? Wybierz elegancki dywan w szarości (np. ze wzorem kamienia) lub dywan w gamie niebieskiej. Co powiesz na przenikające się kolory w stylu ombre?
Lubisz naturę i styl boho? Pokochasz dywany sznurkowe, z pięknymi etnicznymi wzorami, pasami lub motywami botanicznymi. A jeśli chcesz, aby dywan wtapiał się w tło, postaw na nowoczesny, jednobarwny model. Na miłośników wyraźnych wzorów czekają z kolei dywany geometryczne – w koła, trójkąty, romby czy fale.
Zobacz również: Kolekcja mebli przyjazna pupilom | WZÓR Woodwork – rodzinna łódzka stolarnia