Human-oriented design to nurt, który przywraca do centrum myślenie o potrzebach, możliwościach i emocjach użytkowników. Przykładem projektu utrzymanego w tym duchu jest „Diżka” – zestaw beczek do kiszenia owoców i warzyw – którego autorem jest Dmytro Nikiforchuk. W swoim procesie twórczym designer postawił na pogłębioną refleksję dotyczącą współczesnej roli rzemiosła, a także relacji, jakie wytwarzają się między projektantem a odbiorcami. W efekcie powstały przedmioty, które z powodzeniem łączą funkcjonalność z przyjemnością użytkowania.
„Diżka” – zestaw beczek do kiszenia w nowoczesnym wydaniu
Na projekt „Diżka” składa się zestaw czterech beczek przeznaczonych do kiszenia warzyw i owoców. Tym, co je wyróżnia, są starannie przemyślane formy. Każdy z obiektów ma nieco inny kształt i rozmiar, jednak całą serię łączą obłości. Kuliste i elipsoidalne formy to coś więcej niż nowoczesna estetyka. Stanowią one bowiem nawiązanie do kształtów antropologicznie kojarzonych z harmonią, łagodnością i doskonałością. To natomiast przekłada się na pozytywne doświadczenie użytkowników.
Minimalistyczne beczki są efektem połączenia tradycji z nowoczesnym designem. Projekt Dmytra Nikiforchuka stanowi również ukłon w stronę natury. Zestaw wykonano z ponadczasowych materiałów: drewna, kamienia oraz szkła. Przezroczyste fragmenty umożliwiają użytkownikom podglądanie procesów zachodzących wewnątrz beczek. Dla zachowania wygody każdy z czterech elementów osadzono na stojaku z metalu, łącząc funkcjonalność z prostym i subtelnym designem.
Tradycyjne rzemiosło i współczesny design – przestrzenie współpracy
Praca nad projektem zestawu beczek stała się dla autora okazją, by pochylić się nad kondycją rzemiosła – zarówno w jego tradycyjnym rozumieniu, jak i we współczesnych przejawach. Analizując sytuację społeczną i ekonomiczną wyspecjalizowanych rzemieślników, którzy z jednej strony są spychani na margines relacji rynkowych ze względu na konkurencję z produkcją masową, a z drugiej – w obliczu zwrotu ku zrównoważonym i odpowiedzialnym procesom – odkrywają nowe potencjały, projektant zdecydował się stworzyć pole do dialogu.
Tworząc projekt „Diżka” – zestaw beczek do kiszenia – Dmytro Nikiforchuk zwrócił się w stronę lokalnych rzemieślników. Współpraca z mistrzami, którzy zgłębili tajniki swojego fachu, mają unikalne umiejętności, a także nierzadko olbrzymią pasję, zaowocowała wyjątkowymi wyrobami. Wykonane przez prawdziwych specjalistów beczki charakteryzuje wysoka staranność, solidność i trwałość oraz dbałość o detale. Wszystko to przekłada się na ponadprzeciętną jakość, a także na przyjemność korzystania z zestawu.
Human-oriented design w praktyce – przykład projektowania z myślą o użytkowniku
„Diżka” to przykład projektu zrealizowanego w myśl idei human-oriented design. Nurt, który w centrum stawia użytkownika wraz z jego potrzebami, oczekiwaniami i emocjami, zainspirował autora, aby przyjrzeć się relacji między projektantem a odbiorcą. Dmytro Nikiforchuk postawił na zrównanie tych pozycji i partnerstwo, które sprzyja zmniejszeniu dystansu. Tworząc zestaw beczek do przetwórstwa produktów spożywczych, wziął pod uwagę nie tylko aspekty dotyczące funkcjonalności, ale także komfortu, łatwości i przyjemności obcowania z przedmiotem.
Projekt powstał z myślą o współczesnych odbiorcach, którzy zwracają uwagę na coś więcej niż tylko materialny wymiar produktów. Wszyscy ci, dla których nie bez znaczenia są warunki, w jakich powstają przedmioty, z pewnością docenią starania autora, podobnie jak wielbiciele dobrego designu. Dzięki wielowymiarowej refleksji nad kondycją współczesnego rynku, rolą rzemieślników i pozycją odbiorców, „Diżka” – zestaw beczek do kiszenia autorstwa Dmytra Nikiforchuka – stał się ciekawym przykładem nowoczesnego projektowania przedmiotów użytkowych.
Projekt: Dmytro Nikiforchuk
Zdjęcia: Roman Ignatowski
Zobacz również:
- #wspierampolskidesign – polski design na żywo podczas Warsaw Home 2024
- Lustro czy dzieło sztuki? NOOM prezentuje wyjątkową kolekcję